Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před prázdninami: Bez poznámek se neobejdeme

Plzeň – Kdo se těší ještě víc na prázdniny než školáci? No přece učitelé a učitelky. A právě s jednou z nich Deník připravil předprázdninový rozhovor.

28.6.2012
SDÍLEJ:

Zdeňka SekyrováFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Zdeňka Sekyrová učí na 1. základní škole v Bolevci německý jazyk a český jazyk. Zároveň má ale jako třídní učitelka na starostI šesťáky s rozšířenou výukou cizího jazyka, které učí i občanství a zdraví, jak se v Bolevci nazývá rodinná a občanská výchova. Při hodině němčiny doslova vtahuje děti do výuky a energie jí rozhodně nechybí, takže je trošku překvapivé, jak klidně při rozhovoru v kabinetu působí.

Čím jste chtěla být v dětství? Co bylo vaše vysněné povolání?
Sama se tomu divím, ale já jsem opravdu chtěla tou učitelkou být. Člověk má takové různé ideály ze školy, měla jsem panenky a to byli moji žáci. Když pak člověk vyroste, tak si uvědomí, že toto povolání bude mnohem těžší, než si v dětství představoval. Je to obrovská povinnost a odpovědnost. Nemůžeme tomu říkat poslání, protože učitel si jako každý zaměstnanec v práci vydělává peníze. Tato profese však skýtá i mnohé další možnosti. Učitel je jednak pedagog, jednak vychovatel, velmi často moderátor, uplatní se i jako fotograf a je, co si budeme povídat, i herec. Také musí být psycholog. Všechny tyto profese by se v učitelství uplatnily.

Když jste šla studovat na fakultu, proč jste se rozhodla pro němčinu?
Absolvovala jsem gymnázium, tehdy v ulici Pionýrů. Byla tam nabízena specializace zaměřená na německý jazyk. A tak jsem v němčině absolvovala světové dějiny, německou literaturu i reálie. Pro studium na fakultě jsem si jako další obor zvolila češtinu.

A jak dlouho učíte v Bolevci?
Já jsem to počítala cestou sem v tramvaji. Nechci si ubírat ani přidávat, přibližně je to sedmnáct let.
Co vám ve vaší práci dělá radost? Jsou někdy chvíle, kdy si říkáte, že právě proto jste chtěla být učitelkou?
I když si někdy připouštím, že už bych si učitelství znovu nevybrala, tak těch pozitivních myšlenek v souvislosti s vyučováním je přece jen víc. Radost má člověk, když se hodina povede, respektive když děti hezky spolupracují a když na nich poznáte pozitivní naladění.

A je naopak něco, co vás na práci docela netěší?
Netěší mě, když se žáci, což je v dnešní době téměř běžné, nechovají tak, jak mají, nebo když mají různé negativní poznámky k činnosti, tak to skutečně elán ubírá.

Já když jsem chodil na základní školu, tak se pořád mluvilo, že je škola hrou, ale nakonec nás stejně ten tvrdý dril neminul a zas tak hravé to nebylo. Máte nějaké postupy, kterých si ceníte, které dělají hodinu zábavnou?
I když se snažím všechny hodiny připravovat zajímavě, ne vždy se očekávaný efekt povede. Závisí to také na probírané látce. Ke zpestření výuky máme k dispozici interaktivní tabule, také máme možnost pracovat v každé třídě s počítačem. Vhodné jsou doplňovačky, u dětí mají úspěch hlavně hry a soutěže.

Před několika lety jsem také absolvovala na Pedagogické fakultě v Plzni kurz komunikativního vyučování v němčině se zkušeným německým lektorem Dirkem du Pinem. S několika kolegyněmi jsem též absolvovala v Praze školení CLIL.

Co to znamená?
Je to metoda, ve které se cizí jazyk používá v nejazykovém předmětu. Může to být například v občanství a zdraví, ve výtvarné výchově. Protože tady děti nemají takovou jazykovou zásobu, tak se tu používá systém takzvaných spršek. Děti jsou seznámeny s danou slovní zásobou a určitou část hodiny se mluví jen německy. Tuto metodu jsme využili třeba v občanství a zdraví, když jsme mluvili o rodině, nebo na ukázkových hodinách jsme tímto způsobem probírali státní symboly. To byl také CLIL.

A jestli mohu být na něco hrdá, tak asi na veřejné ukázkové hodiny němčiny, které dělám již třetím rokem pro páté a šesté třídy. Je to v podstatě forma nultých hodin. Když jsem se dozvěděla, že mám tento záměr školy realizovat, tak jsem byla opravdu nešťastná, neboť není rozhodně snadné 45 minut bujaře konverzovat s dětmi, které vůbec neumí jazyk. Při troše herectví se děti s chutí zapojily a spolupracovaly.

Zdeňka Sekyrová

Jak vlastně vypadá práce třídního. Co musí třídní zvládnout mimo výuku?
Když třída klape, tak to zdánlivě vypadá, že nemusí třídní téměř nic dělat. Teď mluvím konkrétně o dětech z mé šesté třídy. Ale to je omyl. Každý třídní učitel by měl svoji třídu co nejlépe poznat a pokusit se předvídat, jak se děti zachovají. Není vždy jednoduché skloubit celek, sestavený dohromady z různých osobností. Mám ve třídě 29 dětí. Samozřejmě ne všichni se budou milovat, ale mělo by to fungovat na bázi vzájemné tolerance a snášenlivosti. Pokud možno jim být rádcem, vybudovat si takovou pozici, aby se na vás mohly s důvěrou obracet, aby rády chodily do své třídy.

Musela jste jako třídní řešit nějakou kuriózní situaci?
Ano a po letech se na to s úsměvem vzpomíná. U jednoho jedenáctiletého chlapce se našla malá lahvička s alkoholem. Flaštička se vyfotografovala a maminka podepsala její převzetí. Jednou chtěla jedna osmačka vědět, jak funguje hasicí přístroj. Tak si to zmáčkla a vzápětí byla celá bílá, protože byl sněhový. Rodiče radost neměli, zařídili jeho naplnění.

Jezdíte na školní výlety?
Ne každý učitel výlety pořádá, není to povinné. Organizovat je na konci školního roku je sice hezké, ale v dnešní době to už mnohdy není levná záležitost.

Já jsem si místo školního výletu zorganizovala s mojí šestkou v dubnu čtyřdenní jazykový kurz v Železné Rudě. Probíhala zde jak výuka němčiny a angličtiny s tematickými úkoly,tak jsme stihli i jednodenní výlet autobusem do okolí Javoru. Největším hitem však zůstala závěrečná diskotéka.

Loni se nám v rámci výuky němčiny povedl dvoudenní zájezd do Vídně.

Máte nějaký systém, jak si vybudovat a udržet autoritu? Používáte tresty nebo odměny?
Tak na to žádný recept neexistuje, je to individuální. Není co prozrazovat, protože každý si časem vytvoří vlastní systém, jak na děti působit. Děti by ale měly vědět, za co jsou trestány. Je důležité vést je k sebehodnocení. Samozřejmě, že jen netrestáme, ale také chválíme.

Píšou se ještě poznámky?
Bez nich bychom se neobešli. Rodiče mají být přece o chování svých dětí informováni. Píšeme je elekronicky. Slouží k tomu program Škola on-line. Elektronicky zapisujeme vše, docházku, známky a je tam i kolonka na psaní poznámky. Pro rodiče je tento systém výhodný, mohou si zde najít všechny dostupné informace, i tu poznámku.

Máte ještě volný čas? Co v něm ráda děláte?
Kromě prázdnin většinou moc volna není. Abych pravdu řekla, ráda doma odpočívám a věnuji se rodině. Máme hodně známých, takže si ráda vyjdu i do společnosti.

Autor: Vít Poláček

28.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení