Stavba měla podle původních plánů města odstartovat už letos na podzim. Nakonec se ale muselo v městském rozpočtu škrtat a stavba musela být odložena až na rok 2010. „Přechod pro chodce budou společně financovat město a Ředitelství silnic a dálnic Plzeň, protože se jedná o silnici I. třídy,“ vysvětlil Ondřej Prokop z odboru investic plzeňského magistrátu.

Město se bude na výstavbě podílet částkou asi 20 milionů korun. „Z té se budou platit úpravy tramvajových zastávek i tramvajové trati. Dále pak osvětlení a také světelná signalizace, která bude na celé stavbě vůbec to nejdražší,“ uvedl Prokop. Plzeňská pobočka Ředitelství silnic a dálnic uvolní z pokladny zhruba 10 milionů korun na zhotovení nového povrchu silnice a další úpravy komunikace. Zatím ale není jasné, kdy přesně stavba začne. „S jistotou nemohu říci ani to, zda bude stavba přechodu pro chodce dokončena do konce roku 2010,“ uvedl Rund.

Stavbaři by si ale měli pospíšit. Po tom, aby se dalo přímo k Plaze bezpečně přejít, volají její zákazníci i vedení už dlouho. To, že se před Plazou bude stavět světelný přechod, totiž bylo podle jejího šéfa Patrika Packuna domluveno už v době, kdy Plaza otevírala, tedy v prosinci roku 2007.