„Souvisí to s novou výstavbou. Tlučná je atraktivní lokalita u Plzně. Z toho důvodu nám rychle roste počet obyvatel,“ uvedl starosta Stanislav Volf. V blízkosti současné MŠ teď vyrůstají bytovky. „Ve spodním patře spojíme dva byty, ze kterých uděláme další prostory celkem pro 18 dětí. Už na jaře je budou moci využít mámy, které si pro děti přijdou po obědě,“ doplnil Volf.

Mateřinka v Tlučné se nyní stará o 68 dětiček. „Je to sice hodně, ale ani tak nemůžeme vyhovět všem maminkám,“ postěžoval si Volf. To potvrdila i jedna obyvatelka obce. „Chtěla jsem umístit synka do zdejší školky, protože chci, aby sem poté chodil i na základku a znal už nějaké své budoucí spolužáky. Byli jsme však odmítnuti, takže o syna se střídají babičky,“ sdělila.

Tlučná již několikrát žádala o peníze ze státního rozpočtu, ale marně. „Letos zažádáme o dotaci z Evropské unie, snad uspějeme. Je velice smutné, když si přečtete, že tam a tam se rozděluje medvěd a že 70 milionů jde na tělovýchovnou jednotu Orel… Ale na takové věci jako školky nebo nemocnice už peníze nejsou,“ rozhořčil se. Dotace z EU, o kterou budou v Tlučné žádat (130 mil.), by pokryla výstavbu nové školky. Současná MŠ je v budově z roku 1894.

Ve Vejprnicích jsou na tom stejně. „Dynamicky nám narůstá počet obyvatel,“ říká Petr Váchal, starosta Vejprnic. „Letos už máme MŠ plnou. Nyní zpracováváme projekt na její rozšíření,“ řekl Váchal.

Veliký příliv nových obyvatel do Vejprnic způsobila stále rostoucí výstavba. „Jižní svahy nabízejí 180 bytových jednotek. Kromě toho zde roste ještě asi sto nových rodinných domků. Od roku 1997 máme navíc zavedenou městskou hromadnou dopravu z Plzně,“ vysvětlil Váchal, pro kterého je prioritou prosadit rozšíření MŠ a ZŠ a vybudovat víceúčelové sportovní haly. Stočtyřicetimilionový projekt budou podávat v únoru 2008. Když se podaří dotaci získat, je reálné, že v roce 2009 se začne stavět.

Dle Volfa je chyba v tom, že neexistuje řádný dotační titul na školství. „Když se otevírala Borská pole, kam šla spousta lidí za prací, slibovali poslanci, že region připraví na nárůst obyvatel. Dnes je ale stav katastrofický. Poslanci z Plzeňského kraje to mimo jimé potvrdili už jen tím, že podepsali petici o vážnosti celé situace,“ uzavřel Volf.