Mnohde připravili zajímavé akce pro všechny – a nejedná se pouze o třetí ročník celorepublikové Hradozámecké noci.

Například návštěvníci zámku v Rochlově u Nýřan se mohou v sobotu zúčastnit tradičních dožínek. „Letos začínáme až odpoledne ve 13 hodin. Celý program tentokrát připravil pan Jiří Untermüller, člen Divadla J. K. Tyla v Plzni s Luckou Wotavovou. Téma – Rej masek," zve Jitka Ždychová ze společnosti Pegisan, která rochlovskou památku už řadu let opravuje a postupně oživuje.

Prvním ročníkem festivalu zaměřeného na umění všeho druhu zase ožije areál jihoplzeňského zámku Žinkovy. Akce se jmenuje Žinkovy ARTS Festival 2012. „Festival bude oslavou krásné historické budovy a současného umění. Výstava bude založena na rozmanitosti evropského uměleckého dědictví v kombinaci s uměním moderním a zúčastní se jí celá řada umělců z mnoha zemí. Budete mít jedinečnou možnost sledovat umělce přímo při práci v prostředí uvnitř zámku, případně si sami vyzkoušet různé techniky umělecké tvorby a něčemu se přiučit," říká za organizátory Pavel Motejzík, předseda Občanského sdružení Pod Zelenou Horou.

Areál zámku bude otevřen od 10:00 do 16:00 a vstupné bude symbolických 30 Kč.

Zmíněná Hradozámecká noc, do níž se v republice zapojí osmdesát hradů, zámků a dalších budov, v sobotu oživí také několik památek Plzeňského kraje. „Velmi bohatý program představí hrady Rabí, Velhartice, Švihov či zámky Kozel, Nebílovy a Horšovský Týn," říká David Růžička z plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu. „Naposledy bude o tomto víkendu možné navštívit vyhlášenou Včelnici na hradě Rabí, ale sezona památek ještě nekončí. Do konce září se bude moci chodit i na letos prvně otevřenou Přimdu a doporučit lze i návštěvu rozšířených prohlídek na zámku v Manětíně," dodává Růžička.

Hradozámecká noc 2012 a Plzeňský kraj

Hrad Rabí, od 18:30, kostýmované prohlídky hradu za svitu loučí
Zámek Horšovský Týn, od 19:00, koncert folkové skupiny Klíč
Zámek Kozel, od 18:00, oživené prohlídky zámku s Radoušem, majordomem, klíčnicí a komornou; výstava grafiky K. Šafáře, výstava plastik z fondů Národní galerie Praha a výstava fotografií a obrazů na téma Šťáhlavy a Šťáhlavice v jízdárně; hra na varhany v podání Daniela Melichara, hudba a zpěv skupiny historické hudby Boni Amici v kapli; koncert Plzeňské filharmonie a trhy v zámeckém areálu
Hrad Švihov, od 19:00, večerní kostýmované prohlídky hradu s napínavým příběhem; od 20:00 Netopýří noc ve výstavním sále u pokladny
Zámek Nebílovy, od 24:00, půlnoční koncert Věry Kláskové Irské balady v zámecké kapli