Jen dva dny před Štědrým dnem dostali výpověď – oficiálním důvodem je sice nadbytečnost, ale ještě před propouštěním úřad několik nových lidí přijal. Tyto praktiky kritizuje opozice centrálního obvodu. Stejně jako načasování a formu podání výpovědí.

„Byl to pro mě doslova šok. Vyhazov jsem vůbec nečekala,“ potvrdila Deníku Ivana Kašáková, která na ÚMO 3 pracovala osm let. Za celou dobu prý nedostala jedinou písemnou výtku či upozornění, že pracuje špatně. Že úřad bude propouštět, věděli zaměstnanci od 13. prosince, kdy snížení počtu pracovníků odsouhlasila rada obvodu. „Nenapadlo mě, že by se mě mohlo týkat. Moje agenda byla specializovaná a nikdo jiný se jí nezabýval,“ říká žena, které později úřad nabídl skončení pracovního poměru dohodou k 31. prosinci a ona je dnes na pobočce Úřadu práce.

„V posledních měsících, a dokonce i letech docházelo k velkým výkyvům počtu zaměstnanců. Úřad vždy nové lidi nabral a následně několik dlouholetých pracovníků propustil,“ podivuje se předseda kontrolního výboru trojky Radoslav Škarda (TOP 09).

Třetí obvod před časem například zrušil místo tiskové mluvčí, kterou vzápětí propustil. Zároveň však přijal novou pracovnici, která rovněž komunikuje s médii. Její pozice se však nyní jmenuje ´referentka´.

Starosta obvodu Jiří Strobach (ODS) hájí personální změny auditem, který si obvod nechal v roce 2009 za 2,5 milionu korun zpracovat.

Už z telefonního seznamu zveřejněného na magistrátním webu je patrné, že žádný zaměstnanec nemá nic jistého, téměř všichni šéfové odborů jsou řízením pouze pověřeni, přímo jmenovaných je minimum. „Úřednická místa jsou obsazována dle zákona výběrovým řízením,“ tvrdí přesto starosta Strobach.

Opozice má ale jiný názor a tvrdí, že některé odbory, například majetkový či organizační, jsou obsazovány dle vůle politického vedení. „Pokud má úřad fungovat, nelze šířit mezi zaměstnanci atmosféru strachu a nervozity. To se musí zákonitě projevit na službě občanům,“ míní Škarda.

Nastavená personální politika se evidentně nelíbí ani místostarostovi Radislavu Neubauerovi (ČSSD), který zaměstnance z úseků v jeho kompetenci brání. „Měli jsme udělat redukci. Nepropustil jsem ale nikoho, čekám, až letos dvě dámy odejdou do penze,“ přiznal Neubauer. K odchodům z jiných odborů se vyjadřovat nechce, není to prý v jeho kompetenci.

Propuštěná Ivana Kašáková je přesvědčena, že ji úřad mohl o plánované výpovědi informovat dřív. „Začátkem prosince jsme přijímali dalšího zaměstnance pro službu Czech POINT, nabíralo se i na dopravním inspektorátu. Byla bych se mohla přihlásit. Takhle to ale vypadá, že se nás prostě chtěli zbavit,“ doplňuje bývalá úřednice.