Shodit nějaké to kilo, více se hýbat, přestat kouřit, naučit se cizí jazyk atd. Lidé mají různá předsevzetí. Faktem ale je, že málokdo svou touhu dotáhne do konce.

„Předsevzetí, která si lidé dávají do nového roku, většinou nemají nějaký konkrétní či dlouhodobý dopad," říká plzeňský psycholog Karel Bröckl. Lidé si prý často mylně myslí, že s příchodem nového roku se něco změní.

„Pokud se člověk k něčemu rozhodne, může to udělat kdykoli během 365 dní v roce," podotýká Bröckl.

„Je to tak," přikyvuje devětačtyřicetiletý Plzeňan Ota Dvořák, který se léta snažil skoncovat s kouřením. „Vždycky jsem si dal novoroční předsevzetí, že s tím přestanu. Asi před deseti lety v lednu jsem navštívil poradnu pro odvykání kouření, ale nepomohlo to, další rok jsem šel na akupunkturu, poté jsem zkusil prášky, pak zase poradnu, po roce náplasti a žvýkačky… a tak to šlo dokola, nikdy jsem to bez cigarety nevydržel. Před dvěma lety v létě jsem se strašně zadýchal, když jsem jel na kole do kopce. 
A tehdy jsem se rozhodl, že toho prostě nechám. Krabičku s cigaretami jsem vyhodil a od té doby nekouřím. Vše je jen o vůli, a ta mi předtím prostě chyběla. Není to tedy o tom, že si dám předsevzetí a vše se změní mávnutím kouzelného proutku, i když by to samozřejmě bylo super," popsal Dvořák. Sám je tak zářným příkladem toho, že když chce člověk něčeho dosáhnout, žádné předsevzetí k tomu nepotřebuje.

Hubnu! Ale maximálně měsíc…

Velké nadšení mají na začátku roku často lidé, kteří touží po zlepšení fyzické kondice nebo chtějí zhubnout, což je po vánočních svátcích ještě více aktuální téma. Zájem je o nutriční poradny, plní se také fitness centra. „Nejvíce lidí přichází hned v prvním týdnu nového roku, to pociťujeme opravdu velký nápor. Postupně to ale upadá a znát je to už na konci měsíce," prozrazuje trenér z plzeňského Avalon Fitness Centra Adrien Fajfr. Připomíná však, že někteří ve své snaze vytrvají i několik měsíců. „Jde ale spíše o výjimky. Většina to bohužel krátce po začátku vzdá. Je to škoda," krčí rameny trenér.

Jednou z těch, která se po Novém roce chystá navštívit posilovnu, je i třicetiletá Martina z Plzně. „Potřebovala bych zhubnout po dětech. Horší je ale donutit se. Potřebuji pro sebe najít vhodné cvičení, které mě bude bavit 
a které se mi podaří skloubit 
s povinnostmi," říká Martina, sama však druhým dechem dodává, že stejná snaha už tu byla několikrát a po pár týdnech byla ta tam.

Ti, kteří nemají na posilovnu peníze nebo se jim do ní nechce, mohou zkusit běh. Sportovní iniciativa Rozběháme Česko zve 1. ledna na novoroční běh. Akce je určená každému, sraz je ve 14 hodin 
v Borském parku v Plzni (u konečné tramvaje). „Co když si dáme předsevzetí, které všichni splníme? Je úplně jedno, zdali máš nějaké kilo navíc, nikdy jsi neběžel nebo se vymlouváš. Ukážeme ti zcela nový životní rozměr," zve za celou komunitu Jan Bielik, sám nadšený běžec.

Pokud vstoupíte s předsevzetím do nového roku, přejeme pevnou vůli. Jestliže vám nevydrží, možná pak stojí za zvážení si už žádná předsevzetí nedávat.