Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Představuje se: Oddělení služební kynologie

Plzeňský kraj – Říká se, že dobrá týmová práce je základem úspěchu. Všichni se denně setkáváme s kolegy v práci, se kterými vycházíme lépe či hůře a některým nerozumíme vůbec.

14.2.2011
SDÍLEJ:

Profesionální kynologové se svými psyFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Jak to ale je, když je vaším parťákem pes? V této části tentokrát dvoudílného seriálu se čtenáři dozvědí o policejních služebních psech ze skupiny základních kynologických činností. Druhý díl pak bude patřit speciální kynologii (psi cvičeni na vyhledávání drog, výbušnin, akcelerantů a podobně).

„Využití služebních psů při boji proti zločinu má kořeny už v dávné minulosti četnictva. Služební psi mají psychologický vliv na pachatele trestných činů a pro jejich výjimečné schopnosti jsou považováni za nenahraditelný prostředek v kriminalistické praxi. Tito vycvičení psi se využívají zejména při pátrání po horké stopě pachatele, vyhledávání drog, hořlavin i nástražných výbušných systémů,“ řekla krajská policejní mluvčí Hana Jehlíková.

Vztah psa a psovoda

Mezinárodně se používá zkratka K–9, která patří všem profesionálním kynologům v ozbrojených sborech. Tito lidé pečují o služební psy v majetku státu. „Psovod musí mít na svého čtyřnohého parťáka citovou vazbu i rodinné zázemí. Musí znát i fyziologii psa a jak jeho tělo funguje. Ti kluci se o své psy starají od štěněcího věku. Jezdí je sem do psince třeba pětkrát za den krmit. Jsou schopni ve tři ráno vstát a psa vzít na akci. Pes totiž není jako fotoaparát, aby se mohl odložit do skladu a použít, když je potřeba. Potřebuje čas, péči, lásku a správné zacházení. Jsem upřímně rád, že mám kolem sebe tak výborný kolektiv lidí. Na celý tým svých kolegů jsem upřímně hrdý,“ vysvětlil Stanislav Beníšek, vedoucí oddělení služební kynologie, které spadá pod Odbor služby pořádkové policie. Nutno dodat, že jde o odborníka s mnohaletou praxí, který svou práci opravdu miluje. Jeho kolegové o něm hovoří jako o srdcaři a člověku na pravém místě.

Už jen samotný výběr psa pro psovoda hraje podle Beníška obrovskou roli. „Musí si padnout do oka. Je důležité, aby se pes a psovod shodli v osobnostních rysech. Každý pes má svůj způsob komunikace a je třeba ho pochopit a umět zoopsychologicky myslet. Pak je zvíře výborným pomocníkem. Dokáže neuvěřitelné věci a je na jeho parťákovi, aby správně porozuměl, co mu čtyřnohý kolega naznačuje. Pes žije ve světě pachů, má spolehlivý čich i mimiku a jeho pán musí správně vnímat, co mu pes chce říci, “ pokračuje Beníšek.

Na oddělení služební kynologie mají policisté 73 policejních psů. Z toho je 13 fen a zbytek jsou psi. Jedná se převážně o plemeno německého ovčáka, tito psi pocházejí z Chovné stanice PČR v Domažlicích. Dalších dvanáct psů je plemene belgický ovčák – malinois, kteří byli převážně odebráni od civilních chovatelů za krytí po policejním plemeníkovi. K dispozici mají policisté také jednu fenu golden retrievera a jednu fenu speciálního křížence. „Někteří služební psi a feny na speciální pachové práce jsou kastrováni. Je to z toho důvodu, že by je například mohl od práce rušit pach hárající feny. Neobstály tak ani některé výmluvy advokátů obžalovaných. Ti totiž někdy tvrdili, že jejich klient měl doma fenu a že služební pes místo nějakého důkazu označil právě pach feny. Což je právě kastrací vyloučeno,“ překvapil zajímavou informací Beníšek.

Loňské úspěchy

„Máme v databázi opravdu kvalitní feny, které nám dávají perfektní štěňata. A také se snažíme naše povolání reprezentovat nejen v rámci republiky, ale i na mistrovstvích světa. Právě tam dělají naši psi zvučné jméno české kynologii,“ pochválil své čtyřnohé svěřence Beníšek. Přidal i některé úspěchy policejních psů z loňského roku. „Vloni jsme hledali hodně ztracených houbařů a psi je úspěšně vystopovali. Můžu připomenout také případ ze severního Plzeňska. Pachatel vykrádal chaty a vždy se pak bavil tím, že z křoví sledoval policejní práci na místě činu. Nepočítal ale s tím, že s sebou přivezeme psa, který jej ihned vyštěkal v nedalekém křoví, odkud práci policistů pozoroval. Na Merklínsku zase policejní pes úspěšně vypátral ztraceného autistu. Na Tachovsku policejní pes slavil úspěch, když vypátral muže schovaného na jednom zámečku. Hledaný muž se nechal ´zastlat´ mezi matrace a dno postele. A navíc na první pohled místo vypadalo naprosto přirozeně. Na tohoto člověka byl dokonce vydán evropský zatykač,“ připomněl Beníšek s tím, že další výčet úspěchů služebních psů by zabral několik hodin.

Jeho slova potvrzují také statistické výsledky za rok 2010. Služební psi ze skupin základních kynologických činností (patří sem vypracování stopy, hledání osob a předmětů a podobně) byli vyžádaní celkem 4197krát. Oproti roku 2009 tak vloni stoupla ,,poptávka“ po službách čtyřnohých pomocníků policie průměrně o třicet procent.

Další aktivity

„Kluci chodí často se psy na pěší pochůzky v chatových oblastech, ale i ve městě. Jinak, pokud už jsem u toho, pro psa je ideální doba na stopování právě v noci, kdy je v ulicích měst méně rušivých pachů a dalších elementů. Každopádně se pes musí umět soustředit kdekoliv. Pokud jedeme na akci na diskotéku, dovedete si představit, jaké je tam pro psa prostředí. I tam se ale musí dokázat soustředit na jediný povel, který mu jeho psovod dá,“ objasňuje Beníšek.

Kynologové také rádi chodí do škol i ústavů pro seniory na různé besedy a přednášky. Tato jejich činnost měla vždy velký úspěch. O tom svědčí i děkovné dopisy. Ať školáci, nebo i obyvatelé například Ústavu sociální péče ve Stodě, přinášeli vždy na ukázky velice pozitivní ohlasy,“ řekl vrchní komisař Rudolf Kvanta, který se připojil k našemu povídání.

Autor: Martina Šmejkalová

14.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
One man show Táta.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Marek Bakoš (vpředu v bílém) bojuje se soupeřem o míč.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Prezident Zeman: Baví mě vyvolávat silné emoce

Plzeň – Prezident Miloš Zeman poskytl Deníku na konci své návštěvy Plzeňského kraje rozhovor.

Mezinárodní den archeologie

Plzeň – Západočeské muzeum v Plzni se připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Plzeňský kraj – Prezident Miloš Zeman ukončil už druhou letošní návštěvu našeho kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení