Přestože nákup nových aparátů stál 35 milionů korun, předplatné si v nich nikdo nepořídil. Pasažéři se stejně nakonec sešli v předprodejně jízdenek v Tylově ulici, kde se celý den tvořila dlouhá fronta. Těsně před polednem byla přibližně třicetimetrová. Spasit ji měla tři otevřená okénka.

„Je to neuvěřitelné, stojím tu už půl hodiny. Od rána jsem už projezdila více než 60 korun, protože celodenní jízdenku za 40 korun dopravní podnik zrušil a nabít kartu v terminálu se mi nepodařilo. Jsem vážně naštvaná,“ řekla jedna z čekajících, studentka Petra P., která do Plzně dojíždí. Samoobslužný terminál na konečné tramvaje č. 4 na Borech měl včera dopoledne potemnělou obrazovku. Z prostoru pro vložení karty se snažil vydolovat svou Plzeňskou kartu sotva plnoletý mladík. „Zajela tam, ale ven ji dostat nemůžu. Aparát nereaguje ani na jedno z tlačítek,“ stěžoval si. Asi po dvacet minutách se mu ji podařilo vytáhnout za jeden z růžků ven. Poté naštvaně odešel.

Podobná situace panovala i na Západočeské univerzitě na Borských polích. Tady se o nákup předplatného pokoušeli dva studenti, když však zjistili, že předplatné v automatu lze pořídit sice hned, ale s platností až od 1. ledna 2008 a navíc bez možnosti studentské slevy, odešli s nechápavým kroucením hlavy.

Nám se v terminálu podařilo jen nabít elektronickou peněženku. Předplatné na říjen letošního roku automat odmítal.

Podle technického manažera PMDP Vladimíra Kvardy je až na rozbitý terminál na Borech všechno v pořádku. „Tam je hlášena porucha, víme o ní. Nefunguje základová deska přístroje. A co se týká ostatních terminálů, jsou skutečně nastaveny na předplatné až od příštího roku. Je třeba si uvědomit, že jde o pilotní akci, která samoobslužný systém teprve zavádí. Od nového roku se zvýšila cena za předplatné a nebylo možné obě ceny v terminálu zavést najednou,“ vysvětlil Kvarda.

Smůlu mají podle něj i studenti, kteří potřebují pro první nabití karty a zároveň uplatnění slevy potvrzení o studiu. „To musí pro příslušný rok odevzdat u přepážky, kde budou zaregistrováni. Až pak mohou použít samoobslužný terminál,“ uvedl Kvarda.

Předseda představenstva PMDP Petr Štrunc uznal, že u nových aparátů měly včera alespoň viset informační cedule o tom, že předplatné pro letošek automat nezajistí. „Navrhnu to vedení podniku,“ řekl. K frontám v Tylově ulici však podotkl, že jsou zbytečné.

„Zákaznické centrum na Denisově nábřeží je zcela bez front a pohodlné odbavení je tam možné okamžitě,“ uvedl Štrunc.

Celý projekt samoobslužných zón stál 35 milionů korun. Deset milionů zaplatily dopravní podniky, 25 miliony korun podpořila projekt Evropská unie. Prvních pět terminálů začalo včera fungovat na obvodních radnicích na Lochotíně a na Slovanech, na konečné tramvaje na Borech, na Západočeské univerzitě na Borských polích a na nádraží Českých drah.