Jihoplzeňské Předenice budou opět půl roku neprůjezdné. Stejně jako vloni se totiž v obci chystá velká stavební akce, která si vyžádá uzavírku hlavní silnice, spojnice Štěnovic a Přeštic.

Vloni šlo o protipovodňové opatření, letos to bude rekonstrukce mostu přes Úhlavu.

„Staveniště jsme předávali minulé úterý. Teď bude třeba vyřídit veškeré uzavírky a objízdné trasy. Myslím si, že koncem května se začne stavět," řekl předenický starosta Jiří Voch.

Technický náměstek ředitele Správy a údržby silnic Plzeňského kraje Josef Felber potvrdil, že práce mají skončit do začátku prosince a vyjdou na 11 milionů korun. „Most je z rok 1940 a jeho stav je špatný. Výsledkem rekonstrukce má být sanování jeho nosné konstrukce, spodní stavby a také nový vršek. Dlažební kostky nahradí hladký povrch," vysvětlil Felber.

Most se podle starosty dočká také novinky, která mu nyní schází. „Po jedné straně povede chodník," uvedl Voch.

Jaroslav Koranda má u Předenic chatu. Aby se dostal do obce, musí právě přes tento most. „Jsem rád, že já i ostatní a hlavně děti budeme moct řeku přecházet po chodníku, odděleni od provozu a chráněni," řekl.

Stavba protipovodňového opatření, v rámci níž se rozšířilo koryto Předenického potoka, silnice se dočkala rekonstrukce a vznikly chodníky, začala vloni také na přelomu května a června. Původně měla skončit v září, ale termín se kvůli náročnosti stavby dvakrát posunul až na konec listopadu. Obec byla zcela neprůjezdná, automobily i linkové autobusy používaly objízdné trasy přes Netunice, Vodokrty a Dolní Lukavici. Totéž čeká obyvatele Předenic letos. „Bude to stejné. Pěší by se ale přes most měli dostat po celou dobu rekonstrukce," slíbil starosta.

Se vším všudy vyjde rekonstrukce na 11 milionů korun. Pětaosmdesát procent nákladů půjde z evropských peněz.