Nadváha, málo pohybu a přibývající vrozené vývojové vady u předškoláků. To je důvod vzniku projektu Pohyb 1P, za kterým stojí Nadace sportující mládeže. Vznik projektu se datuje do roku 2008, v roce 2014 se zapojilo osm školek a letos již přes čtyřicet, což v praxi znamená, že se osvěta pohybu a stravovacích návyků dotkne okolo 1500 dětí.

Zástupci projektu tak objíždějí školky, kde se v součinnosti s úspěšnými sportovci snaží formou her, vést děti k pohybu. Jedním z takových sportovců je například olympijský vítěz ve sportovní střelbě z roku 1968 Jan Kůrka. Ten má k dispozici porovnání svého dětství s dnešní dobou. „Já jsem v mých šesti letech chodil tři kilometry do školy. Také si nepamatuji na jediného obézního chlapa u nás na vesnici. To proto, že bylo daleko více fyzicky náročné práce a nebyli jsme tolik obklopeni technologiemi, které nám dnes usnadňují život,“ přiblížil Kůrka.

A čím přesně se projekt zabývá? „Projekt má cíle ve dvou úrovních. Jedna se týká zjištění pohybových dovedností předškoláků. A v rovině druhé se snažíme prostřednictvím zábavné formy vytvořit pozitivní vztah k pohybu u dětí. Také předkládáme rodičům vyhodnocená data o výsledcích dětí, rady ohledně stravovacích návycích nebo možnosti sportování v okolí jejich bydliště.“ Uvedl manažer projektu Vlastimil Libeš.

A jak se mohou zapříčinit samotní rodičové? „Hlavně vlastním příkladem, protože děti v mnoha ohledech následují své rodiče. Takže zapojovat děti do svých aktivit a nabídnout jim, aby si vyzkoušely více věcí, ze kterých si vyberou to, co je baví nejvíce,“ uzavírá Libeš.