Nevýhodnou smlouvu podepsal bývalý děkan práv Jaroslav Zachariáš , který byl zároveň ředitelem ústavu. Zachariáš již na obě vedoucí funkce rezignoval.

„Smlouva například určovala, že se veškeré vědecké projekty budou uskutečňovat na Ústavu. To ale znamenalo, že se fakulta prakticky zbavovala všech možností získat dodatečné finanční prostředky od ministerstva školství na běžný provoz i na navýšení mezd za vědeckou práci,“ uvádí Dvořáková. Stejně tak by prý nebylo možné lépe financovat nákup knih nebo zahraniční pobyty zejména mladých pracovníků. „Nelze si představit, že by děkan podepsal tak nevýhodnou smlouvu a z fakulty tím udělal jen jakési obslužné pracoviště,“ míní Dvořáková.

Jiří Pospíšil, který je pověřený vedením právnické fakulty, už kontaktoval dočasného ředitele ústavu Jana Bártu a další spolupráci mezi ústavem a fakultou prodiskutují. „Při vzniku fakulty byl Ústav státu a práva AV ČR klíčovou institucí, která zabezpečovala výuku na této fakultě. Doba je už dnes jiná, ale spolupráci je třeba zachovat, protože se využívá například v rámci doktorandského studia, abychom pro ně udrželi akreditaci,“ míní Pospíšil. Nakolik byla smlouva pro fakultu nevýhodná, chce nechat prověřit. „Rozhodně dojde ke změnám, k jakým konkrétně nemohu v tuto chvíli říci,“ dodává Pospíšil.

Právnickou fakultu čeká v těchto dnech také ekonomický audit. „Je pravda, že v tuto chvíli chybí škole asi milion korun oproti předpokládaným příjmům. O tom si musím promluvit s kvestorem univerzity a chci požádat její vedení, zda mají nějakého kvalitního ekonoma, který rozumí univerzitním financím,“ říká Pospíšil. Někdo takový zde dle jeho názoru chybí a je třeba aby se rozpočtu fakulty věnoval. „Podle rozpočtu a nákladů na výuku budeme totiž určovat počet nově přijatých studentů pro příští akademický rok,“ vysvětluje Pospíšil.

Dvořáková také uvedla, že na plzeňským právech nešlo jen o úplatky. Podle ní za vším stála snaha organizované sítě zavázat si vysoce postavené lidi a získat klíčové kontakty v politice. Jejich prostřednictvím prý chtěla ovládat například prodeje státního majetku nebo veřejné zakázky. „Tato obvinění z úst paní Dvořákové jsou velmi vážná, předpokládám, že má pro ně také důkazy,“ vyjádřil se Pospíšil s tím, že kauzu rozhodně nenechá zamést pod stůl.