A tak se stovky rodin vydají za současné kalamity na Šumavu, do Jizerských hor nebo na Vysočinu, aby si užily přívalů sněhu. Kdo nechce při cestě na Šumavu nasazovat řetězy, se může svézt posílenými vlaky, které po dobu jarních prázdnin v Plzni nasadily České dráhy. „Od soboty po celý následující týden posílíme z Plzně do Železné Rudy-Alžbětína a zpět. Spěšný odjíždějící z Plzně v 7:02 hodin navíc pojede ve dnech 20.až 24. února bez přestupu v Klatovech rovnou až do Železné Rudy-Alžbětína,“ informuje Radka Pistoriusová z Českých drah.

Děti, které zůstanou v Plzni, ale nemusejí smutnit. Rozhodně bude z čeho vybírat. Deník připravil mozaiku možností, jak se o jarních prázdninách zabavit.

Techmánia. I když vědecký park v areálu bývalé Škodovky nemá o jarních prázdninách žádný speciální program, jistě přivítá hodně zvídavých návštěvníků. „Máme otevřeno klasicky od devíti do 17 hodin. Děti láká hlavně expozice Má to háček. Je určena už pro děti od tří let. Obrovský úspěch mají třeba obě lokomotivy,“ vypichuje mluvčí vědeckého parku Tomáš Moravec.

Návštěvníky všech generací zajímá i kontroverzní Entropa. „Na tu si udělá každý nějaký názor,“ říká s úsměvem Moravec.

Bruslení. Plzeňské rybníky pokrývá silný led, jeho kvalitu ale bohužel znehodnocuje tající sníh. Jistotu lepšího i bezpečnějšího ledu nabízí zimní stadiony. V Plzni jsou v současnosti dva stadiony, kde se dá bruslit na umělém ledu, obě mají k dispozici dvě ledové plochy. Přímo v centru je ČEZ Aréna, která na volné bruslení nabízí ale jen malou halu. Přes prázdniny se tady dá bruslit každý den vždy hodinu a půl. Ještě širší nabídkou se může pochlubit Kooperativa aréna na Lochotíně. Ta používá pro volné bruslení většinou jednu z ploch, několikrát se ale současně jezdilo na obou hřištích. Příští týden tady bude volné bruslení dvakrát denně.

Zoo. Už od začátku roku je plný tradiční jarní příměstský tábor na statku Lüftnerka v plzeňské zoo. „Máme více než dvacet dětí,“ potvrdil František Hykeš s tím, že ve výjimečných případech lze zájemce ještě přihlásit. Na statku na děti čeká program od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, připraveny jsou ruční práce a vyrábění, ale samozřejmě i prohlídky zahrady. „Dozvědí se o zvířatech spoustu zajímavostí, podívají se k lidoopům a pak je budou malovat,“ zve Hykeš. Přímo v Environmentálním centru, kde se tábor koná, žijí některá drobná zvířata – hadi, myši nebo pískomilové. Je tak docela dobře možné, že se tu děti mohou zbavit případného strachu z těchto zvířat.

O příměstské tábory plzeňské zoo na jaře i v létě je prý obrovský zájem. „Už teď máme plné oba desetidenní letní běhy,“ doplňuje Hykeš.

Muzeum strašidel. Po dobu prázdnin jsou ve strašidelném domě na náměstí Republiky připraveny prohlídky s průvodcem, a to vždy v 11.00, 13.00 a 16.00 hodin. Cena ale zůstává v rámci běžného vstupného.

Plavání. Ten, kdo si nechce prosekávat díru na Boleváku, si muže každý den zaplavat v bazénu na Slovanech. Bude otevřeno každý den v tradiční hodiny, nadstavbou bude otevřený malý bazén i ve všedních dnech.

Egypt. Kdo si nevybral z předcházejících nabídek, může vyrazit za teplem. „Kromě hor si lidé v této době objednávají rovněž pobyty u moře. Například v Egyptě nebo na Kanárských ostrovech. Ne každý je lyžař,“ dodává Nikol Sudová z Ideal Tour Plzeň.

Plzeňská 'jarní' prázdninová nabídka

Volné bruslení
ČEZ Arena, Štefánikovo nám. – každý den, vždy 1,5 hodiny
Kooperativa arena, Lochotín – každý den 2krát, minimálně vždy hodinu

Plavání
Městský bazén Slovany
otevřeno každý den, ve všední dny otevřený navíc malý bazén

Techmania
denně otevřeno 9–17 hodin, nejoblíbenější expozice Má to háček (pro děti)

Muzeum strašidel, náměstí Republiky
přibyly prohlídky s průvodcem, vždy od 11, 13 a 16 hodin

Zoo
otevřeno denně od 9 do 17 hodin, na Lüftnerce se koná příměstský tábor

Stanice mladých techniků, sady Pětatřicátníků 3 – speciální program od pondělí do čtvrtka 9-15:30, výroba dekorací, šperků apod., encaustika

Střediska volného času – speciální programy pro děti formou příměstského tábora (hry, výlety, vyrábění), více informací na www.svcpl.cz