Jak zabavit své ratolesti během jarních prázdnin? Nabídka aktivit je velmi široká, od návštěvy Muzea strašidel až po netradiční příměstské tábory. Deník připravil přehled zajímavých akcí, které se na Plzeňsku během příštího týdne konají.

Mladí kriminalisté

Už během soboty a neděle mohou školáci s rodiči navštívit plzeňskou Techmanii, kde se z nich stanou kriminální vyšetřovatelé. Odhalovat zločiny budou v rámci populární expozice Kriminálka TSC, jež se vrací do programu. „Práce kriminalistů byla v loňském roce nejoblíbenějším programem v laboratořích. Hrátky s forenzní vědou navštívilo více než 1500 lidí, z nichž téměř polovina vyšetřovala v laboratoři chemie vraždu," vysvětluje šéf marketingu Jan Štěpán. První vyšetřování se v Techmanii rozběhnou už během tohoto víkendu, expozice bude poté k dispozici každý sudý víkend v měsíci.

Celotýdenní program nachystalo také Muzeum strašidel Plzeň. To láká na tvořivé dílničky, prohlídky s průvodcem nebo na interaktivní pořad Hledání ztraceného pokladu.

Příměstské tábory

Celý týden jarních prázdnin mohou děti strávit na jednom z příměstských táborů, jejichž nabídka je letos opravdu široká.

Škola Výtvarno Plzeň pořádá během celého týdne tábor, v jehož rámci budou děti tvořit graffiti, dětské mandaly či linoryty. O tábor je letos podle slov majitelky Výtvarna Jany Holenkové velký zájem, pár míst je stále ale ještě neobsazených. Volná místa hlásí také Sdružení Duha Kopretina Plzeň. Tábor konaný v Klubovně na Vinicích nabízí bohatý program, děti se podívají do planetária, zaplavou si v bazénu a cílem jednoho z výletů bude i solná jeskyně. Kromě výletů budou školáci hrát deskové hry a každý den domů přinesou jeden vlastnoručně vytvořený výrobek.

Akce za pololetní vysvědčení- Pokud mají vaše ratolesti na pololetním vysvědčení samé pěkné známky, máme pro vás dobrou zprávu.
- Kromě pochvaly od rodičů totiž mohou například za zvýhodněné ceny nakoupit po celý pátek ve fanshopu FC Vikorie Plzeň. V rámci speciální akce umožní klubový obchod v Doosan Areně všem malým fotbalovým fanouškům, kteří na vysvědčení nedostali pětku, slevu 20 % na nákup školních potřeb. Po prázdninách tak ve škole oslní například boxem na svačinu, pastelkami či sáčkem na obuv. Pro ty, kteří donesou vysvědčení s vyznamenáním, je připraven plakát zdarma.
- Pokud doma nemáte fanoušky fotbalu, nezoufejte. Podobnou akci totiž připravil i klubový obchod HC Škoda Plzeň. Ti, kdo se před pátečním zápasem s Pardubicemi pochlubí vysvědčením s jedničkami a dvojkami, dostanou malý dárek.
- Opačný postup zvolili v KartAreně pod mostem Milénia, kde se rozhodli udělat radost také těm žákům, kterým se v prvním pololetí ve škole příliš nedařilo – dostanou zde tím vyšší slevu, čím horší mají průměr známek na vysvědčení. - -- Netradiční formou mohou rodiče se svými dětmi oslavit vysvědčení ve svíčkárně Rodas v Plzni-Liticích. Za vysvědčení zde děti dostanou svíčku, kterou si budou moci ozdobit sněhově bílým voskem. Již včera mohli školáci s vysvědčením vyrazit do Techmanie, kde byl vstup pro děti do všech expozic zdarma.

Technicky zaměřené děti mohou strávit celý týden na příměstském jarním táboře, který pořádá Dům digitálních dovedností a nově otevřené Centrum robotiky. V areálu bývalého depa v Cukrovarské ulici se školáci ve věku 10 – 15 let naučí například práci s elektrickými obvody, vyzkouší si létání na simulátorech či programování robotů . Na každé odpoledne je pro děti připraven výlet.

Nabídkám příměstských táborů vévodí Středisko volného času Radovánek, které jich nabízí celkem pět. Jarní prázdniny mohou děti s Radovánkem prožít například v Kaznějově nebo přímo v Plzni, kde si vyzkouší práci s animací a filmem.

Na rodinný filmový zážitek je možno vyrazit také do kina. Pobavit se můžete u filmů Alvin a Chipmunkové: Čiperná jízda, Hodný dinosaurus nebo u nového animovaného zpracování slavného díla Malý princ.

Brusle i plavky

Zimním radovánkám na sněhu sice počasí na Plzeňsku nepřeje, zalyžovat si ale děti mohou třeba na Špičáku (více na str. 6). V samotné Plzni se pak nabízí volné bruslení. Na led lze vyrazit do Sport Areny Třemošná, ale také do tréninkové haly zimního stadionu v Plzni nebo do Kooperativa Areny na Košutce. Milovníci vody pak mohou navštívit plavecké bazény na Lochotíně a na Slovanech.