Stále pokračuje rozesílání dopisů, v nichž oznamují rušení diplomů nestandardním absolventům. V současné době byly poslány čtyři, dalších zhruba dvacet se k odeslání připravuje. Přes všechna ubezpečení o naprostém klidu na fakultě je ale zřejmé, že zde stále panují zjevné neshody.

Mohli si studenti vybrat předměty?

Rektor ZČU Josef Průša reagoval pobouřeně na článek uveřejněný v Deníku. Student Martin Marek si v něm stěžuje na to, že jsou omezena práva studentů tím, že si nemohou zvolit vyučujícího, ačkoliv toto právo je ve vysokoškolském zákoně jasně stanoveno. Studenti právnické fakulty totiž na rozdíl od jiných fakult byli přerozdělováni k vyučujícím povinných předmětů podle abecedy a pak mohli přestupovat. Nyní už není volný přestup možný.

„V případě, že by si studenti předměty navolili sami, nesou za to odpovědnost a je to jejich problém, ale oni byli rozděleni a nyní jsou volné přestupy omezené,“ potvrzuje Markova slova pedagog fakulty a bývalý proděkan pro studijní záležitosti Petr Bezouška. Se sdělením nové proděkanky Petry Jánošíkové dochází podle Bezoušky skutečně k omezení práv studentů.

Jánošíková nesouhlasí. „Mám k dispozici zprávu, v níž sám Bezouška potvrzuje, že si studenti mohli předměty navolit. My jim teď ještě vycházíme vstříc, a pokud se jim něco kryje, mohou po zažádání přestoupit. Navíc, protože je situace komplikovaná, bude během příštího týdne zavedena elektronická burza, v níž mohou studenti mezi sebou hodiny až do konce února směňovat,“ říká Jánošíková.

Oba dva, Bezouška i Jánošíková, si stojí za svojí verzí a oba prý mohou doložit, že mají pravdu.

Prorektorka Eva Pasáčková míní, že jde pouze o organizační neshody. „Studenti na právnické fakultě nebyli zvyklí, že si museli předvolit předměty na celý akademický rok, přestupovali kdykoliv a byl v tom hrozný zmatek, tak jak to je teď, je prostě standard. Jde pouze o nedorozumění, není to žádná kauza,“ vysvětluje Pasáčková.

Pospíšil nejedná fér

Univerzita kritizuje ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila za jeho výroky v médiích. „Nestačím se divit. Novinářům Pospíšil vykládá, že nesouhlasí s mou činností, a prý odešel kvůli tomu, že jsem nespolupracoval s Karlem Eliášem. V rezignačním dopise nic takového nezmiňuje,“ vysvětluje děkan fakulty Květoslav Růžička s tím, že odchod Pospíšila z kolegia děkana ho mrzí. Dodal, že fakulta dělá vše pro to, aby příští rok na jaře obhájila akreditaci magisterského a bakalářského programu a mohla v nich pokračovat. „Pokusíme se také, aby mladí a nadějní vyučující v brzké době habilitovali,“ uvedl děkan.