Hlasovat je možné na webových stránkách www.prazdrojlidem.cz   

Devítku nejzajímavějších projektů vybírala odborná porota složená ze zástupců pivovaru i známých osobností Plzně. A podle jakého klíče se rozhodovalo?

„Porota vybrala v letošním roce projekty z různých oblastí,  v seznamu jsou například kulturní akce a výstavy nebo aktivity na popularizaci historického dědictví města. Některé akce mají dlouhodobý charakter. Příkladem je projekt mapující architekturu města se zaměřením na hodnotné novodobé stavby druhé poloviny 20. století,“ vysvětluje Monika Matyáštíková, která má program Prazdroj lidem na starosti.

Porotu oslovil také projekt  nové  expozice a odpočinkového místa v podkroví katedrály sv. Bartoloměje, která prochází celkovou revitalizací. „Navazuje na tradici mecenášství starých právovárečníků z doby vzniku Měšťanského pivovaru v Plzni,“ dodává Matyáštíková s tím, že právě právovárečníci dlouhodobě a systematicky podporovali rozvoj západočeské metropole a zasadili se o její rozkvět.

„Mohu Plzeňanům i dalším návštěvníkům města prozradit, že se budou moci těšit na unikátní expozici, která představí například příběh zvonů katedrály, jež jsou spojeny s historií města i plzeňským pivovarem,“ říká za hodnotící komisi historička Jindřiška Eliášková.

Grantový program Prazdroj lidem má za sebou už šestnáct úspěšných ročníků, během kterých získalo peníze 180 úspěšných projektů.

„Máme vždy velkou radost, když vidíme, jak se daří zajímavým aktivitám, které pomáhají oživit veřejný prostor a napomoci tak dalšímu rozvoji města. Také  nás těší rostoucí zájem hlasujících a věříme, že letos opět vzroste počet lidí, kteří budou z prospěšných projektů vybírat ty, které je nejvíce osloví,“ uzavírá Monika Matyáštíková.

Mezi ně pak rozdělí celkem 2,4 milionu korun. Projekt, který zvítězí v hlasování veřejnosti, navíc získá speciální prémii ve výši 50 tisíc korun. Vyjádřit svůj názor prostřednictvím hlasu je možné do 7. října.