Do lavic jich v září podle odhadu magistrátního odboru školství usedne na 1900.

Jako první zápis už v osm hodin ráno odstartoval na Základní škole v Plzni-Újezdě, kde podobně jako v předchozích letech očekávali, že zájem o školu bude větší než počet volných míst. „Přijmout budeme moci 25 dětí," uvedla už dříve ředitelka Helena Fenclová.

Podle informací ČTK zde někteří rodiče čekali už od středečního podvečera. „Situaci jsme monitorovali, kamarádka se tam v noci byla podívat a řekla nám, jak to před školou vypadá. Muž si tam šel stoupnout v šest hodin, byl ale připravený jít i dřív," popsala čekání Gabriela Kmečová z Bukovce, jejíž manžel nakonec dostal pořadové číslo 12.

Frontami proslulá 25. základní škola ve Chválenické ulici na Slovanech se letos rozhodla rodiče čekání ušetřit a ve čtvrtek ráno v šest hodin spustila registrace přes internet. Získané pořadové číslo bude jedním z kritérií při přijímání dětí.

„Vstávala jsem po půl páté, abych byla v půl šesté v práci a stihla zapnout počítač. Hned v šest jsem vyplnila formulář, ale už jsem byla víc než čtyřicátá," popsala jedna z maminek, která ocenila, že oproti rodičům v předchozích letech nemusela mrznout před školou. I přes vysoký počet rodičů aplikace fungovala bez problému. Jen během prvních tří minut se zaregistrovalo 140 rodičů. Stejně jako loni škola otevře čtyři první třídy.

Elektronickou registraci, která ulehčuje i samotnou organizaci zápisu, využily i další velké školy. Například 31. základní škola na Lochotíně či 20. a 21. ZŠ na Slovanech. V pondělí 19. ledna ji spustí základka v Černicích, zápis zde proběhne o den později.

Naopak bez předchozího objednání předškoláci dorazili na menší školy. Mnohde pro ně připravili aktivity, jež měly ukrátit případné čekání na zápis. „Pro děti byly připravené omalovánky, osmáci jim na tabletech předváděli výukové programy pro první třídu," přiblížil ředitel Masarykovy základní školy na Slovanech Antonín Herrmann.

Ve čtvrtek sem k zápisu dorazilo 37 dětí, dnes by jich v druhém termínu mohlo být podle odhadu ředitele dalších patnáct. „Těší nás, že oproti předchozím letům, kdy byly ročníky slabší, je o naši školu opět zájem," řekl Herrmann, který chce klást důraz hlavně na spolupráci s rodiči.