VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přednosta odpovídal na dotazy o alergiích a astmatu

Plzeň - Již několik týdnů máte možnost ptát se odborníků z plzeňské fakultní nemocnice na různá témata.

28.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Ludvík Pouza

Alergie je nepřiměřená reakce organizmu na látky, které jsou běžně všude kolem nás. Spektrum projevů alergií je velké. Od rýmy až po těžké reakce.  Nejčastějšími jsou: rýma, zarudnutí, otoky, dušnost, ekzém a mnoho dalších. Počty alergiků celosvětově stoupají. První projevy se vyskytují často v dětství, ale není výjimkou, že se alergie projeví až v dospělém věku. 

Na dotazy návštěvníků webu Fakultní nemocnice Plzeň týkající se tohoto tématu odpovídal přednosta Ústavu imunologie a alergologie doc. MUDr. Petr Panzner, CSc. 

Dobrý den pane přednosto, již delší čas (asi rok) po konzumaci piva druhý den trpím průjmy a tzv. "běhavkou". Dříve jsem takové potíže neměl. Mohlo by se jednat o nějaký druh alergie. Mám trochu obavy a podezření na celiakii. Potraviny s lepkem mi žádné potíže nepřinášejí. Děkuji za odpověď. David B.
Omlouvám se, ale obecná odpověď bez znalostí dalších údajů a případně výsledků vyšetření není možná. Jedinou cestou je vyšetření u lékaře. Spíše bych ale v tomto případě považoval alergii za méně pravděpodobnou.

Dobrý den, mám otázku týkající se prevence, případně zmírnění obtíží u astmatiků: na základě Vašich zkušeností, můžete doporučit nějaká opatření, která mají dlouhodobější pozitivní vliv na astma? Často se mluví např. o pobytu u moře, jsou i jiné možnosti? Děkuji za odpověď. Pavla
Jak jsem již psal, bohužel prevence vzniku průduškového astmatu je problematická - a pokud vůbec, týká se zejména dětí v útlém věku. Nezmínil jsem se ale ještě o možné negativní úloze opakovaných respiračních infektů, zejména virových, které mohou někdy souviset s předčasným začleněním dítěte do kolektivu.
Co se týče léčby již přítomného astmatu, zpravidla se bez léků neobejdeme a základem léčby bývají nejčastěji inhalační kortikoidy, jejichž bezpečnost a účinnost byla ověřena již desetiletími používání. Tím samozřejmě nechci říci, že jiné aktivity nemají smysl - lázeňská, horská nebo přímořská léčba přinášejí nepochybně zlepšení - problémem je ale právě mnohdy to, že toto zlepšení nemusí být dlouhodobé. Stejně tak bývá účinná i dechová rehabilitace, u dětí hra na flétnu apod.

Vážený pane přednosto, moje žena během těhotenství nemohla jíst banány, měla po nich velké žaludeční nevolnosti a bolesti břicha, a tak jsme si mysleli, že je to těhotenstvím. Nyní je již dva roky po porodu, ale jakmile narazí kdekoli v jídle na banán a v jakékoli úpravě, tak má úplně stejný nevolnosti, přitom před těhotenstvím banány milovala. Myslíte si, že se jedná o alergii? Děkuji za odpověď Petr Jarchovský
Žaludeční nevolnost a bolesti břicha bývají s potravinovou alergií spojeny spíše v dětství, v dospělosti zřídka. U dospělých osob se alergie na potraviny projevuje často tzv. orálním alergickým syndromem (otoky a svědění rtů a sliznice v ústech) nebo i anafylaxí, což může být závažná celková alergická reakce, která může pacienta ohrožovat na životě.
Přesto u Vaší ženy jistě nemohu takto na dálku alergii na banán vyloučit, odpověď může přinést jen alergologické vyšetření.

Dobrý den, mám devítiměsíční dceru a chtěla bych se zeptat, zda a jaké jsou preventivní kroky, aby nedostala v budoucnu astma? Je to dědičné nebo tomu lze určitými preventivními kroky předejít? Děkuji. Magdalena
Nepíšete, zda máte astma Vy a zda se případně jedná o astma alergické nebo nealergické. Je-li tomu tak, je jistě Vaše dcera ve vyšším riziku rozvoje průduškového astmatu. Dědí se ale faktory, které přispívají k rozvoji astmatu a alergie, nikoli onemocnění jako takové. Teoreticky by tedy mělo být možné riziko vzniku astmatu snížit. Problémem je to, že konkrétní preventivní postupy nejsou stále dostatečně vyzkoumány a ověřeny. Jediná jednoznačně doporučovaná opatření jsou kojení dítěte a nekuřáctví v rodině. Riziko rozvoje alergického onemocnění (potažmo později i astmatu) by mělo být také sníženo přirozenou přiměřenou expozicí alergenům - potravinovým mezi 4 a 6 měsícem věku - inhalačním (např. zvíře) i později. Toto ale platí pouze pro zdravé děti, u kterých nejsou již přítomny známky možné alergie (např. ekzém).
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.5.2015 14:29:14

Příjemný den pane přednosto, občas se mi stane po konzumaci melounu nebo pomeranče, že mě začne škrábat v krku, ale takovým způsobem, že sotva polknu a mám pocit, že se začnu dusit. Myslíte si, že je to nějaký druh alergie? Přitom pomeranč a meloun si moc podobni nejsou, alespoň z mého lajckého pohledu. Díky za Vás názor. Monča
Máte pravdu, že pomeranč a meloun si nejsou podobné ani z alergologického hlediska. Navíc ani jeden z nich není nijak častým alergenem. Možné to ale je - a nezbývá tedy nic jiného než Vám doporučit alergologické vyšetření.

Dobrý den, mám dva dotazy. V dětství se u mne projevila alergie na pyl. Otékaly mi oči, měla jsem velmi silnou sennou rýmu, pokud jsem se prošla v trávě objevila se vyrážka. Postupem času se moje projevy zmírňovaly. Nyní jsem zcela bez projevů. Je možné, že již alergii nemám? Pokud sním lískové oříšky, začne mě úporně svědět v puse, krku a vnitřním uchu. Občas se mi to stane i po hořké čokoládě i jiných potravinách, ale není to tak silné jako u lískových oříšků. Je to projev alergie? Kateřina T.
Projevy alergie se mohou během času samovolně měnit jak směrem pozitivním, tak negativním. Zpravidla nikdy ale nedochází k úplnému vymizení alergie a lze předpokládat, že v extrémních situacích opět k projevům může dojít (např. při masivní expozici alergenu). Vaše reakce na oříšky potvrzuje, že u Vás opravdu k úplnému vymizení alergie nedošlo. Oříšky jsou typickým alergenem reagujícím zkříženě s pyly. (Čokoláda a jiné potraviny Vám vadí spíš proto, že mohou obsahovat stopy oříšků.)

Dobrý den, prakticky od dětství mám alergii na pyly a vše, co na jaře kvete. Jakmile se projdu kolem rozkvetlého šeříku, začnu kýchat. Vezmu si zodac nebo zirtec a je to ok. Ale někdy se mi stane, že se mi spustí taková alergie, že kýchám třeba každou půl minutu, spustí se mi z nosu, z očí a je to k nezastavení. Je to takhle třeba celý den a jsem pak vyčerpaná jako při normální chřipce. Je proti takovýmto "záchvatům" nco silnějšího než je zodac nebo zirtec? Díky, Lenka
Léky, které jste zmínila, jsou tzv. antihistaminika, která se užívají pro léčbu alergických projevů velmi často. Jistě existují i další možnosti - např. nasální kortikoidy, kromony nebo antihistaminika (ve formě nosního spreje) a dále i kombinované preparáty. Tyto léky jsou ale většinou vázány na lékařský předpis, budete muset proto navštívit lékaře.

Hezký den, pane přednosto, provádí se před nasazením léčby vakcinací standardně laboratorní a další vyšetření pacienta? Může nevhodně zvolená vakcinace při léčbě pylové alergie vyvolat zkřížené potravinové alergie, které se předtím dosud nikdy u pac. nevyskytovaly? Kdy nejpozději před pylovou sezonou (konkrétně bříza) se vakciny nasazují? Děkuji. Hermína
Před léčbou alergenovou vakcinací je potřeba provést vyšetření, která spolehlivě specifikují, na které alergeny je pacient alergický. Jedná se zejména o kožní testy, často i o laboratorní vyšetření. Nevhodně zvolená vakcinace může být neúčinná - že by mohla mít Vámi zmiňované negativní následky, si nemyslím. S pylovou alergií zkřížené potravinové alergie (typicky oříšky, jablko, další ovoce) by mohly spíše vzniknout u pacienta neléčeného vakcinací, takže odklad této léčby není na místě, pokud je pro pacienta vhodná. Okamžik zahájení vakcinace na břízu závisí na typu zvolené vakcíny - může být v září, říjnu, v jiných případech např. až začátkem nového roku.

Dobrý den, máme tříletého syna, který od raného věku má potíže s dušností - skoro pokaždé, když je nemocný. Poprvé již asi v 8 týdnech věku. Chodíme do plicní poradny, dáváme při potížích ventolin, ale také už asi od 1 roku mu na pokyn lékaře foukáme ekobek, 100ug 2x denně. Subjektivně ale nemůžeme potvrdit, že by se užíváním tohoto léku něco změnilo, že by byl syn chráněn před dušností během nemoci. Spíše je to pořád stejné. Je opravdu přínosné léčit dítě již od útlého věku kortikoidním lékem takto dlouhodobě? Jaká jsou prosím rizika? Děkuji. Tomáš
Jedná se o natolik individuální dotaz, že obecná odpověď není možná - je nutné tedy jen odkázat na doporučení Vašeho lékaře, který zná všechny okolnosti a výsledky vyšetření. Obecně lze říci jen to, že Ecobec (jako i každý jiný inhalační kortikoid) je v této dávce a formě relativně velmi bezpečný lék. Pro účinnost a bezpečnost této léčby je nutná bezchybná technika inhalace léku, o které jste byli nepochybně Vaším lékařem poučeni. Při vyšších dávkách bylo popsáno pouze mírné zpomalení růstu dítěte, které se ale v následujících letech vyrovnává (i při pokračování léčby). Na druhou stranu je při vysazení této léčby potřeba zvažovat vznik nebo zhoršení projevů astmatu, což může přinést pak další negativní důsledky (ne jen ve smyslu subjektivních potíží).

Dobrý den. Postupem let jsem si vypěstovala alergii na všechny druhy nosních sprayů, během několika stříknutí do nosu mi začne od krku , směrem dolu i nahoru, výrazně flekatět pokožka. Jsem zoufalá, mám časté rýmy a obávám se používat nosní spraye, nevím, zda ta reakce nemůže dojít tak daleko, abych se nezačala dusit. Gabika
V žádném případě nelze doporučit používání sprejů, které Vám vyvolávají takovéto reakce. Nelze vyloučit i závažnější reakci. Bylo by vhodné, abyste se s Vaším alergologem pokusili najít tu látku, která ve spreji vadí - a případně použila sprej, který ji neobsahuje. Jiným řešením může být užití příslušného léku ve formě tablety (např. pseudoefedrin - přípravek Clarinase aj.)

Nemůže být nějaký konkrétní druh alergie dědičný? Alenka Nová
Spíše se dědí dispozice k alergii obecně, ale v konkrétním případě to může být i konkrétní onemocnění nebo konkrétní alergen. Nebývá to však časté.

Dobrý den, je možné, že alergie na ořechy, kterou má moje dcera od dětství (nyní je jí 25 let) projevuje i dle jiných společných potravin? Dříve, pokud snědla ořech v jakékoli podobě, nastoupila reakce odpovídající množství snězených ořechů. Nyní ořechy v syrovém stavu mají reakci jinou než třeba jako příměs do jídla. Přijde mi, že s postupem věku se intenzita reakce mění. Jitka
Ano - projevy alergie se mohou s věkem měnit. Stejně tak se může měnit obraz reakce v závislosti na množství a formě alergenu (např. pražené a nepražené ořechy).

Dobrý den, celý svůj dlouhý život jsem žila s tím, že alergie se mě netýká. Až posledních asi 5 let, z niče nic kýchnu několikrát za sebou a spustí se mi z nosu tekutina, která není rýma. Když skloním hlavu, teče a teče. Nikde u lékaře jsem se nesvěřila, jen si vezmu večer Zodiak a ráno je vše v pořádku. Snažila jsem se přijít na to, proč zrovna dnes! Mám ráda víno, dobré víno, je možné, že by to byla alergie na některé víno? Děkuji za odpověď. Valburga
Ano - může být alergie i na určité složky ve víně. Ale jistě také na spoustu jiných alergenů. Těžko doporučit něco jiného než vyšetření u alergologa.

Dobrý den pane přednosto, počty alergiků celosvětově stoupají. Chtěl bych se zeptat, jak pokročila moderní medicína/výzkum, je naděje na zastavení tohoto trendu? Jsou nějaké nové odpovědi a nová řešení v oblasti příčin alergií (a s také souvisejícího astmatu) jako nepřiměřených reakcí na látky, které jsou běžně kolem nás a některé po tisíciletí kolem nás byly (např. pil). Existují nějaké doklady o alergiích v dávné minulosti, resp. odkdy se alergie datují a jaké jsou přesně souvislosti se výskytem alergií a změnou životního prostředí či stylu? Děkuji za odpověď. Tomáš
Obávám se, že Váš dotaz by vydal na dvouhodinovou přednášku - a ještě bychom se ke všemu nedostali. Snad jen tedy několik málo základních bodů: Máte jistě pravdu, že výskyt alergií stále stoupá, nicméně se ukazuje, že rychlost tohoto nárůstu se v posledních letech zpomaluje. Snad tedy i zastavení tohoto trendu není do budoucna nereálné. Alergické projevy byly zaznamenány již ve starověku, jistě ale jejich frekvence je v moderní době nesrovnatelně vyšší. Často se hovoří o alergiích jako o civilizačních chorobách a je jisté, že dnešní životní prostředí a styl působí v tomto smyslu výrazně negativně. Kromě genetické dispozice, jsou tedy jistě významné i vnější faktory, jako je znečištění životního prostředí (zejména některé faktory - např. oxidy síry), stres a paradoxně i určitá nedostatečná stimulace imunitního systému přirozenými infekčními faktory v přiměřené intenzitě a v přiměřeném věku. Toto jistě může souviset např. s přehnanou snahou o sterilitu prostředí u malých dětí apod. Stejně tak se zdá jako nevhodné "preventivní" omezení styku s alergeny u zdravých dětí (zvířata, potraviny apod.).

Dobrý den, pane přednosto, více jak měsíc mám po těle kopřivku, objevuje se hlavně ráno a během dne postupně mizí. Nejvíce mám postižené nohy a paže. Užívám dvojnásobnou dávku antihistaminik. Je možné se nechat na Vašem ústavu vyšetřit a musím mít doporučení? Děkuji za odpověď, Eva
Kopřivek je celá řada druhů a příčin. Alergie je zodpovědná jen za relativně malou část z nich. Pokud nemáte konkrétní podezření na nějaký alergen vyvolávající nebo zhoršující projevy, je tedy pravděpodobnost, že se něco takového prokáže, malá.
O pacienty s kopřivkou primárně pečují kožní lékaři, bylo by tedy velmi vhodné, abyste byla v péči lékaře této odbornosti - a s ním případně prodiskutovala vhodnost alergologického vyšetření.
Doporučení /a zpráva o dosavadním průběhu vyšetřování a léčení/ vždycky dalšímu lékaři situaci usnadní a napomůže ke zdárnému výsledku.

Autor: Redakce

28.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, 35 000 Kč

Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií Technik BOZP a PO. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Technik BOZP a PO , Požadujeme: SŠ, VŠ vzdělání v technickém oboru, praxi na obdobné pozici, Osvědčení osoby odborně způsobilé pro úkoly v prevenci rizik v oblasti BOZP ( zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek BOZP), Osvědčení o odborné způsobilosti o požární ochraně (§ 11 odst. 1 zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně), znalost předpisů BOZP a Požární ochrany, obecné znalosti zákoníku práce, systémů řízení kvality ISO, orientaci v související legislativě a normách, znalost MS Word, Excel, ŘP sk. B, Popis práce: odpovědnost za BOZP a PO ve společnosti, vyhledávání a hodnocení rizik, navrhování preventivních a nápravných opatření, provádění pravidelných kontrol na pracovištích, tvorba interních předpisů a metodik v oblasti BOZP a PO, zabezpečení dodržování příslušných zákonů, právních a technických norem a interních předpisů, školení zaměstnanců v oblasti BOZP a PO, monitorování údržby a úklidu, spolupráce při komunikaci s úřady, zpracování reportů a analýz., , Nabízíme: zázemí tradiční strojírenské firmy, mzdu 35.000,- - 45.000,- Kč/měs. (dle prokázané praxe) , možnost dalšího vzdělávání, příspěvek na penzijní připojištění 700,- Kč, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5.000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Pracovník/pracovnice úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník/pracovnice úklidu, Co vás čeká:, Společnost SeneCura je s více než 6 800 lůžky a s 81 sociálními a zdravotnickými zařízeními přední privátní poskytovatel péče v Rakousku a je držitelem mnohonásobného ocenění za kvalitu a inovaci. Svými znalostmi a dlouholetou zkušeností v oblasti péče poskytuje jistotu klientům i v České republice, ve které je SeneCura největším soukromým provozovatelem domovů pro seniory se špičkovou zdravotní a sociální péčí. SeneCura Česká republika v současné době provozuje 14 SeniorCenter. SeneCura je součástí francouzské skupiny ORPEA, která v mezinárodním měřítku provozuje přes 800 zdravotnických a sociálních zařízení. , Náplň práce:, Běžný úklid společných prostor SeniorCentra (chodby, schodiště, odpadkové koše). , Úklid pokojů klientů SeniorCentra (stírání prachu, úklid sociálního zařízení). , Pracovní doba: dlouhé a krátké týdny - 12-ti hodinové směny Pracovní rozpětí služby od 6.00 - 18.00), , Co vám můžeme nabídnout, " Mzdu odpovídající vašim zkušenostem (základní mzda 12.500,- Kč hrubého + 1.500,- Kč osobní ohodnocení) při úvazku 1,0), " Příplatky za práci o víkendu a noční směny ve výši 25 %, " Poukázky na nákup potravin, " Dovolená navíc, " Bonusy za věrnost, " Dotované stravování, " Možnost profesního vzdělávání, " Trvalý pracovní poměr ve stabilní nadnárodní firmě, , Kontakt, Hana Lavrikovová, h.lavrikovova@senecura.cz, +420725569189. Pracoviště: Senecura seniorcentrum mopt a.s., plzeň, Papírnická, č.p. 2781, 326 00 Plzeň 26. Informace: Hana Lavrikovová, +420 725 569 189.

Výroba - Výroba Montážní dělník 25 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z textilu a kůže operátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 32. Poznámka: Místo výkonu práce - Logistická 153,Úherce (okres Plzeň-sever), , Upřesňující informace:, - montáž autosedaček na lince,, - vhodné pro fyzicky zdatné uchazeče bez zdravotního omezení ,, - možnost kariérního růstu,, - bonusové složky mzdy,, - práce ve stabilní společnosti bez poklesu výroby (hledáme stálé zaměstnance do kmenu),, - čisté a moderní pracovní prostředí, - doprava a ubytování zajištěno. , , Zaměstnanecké výhody:, - náborový příspěvek 4 000 Kč, - možnost ubytování (první 3 měsíce zdarma), - doprava firemními autobusy nebo příspěvek na dopravu,, - příspěvek na stravu, obědy nebo večeře zdarma, - příspěvek na penzijní připojištění,, -po roce 5 dnů dovolené navíc,, - služby fyzioterapeuta přímo na pracovišti.. Pracoviště: Faurecia plzeň s.r.o., Logistická, č.p. 153, 330 23 Nýřany. Informace: Hana Němečková, +420 720 748 788.

Výroba - Výroba Seřizovači 140 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Soustružník kovů - obsluha obráběcího centra MCK 200. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , vyučen ve strojírenském oboru a min. 4 roky praxe s obsluhou obráběcího stroje, dokonalé čtení strojírenských výkresů a orientace v nich. Výhodou: platný vazačský a jeřábnický průkaz, Popis práce: , obsluha obráběcího centra MCK 200NC, osazený řídícím systémem Siemens Sinumeric 840C, opracování velkých zalomených hřídelí na čisto, nepřetržitý provoz, Nabízíme: , - zázemí tradiční strojírenské firmy, - mzdu 140-160 Kč/hod., - příplatek za odpol. sm. 7 Kč, noční min. 12 Kč a výkonnostní max. 10% ze sazby , - příspěvek na penzijní připojištění 700 Kč, - příspěvek na stravování, - 5 týdnů dovolené, - finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5000 Kč, - čtvrtletní přítomnostní odměna 3000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.


Akvabely. To jsou v Plzni zleva Zdeněk Rohlíček, Michal Štěrba a Bronislav Kotiš.

Cyrana střídají Akvabely

Daniel Bechný, ředitel Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, představuje výstavu, která připomíná popravené ve Spáleném lese u Klatov.

Třiasedmdesát popravených ve Spáleném lese. To jsou oni

Muž, který nechal štěňata umřít hlady, půjde před soud. Hrozí mu pět let

Klatovsko – Až pět let kriminálu hrozí Václavu M. (49) z Radkovic na Měčínsku, kterého klatovská policie nyní obvinila z týrání zvířat. Muž před měsícem odsoudil k smrti štěňata, která zanechal napospas osudu na poli u Radkovic. Část z nich skutečně zemřela hladem a žízní.

Další rozkopaná bude Lobezská

Plzeň - Další ulicí, kterou čeká kompletní rekonstrukce, je Lobezská. Frekventovaná slovanská komunikace se musí spravit už kvůli chystané rekonstrukci tramvajových kolejí na Koterovské třídě. Musí být hotová, protože bude sloužit jako objízdná trasa.

Dívka z dětského domova je už druhý týden nezvěstná

Klatovy, Plzeň - Kriminalisté Městského ředitelství policie Plzeň pátrají po pohřešované osobě.

Vnitřní bazén na Lochotíně čeká pravidelná každoroční odstávka

Plzeň - Vnitřní bazén v Plzni na Lochotíně čeká odstávka v souvislosti s pravidelnou údržbou, která potrvá od 23. července do 5. srpna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT