Do Plzeňského Prazdroje loni zamířilo téměř 530 tisíc návštěvníků, což je o 13 procent více než v roce 2022. Cestu do Zoologické a botanické zahrady města Plzně si našlo téměř 500 tisíc lidí, která se tak zároveň stala pátou nejnavštěvovanější zoologickou zahradou v Česku. Absolutním vítězem se v roce 2023 stal Pražský hrad, následovaný lanovkou na Petřín a pražskou zoo.

„Loňský rok byl z pohledu turismu pro Plzeň velice úspěšný. Sportovní terminologií jsme překonali hned dva rekordy. Turisté v místních hotelích a penzionech strávili rekordní počet nocí a zároveň v Plzni přenocovalo nejvíce tuzemských turistů v historii. Navíc sedm z deseti nejnavštěvovanějších turistických cílů v Plzeňském kraji se nachází v Plzni a nejbližším okolí, což jasně dokládá, že máme turistům co nabídnout,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Po pivovaru a zoo se v Plzeňském kraji na třetí místo dostal plzeňský DinoPark. Ten je zároveň nejnavštěvovanějším z celé sítě DinoParků v Česku. Následovaly jej Science centrum Techmania na čtvrtém a Farmapark U Toma na pátém místě.

Vysokou návštěvnost v celostátních žebříčcích zaznamenaly plzeňské turistické cíle i v jednotlivých tematických kategoriích. V kategorii Věda a technika se na druhé příčce umístil Plzeňský Prazdroj, následovaný na osmém místě Science centrem Techmania. V kategorii Věže a rozhledny se těsně pod stupni vítězů se na čtvrtém místě umístila věž katedrály sv. Bartoloměje.

Vůbec poprvé bodovala Plzeň také v kategorii Architektura. „Mezi desítku nejnavštěvovanějších architektonických památek se na devátém místě s 15 000 návštěvníky probojovaly plzeňské Loosovy interiéry. Je to turistický produkt, který od svého vzniku ušel dlouho cestu. První dvě zrekonstruované místnosti bývalého bytu Voglových se návštěvníkům otevřely před deseti lety. Nyní máme v Plzni tři pravidelně přístupné prohlídkové trasy a tím rozhodně nekončíme,“ doplnila náměstkyně primátora pro cestovní ruch Lucie Kantorová s odkazem na připravovaný projekt rekonstrukce domu Huga Semlera na Klatovské třídě 19. Vzniká zde nové zážitkové muzeum osvobození Plzně. Součástí expozice bude také Loosem navržený hudební salon a navazující pánský salon s jídelnou.