VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přednosta odpovídal na dotazy o alergiích a astmatu

Plzeň - Již několik týdnů máte možnost ptát se odborníků z plzeňské fakultní nemocnice na různá témata.

28.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Ludvík Pouza

Alergie je nepřiměřená reakce organizmu na látky, které jsou běžně všude kolem nás. Spektrum projevů alergií je velké. Od rýmy až po těžké reakce.  Nejčastějšími jsou: rýma, zarudnutí, otoky, dušnost, ekzém a mnoho dalších. Počty alergiků celosvětově stoupají. První projevy se vyskytují často v dětství, ale není výjimkou, že se alergie projeví až v dospělém věku. 

Na dotazy návštěvníků webu Fakultní nemocnice Plzeň týkající se tohoto tématu odpovídal přednosta Ústavu imunologie a alergologie doc. MUDr. Petr Panzner, CSc. 

Dobrý den pane přednosto, již delší čas (asi rok) po konzumaci piva druhý den trpím průjmy a tzv. "běhavkou". Dříve jsem takové potíže neměl. Mohlo by se jednat o nějaký druh alergie. Mám trochu obavy a podezření na celiakii. Potraviny s lepkem mi žádné potíže nepřinášejí. Děkuji za odpověď. David B.
Omlouvám se, ale obecná odpověď bez znalostí dalších údajů a případně výsledků vyšetření není možná. Jedinou cestou je vyšetření u lékaře. Spíše bych ale v tomto případě považoval alergii za méně pravděpodobnou.

Dobrý den, mám otázku týkající se prevence, případně zmírnění obtíží u astmatiků: na základě Vašich zkušeností, můžete doporučit nějaká opatření, která mají dlouhodobější pozitivní vliv na astma? Často se mluví např. o pobytu u moře, jsou i jiné možnosti? Děkuji za odpověď. Pavla
Jak jsem již psal, bohužel prevence vzniku průduškového astmatu je problematická - a pokud vůbec, týká se zejména dětí v útlém věku. Nezmínil jsem se ale ještě o možné negativní úloze opakovaných respiračních infektů, zejména virových, které mohou někdy souviset s předčasným začleněním dítěte do kolektivu.
Co se týče léčby již přítomného astmatu, zpravidla se bez léků neobejdeme a základem léčby bývají nejčastěji inhalační kortikoidy, jejichž bezpečnost a účinnost byla ověřena již desetiletími používání. Tím samozřejmě nechci říci, že jiné aktivity nemají smysl - lázeňská, horská nebo přímořská léčba přinášejí nepochybně zlepšení - problémem je ale právě mnohdy to, že toto zlepšení nemusí být dlouhodobé. Stejně tak bývá účinná i dechová rehabilitace, u dětí hra na flétnu apod.

Vážený pane přednosto, moje žena během těhotenství nemohla jíst banány, měla po nich velké žaludeční nevolnosti a bolesti břicha, a tak jsme si mysleli, že je to těhotenstvím. Nyní je již dva roky po porodu, ale jakmile narazí kdekoli v jídle na banán a v jakékoli úpravě, tak má úplně stejný nevolnosti, přitom před těhotenstvím banány milovala. Myslíte si, že se jedná o alergii? Děkuji za odpověď Petr Jarchovský
Žaludeční nevolnost a bolesti břicha bývají s potravinovou alergií spojeny spíše v dětství, v dospělosti zřídka. U dospělých osob se alergie na potraviny projevuje často tzv. orálním alergickým syndromem (otoky a svědění rtů a sliznice v ústech) nebo i anafylaxí, což může být závažná celková alergická reakce, která může pacienta ohrožovat na životě.
Přesto u Vaší ženy jistě nemohu takto na dálku alergii na banán vyloučit, odpověď může přinést jen alergologické vyšetření.

Dobrý den, mám devítiměsíční dceru a chtěla bych se zeptat, zda a jaké jsou preventivní kroky, aby nedostala v budoucnu astma? Je to dědičné nebo tomu lze určitými preventivními kroky předejít? Děkuji. Magdalena
Nepíšete, zda máte astma Vy a zda se případně jedná o astma alergické nebo nealergické. Je-li tomu tak, je jistě Vaše dcera ve vyšším riziku rozvoje průduškového astmatu. Dědí se ale faktory, které přispívají k rozvoji astmatu a alergie, nikoli onemocnění jako takové. Teoreticky by tedy mělo být možné riziko vzniku astmatu snížit. Problémem je to, že konkrétní preventivní postupy nejsou stále dostatečně vyzkoumány a ověřeny. Jediná jednoznačně doporučovaná opatření jsou kojení dítěte a nekuřáctví v rodině. Riziko rozvoje alergického onemocnění (potažmo později i astmatu) by mělo být také sníženo přirozenou přiměřenou expozicí alergenům - potravinovým mezi 4 a 6 měsícem věku - inhalačním (např. zvíře) i později. Toto ale platí pouze pro zdravé děti, u kterých nejsou již přítomny známky možné alergie (např. ekzém).
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.5.2015 14:29:14

Příjemný den pane přednosto, občas se mi stane po konzumaci melounu nebo pomeranče, že mě začne škrábat v krku, ale takovým způsobem, že sotva polknu a mám pocit, že se začnu dusit. Myslíte si, že je to nějaký druh alergie? Přitom pomeranč a meloun si moc podobni nejsou, alespoň z mého lajckého pohledu. Díky za Vás názor. Monča
Máte pravdu, že pomeranč a meloun si nejsou podobné ani z alergologického hlediska. Navíc ani jeden z nich není nijak častým alergenem. Možné to ale je - a nezbývá tedy nic jiného než Vám doporučit alergologické vyšetření.

Dobrý den, mám dva dotazy. V dětství se u mne projevila alergie na pyl. Otékaly mi oči, měla jsem velmi silnou sennou rýmu, pokud jsem se prošla v trávě objevila se vyrážka. Postupem času se moje projevy zmírňovaly. Nyní jsem zcela bez projevů. Je možné, že již alergii nemám? Pokud sním lískové oříšky, začne mě úporně svědět v puse, krku a vnitřním uchu. Občas se mi to stane i po hořké čokoládě i jiných potravinách, ale není to tak silné jako u lískových oříšků. Je to projev alergie? Kateřina T.
Projevy alergie se mohou během času samovolně měnit jak směrem pozitivním, tak negativním. Zpravidla nikdy ale nedochází k úplnému vymizení alergie a lze předpokládat, že v extrémních situacích opět k projevům může dojít (např. při masivní expozici alergenu). Vaše reakce na oříšky potvrzuje, že u Vás opravdu k úplnému vymizení alergie nedošlo. Oříšky jsou typickým alergenem reagujícím zkříženě s pyly. (Čokoláda a jiné potraviny Vám vadí spíš proto, že mohou obsahovat stopy oříšků.)

Dobrý den, prakticky od dětství mám alergii na pyly a vše, co na jaře kvete. Jakmile se projdu kolem rozkvetlého šeříku, začnu kýchat. Vezmu si zodac nebo zirtec a je to ok. Ale někdy se mi stane, že se mi spustí taková alergie, že kýchám třeba každou půl minutu, spustí se mi z nosu, z očí a je to k nezastavení. Je to takhle třeba celý den a jsem pak vyčerpaná jako při normální chřipce. Je proti takovýmto "záchvatům" nco silnějšího než je zodac nebo zirtec? Díky, Lenka
Léky, které jste zmínila, jsou tzv. antihistaminika, která se užívají pro léčbu alergických projevů velmi často. Jistě existují i další možnosti - např. nasální kortikoidy, kromony nebo antihistaminika (ve formě nosního spreje) a dále i kombinované preparáty. Tyto léky jsou ale většinou vázány na lékařský předpis, budete muset proto navštívit lékaře.

Hezký den, pane přednosto, provádí se před nasazením léčby vakcinací standardně laboratorní a další vyšetření pacienta? Může nevhodně zvolená vakcinace při léčbě pylové alergie vyvolat zkřížené potravinové alergie, které se předtím dosud nikdy u pac. nevyskytovaly? Kdy nejpozději před pylovou sezonou (konkrétně bříza) se vakciny nasazují? Děkuji. Hermína
Před léčbou alergenovou vakcinací je potřeba provést vyšetření, která spolehlivě specifikují, na které alergeny je pacient alergický. Jedná se zejména o kožní testy, často i o laboratorní vyšetření. Nevhodně zvolená vakcinace může být neúčinná - že by mohla mít Vámi zmiňované negativní následky, si nemyslím. S pylovou alergií zkřížené potravinové alergie (typicky oříšky, jablko, další ovoce) by mohly spíše vzniknout u pacienta neléčeného vakcinací, takže odklad této léčby není na místě, pokud je pro pacienta vhodná. Okamžik zahájení vakcinace na břízu závisí na typu zvolené vakcíny - může být v září, říjnu, v jiných případech např. až začátkem nového roku.

Dobrý den, máme tříletého syna, který od raného věku má potíže s dušností - skoro pokaždé, když je nemocný. Poprvé již asi v 8 týdnech věku. Chodíme do plicní poradny, dáváme při potížích ventolin, ale také už asi od 1 roku mu na pokyn lékaře foukáme ekobek, 100ug 2x denně. Subjektivně ale nemůžeme potvrdit, že by se užíváním tohoto léku něco změnilo, že by byl syn chráněn před dušností během nemoci. Spíše je to pořád stejné. Je opravdu přínosné léčit dítě již od útlého věku kortikoidním lékem takto dlouhodobě? Jaká jsou prosím rizika? Děkuji. Tomáš
Jedná se o natolik individuální dotaz, že obecná odpověď není možná - je nutné tedy jen odkázat na doporučení Vašeho lékaře, který zná všechny okolnosti a výsledky vyšetření. Obecně lze říci jen to, že Ecobec (jako i každý jiný inhalační kortikoid) je v této dávce a formě relativně velmi bezpečný lék. Pro účinnost a bezpečnost této léčby je nutná bezchybná technika inhalace léku, o které jste byli nepochybně Vaším lékařem poučeni. Při vyšších dávkách bylo popsáno pouze mírné zpomalení růstu dítěte, které se ale v následujících letech vyrovnává (i při pokračování léčby). Na druhou stranu je při vysazení této léčby potřeba zvažovat vznik nebo zhoršení projevů astmatu, což může přinést pak další negativní důsledky (ne jen ve smyslu subjektivních potíží).

Dobrý den. Postupem let jsem si vypěstovala alergii na všechny druhy nosních sprayů, během několika stříknutí do nosu mi začne od krku , směrem dolu i nahoru, výrazně flekatět pokožka. Jsem zoufalá, mám časté rýmy a obávám se používat nosní spraye, nevím, zda ta reakce nemůže dojít tak daleko, abych se nezačala dusit. Gabika
V žádném případě nelze doporučit používání sprejů, které Vám vyvolávají takovéto reakce. Nelze vyloučit i závažnější reakci. Bylo by vhodné, abyste se s Vaším alergologem pokusili najít tu látku, která ve spreji vadí - a případně použila sprej, který ji neobsahuje. Jiným řešením může být užití příslušného léku ve formě tablety (např. pseudoefedrin - přípravek Clarinase aj.)

Nemůže být nějaký konkrétní druh alergie dědičný? Alenka Nová
Spíše se dědí dispozice k alergii obecně, ale v konkrétním případě to může být i konkrétní onemocnění nebo konkrétní alergen. Nebývá to však časté.

Dobrý den, je možné, že alergie na ořechy, kterou má moje dcera od dětství (nyní je jí 25 let) projevuje i dle jiných společných potravin? Dříve, pokud snědla ořech v jakékoli podobě, nastoupila reakce odpovídající množství snězených ořechů. Nyní ořechy v syrovém stavu mají reakci jinou než třeba jako příměs do jídla. Přijde mi, že s postupem věku se intenzita reakce mění. Jitka
Ano - projevy alergie se mohou s věkem měnit. Stejně tak se může měnit obraz reakce v závislosti na množství a formě alergenu (např. pražené a nepražené ořechy).

Dobrý den, celý svůj dlouhý život jsem žila s tím, že alergie se mě netýká. Až posledních asi 5 let, z niče nic kýchnu několikrát za sebou a spustí se mi z nosu tekutina, která není rýma. Když skloním hlavu, teče a teče. Nikde u lékaře jsem se nesvěřila, jen si vezmu večer Zodiak a ráno je vše v pořádku. Snažila jsem se přijít na to, proč zrovna dnes! Mám ráda víno, dobré víno, je možné, že by to byla alergie na některé víno? Děkuji za odpověď. Valburga
Ano - může být alergie i na určité složky ve víně. Ale jistě také na spoustu jiných alergenů. Těžko doporučit něco jiného než vyšetření u alergologa.

Dobrý den pane přednosto, počty alergiků celosvětově stoupají. Chtěl bych se zeptat, jak pokročila moderní medicína/výzkum, je naděje na zastavení tohoto trendu? Jsou nějaké nové odpovědi a nová řešení v oblasti příčin alergií (a s také souvisejícího astmatu) jako nepřiměřených reakcí na látky, které jsou běžně kolem nás a některé po tisíciletí kolem nás byly (např. pil). Existují nějaké doklady o alergiích v dávné minulosti, resp. odkdy se alergie datují a jaké jsou přesně souvislosti se výskytem alergií a změnou životního prostředí či stylu? Děkuji za odpověď. Tomáš
Obávám se, že Váš dotaz by vydal na dvouhodinovou přednášku - a ještě bychom se ke všemu nedostali. Snad jen tedy několik málo základních bodů: Máte jistě pravdu, že výskyt alergií stále stoupá, nicméně se ukazuje, že rychlost tohoto nárůstu se v posledních letech zpomaluje. Snad tedy i zastavení tohoto trendu není do budoucna nereálné. Alergické projevy byly zaznamenány již ve starověku, jistě ale jejich frekvence je v moderní době nesrovnatelně vyšší. Často se hovoří o alergiích jako o civilizačních chorobách a je jisté, že dnešní životní prostředí a styl působí v tomto smyslu výrazně negativně. Kromě genetické dispozice, jsou tedy jistě významné i vnější faktory, jako je znečištění životního prostředí (zejména některé faktory - např. oxidy síry), stres a paradoxně i určitá nedostatečná stimulace imunitního systému přirozenými infekčními faktory v přiměřené intenzitě a v přiměřeném věku. Toto jistě může souviset např. s přehnanou snahou o sterilitu prostředí u malých dětí apod. Stejně tak se zdá jako nevhodné "preventivní" omezení styku s alergeny u zdravých dětí (zvířata, potraviny apod.).

Dobrý den, pane přednosto, více jak měsíc mám po těle kopřivku, objevuje se hlavně ráno a během dne postupně mizí. Nejvíce mám postižené nohy a paže. Užívám dvojnásobnou dávku antihistaminik. Je možné se nechat na Vašem ústavu vyšetřit a musím mít doporučení? Děkuji za odpověď, Eva
Kopřivek je celá řada druhů a příčin. Alergie je zodpovědná jen za relativně malou část z nich. Pokud nemáte konkrétní podezření na nějaký alergen vyvolávající nebo zhoršující projevy, je tedy pravděpodobnost, že se něco takového prokáže, malá.
O pacienty s kopřivkou primárně pečují kožní lékaři, bylo by tedy velmi vhodné, abyste byla v péči lékaře této odbornosti - a s ním případně prodiskutovala vhodnost alergologického vyšetření.
Doporučení /a zpráva o dosavadním průběhu vyšetřování a léčení/ vždycky dalšímu lékaři situaci usnadní a napomůže ke zdárnému výsledku.

Autor: Redakce

28.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 30 000 Kč Programátoři počítačových aplikací specialisté Programátor PLC. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Chcete vyrazit do světa? Do našeho týmu špičkových odborníků hledáme dobrodruhy - samostatné, zodpovědné a zvídavé programátory PLC nebo robotů, kteří se nebojí vycestovat na pár dní a mají praktické zkušenosti s programováním PLC. Nepotřebujeme, abyste exceloval v německé nebo anglické gramatice, důležité je umět se s zákazníkem v cizím jazyce domluvit a s diplomacií s ním komunikovat., Naši PLC programátoři o sobě říkají: " Není nejdůležitější být super programátor, neděláme vyšší programování. Musíme být dobří technici, strojařina a mechanika nás musí bavit. Jsme univerzálové, co se nebojí vzít šroubovák do ruky a jdou zkoumat, když je to nutné. Jsme dobrá parta softwarářů, když je třeba, radíme se, pomáháme si. ", , Jaké znalosti a dovednosti byste měl mít?, " Znalost německého nebo anglického jazyka určitě na komunikativní úrovni, " Praktické zkušenosti s programováním PLC (Siemens SIMATIC STEP 7, WinCC flexible, Allen Bradley, In Touch, Wonderware, Zenon) nebo robotů (KUKA, FANUC, ABB, Motoman) - bez toho to nepůjde, " Zkušenosti s vývojem průmyslové automatizace pro výrobní linky a stroje je velkou výhodou, " Ochotu cestovat po světě např. 12 dní u zákazníka, 10 dní doma atd., " Chuť podílet se na velkých zajímavých projektech u firem zvučných jmen, " Komunikativnost, samostatnost, vztah k technice, pečlivost, flexibilita, ochota , , Proč Tě to u nás bude bavit?, " Oživuješ stroje tak, aby dělaly, co mají, " Budeš dělat na zajímavých projektech v cizině (cca 80% projektů je v Německu), " Každý projekt je různorodý, každý zákazník je jiný, jde o tvůrčí úkoly s vysokým stupněm realizace, " Projekty si můžeš připravit z domova, pak jen vyjedeš k zákazníkovi vše implementovat. Pracoviště: Eurosoft - control s.r.o. plzeň, Nepomucká, č.p. 1335, 326 00 Plzeň 26. Informace: Šárka Novotná, +420 731 781 430. Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování operátoři stroje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Místa výkonu práce: Štěnovice, Plzeň, Praha, Úherce (Nýřany)., Doprava z Plzně.Náplň práce: obsluha kompletační nebo balící linky. Zodpovědnost za: základní nastavení stroje, výměnu formátovacích dílů, kontrolu kvality/kvantity komponentů ke kompletaci a finálních produktů, správné hlášení do počítačových systémů, vedení menšího týmu pomocníků (1-4 lidé), údržbu stroje a úklid pracoviště. , Požadavky: základní počítačové dovednosti, chuť k práci s technikou a technické myšlení, týmový duch, schopnost samostatné práce a rozhodování, velké pracovní nasazení, pečlivost, spolehlivost, přesnost, zodpovědný přístup k práci, výhodou je technické vzdělání nebo praxe s obsluhou strojů. Možné také pro absolventy a OZP., Nabízíme: práci v přátelském kolektivu, vzdělávací a jazykové kurzy zdarma, dotované stravování, roční odměny až do výše jednoho měsíčního platu, produkty zákazníků SONY DADC za zvýhodněné ceny (CD, DVD, BD, PS), příspěvek na penzijní připojištění, dovolená navíc, zvýhodněné telefonní tarify od T-mobile, placené přesčasy a možnost jejich vybírání formou náhradního volna, možnost účasti na firemních akcích (Vánoční večírek, Rodinný den, sportovní akce), vstupenky na fotbal, abonentky do divadel, benefitní program Benefit Plus, speciální sezonní bonusy, pěkné vánoční dárky, Vánoční tombola o SONY elektroniku, Kontakt v pracovní dny od 9:00 do 17:00 na uvedeném telefonním čísle nebo na e-mailu.. Pracoviště: Sony dadc czech republic, s.r.o., Dobřanská, č.p. 545, 332 09 Štěnovice. Informace: Dana Vachrlonová, +420 377 162 422. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 750 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování pomocní operátoři stroje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15750 kč, mzda max. 25200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu Štěnovice, Úherce., Ruční i strojová kompletace CD/DVD, manuální zručnost, spolehlivost, pracovitost, dobrý zrak a dobrý zdravotní stav pro práci v nepřetržitém provozu. Závodní stravování, doprava zdarma, zálohy, ubytování. Osobní kontakt na uvedené adrese vždy po-pá 9:00 - 16:00, telefonický kontakt po-pá 9:00 - 16:00 na uvedeném telefonním čísle.. Pracoviště: Work pro, a.s., plzeň, Koterovská, č.p. 548, 326 00 Plzeň 26. Informace: Plamen Petkov, +420 703 188 990. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 15 000 Kč Mechanici a opraváři osobních automobilů automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prosím o zasílání životopisu dopředu na e-mail: servisdavid@seznam.cz, Požadujeme: min. 3 roky praxe, samostatnost, Možno také na zkrácený úvazek.. Pracoviště: David kovanda - 001, Radobyčická, č.p. 2709, 301 00 Plzeň 1. Informace: David Kovanda, +420 608 305 838(8-17h).

Setkání s hejtmanem v Plzni - Josef Bernard

Vyberte otázky, na které hejtman odpoví

Ilustrační foto.

Vrah z Plzně dopaden. Je jím 28letý Čech

Pro dobrou věc běžela i s kočárkem

Plzeňský kraj – Charitativní Běh po šesti. Nikoliv pivech ale nohou, tak se jmenovala sobotní charitativní akce v plzeňské Kilometrovce. Běželo se na podporu Psího domova Nora na Tachovsku.

Obyvatele Mrákova vyděsila noční přestřelka

Mrákov – Policisté vyšetřují přestřelku, která se v noci na sobotu odehrála v Mrákově. Vyděšení občané přivolali na pomoc policisty kvůli konfliktu mezi dvěma místními muži, kteří se hádali kvůli ženě jednoho z nich. Zraněného naštěstí zasáhl jen gumový projektil.

Aplikace pro strážníky boduje

Plzeň - Městské policii v Plzni pomůže nová aplikace, kterou vyvíjí start-up InnoConnect. Aplikace sdružuje záznamy o přestupcích a drobných trestných činech spáchaných na území Plzně.

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT