Jde o výběr z nově zrestaurovaných sbírkových předmětů, nalezených pracovníky Židovského muzea v Praze v uplynulých desetiletích na synagogálních půdách.

„Výstava představí málo známý židovský zvyk odkládat předepsaným způsobem předměty, které již neplní svou rituální roli, ale z náboženských důvodů je není možné zničit,“ vysvětluje Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze, díky jehož projektu se výstava v Plzni koná.

Geniza, kromě zvyklosti odkládat předměty, které už nelze nábožensky využít, znamená i uzavřený, veřejně nepřístupný prostor pro odkládání opotřebovaných svitků Tóry, modlitebních knih a vybavení synagogy. Obvykle tím místem bývala půda synagogy. Předměty zde ležely až do úplného rozpadu, případně mohly být časem pohřbeny na židovském hřbitově.

Zámek Nebílovy zahájil turistickou sezonu. Nově je zde k vidění i vzácná vlámská tapiserie ze 16. století
Vzácná tapiserie ze 16. století zdobí zámek Nebílovy. Můžete ji vidět i vy

„Výstava v Plzni prezentuje zejména nálezy ze západních Čech, ale k vidění jsou i předměty z jiných regionů. V centru pozornosti je na výstavě stejně jako v synagoze svitek Tóry se svým příslušenstvím. Podařilo se nám také díky vstřícnosti majitele zdokumentovat zbytky dosud neznámé genizy v Pňovanech,“ zve k návštěvě výstavy její kurátorka Lenka Uličná.

Právě pňovanská synagoga skrývala genizové uloženky, o kterých neměli jejich majitel ani tušení. „Synagogu v Pňovanech jsme před časem koupili s manželem, ale o tom, že by něco skrývala, jsme nevěděli. Zmínila jsem se však o synagoze vedoucímu Národopisného muzea v Plzni Michalu Chmelenskému a ten zprostředkoval návštěvu pracovníků Židovského muzea v Praze,“ objasňuje historii pňovanského nálezu Lucie Spourová, externí spolupracovnice Západočeského muzea.

Tomu, že by pňovanská synagoga mohla něco skrývat, nenahrávala ani informace, že se v ní kdysi předělávaly stropy a vše co tam zřejmě bylo uloženo, mohlo zmizet v nenávratnu. Přesto byly na korunách obvodového zdiva objeveny další genizové nálezy, které nyní mohou návštěvníci výstavy také vidět.

Výstava o Rudolfovi II. se instaluje v jízdárně zámku Kozel
Zámek Kozel přivítá Rudolfa II. Mimořádná výstava začíná už v sobotu

Výstava v Západočeském muzeu navíc provede návštěvníky židovským rokem s jeho všedními dny i svátky, představí židovskou školu a pobaví i interaktivním kvízem. Navštívit ji lze do 25. června 2023.