„Je to nejlepší způsob, jak zaručit transparentnost přijímacího řízení. Testy navíc zcela zabrání pochybnostem o tom, jak se studenti na právnickou fakultu dostávají,“ uvedl Pospíšil. Scio testy prý byly konzultovány a doporučeny Vladimírou Dvořákovou, která vede Akreditační komisi, i rektorátem univerzity. Scio testy se používají v Praze i v Olomouci.

Senát v středu rovněž schválil termín 16. října, do kterého mohou členové akademické obce podávat návrhy kandidátů na děkana fakulty. Samotné volby by pak měly připadnout s největší pravděpodobností na 2. listopad. Podle všeho bude novým děkanem právě Pospíšil. „Stát se může cokoliv, nemůžeme tušit, kdo koho navrhne, ale v podstatě je hlavním kandidátem,“ shodují se Květoslav Kramář a Daniel Telecký z akademického senátu FPR.

Pospíšil chce dnes odpoledne studenty práv také seznámit s kreditním systémem. Ostatní fakulty ZČU jej sice používají, práva byla ale dosud výjimkou. „Už jsem předtím studovala na pedagogické fakultě, takže jsem byla naopak překvapená, že tady kreditní systém nebyl. Nevadí mi proto, že ho zavedou, je to fér,“ uvádí studentka třetího ročníku práv.

„Kreditní systém zabrání spekulacím, zda je či není možné vystudovat za několik měsíců, protože jasně říká, kolik musíte získat kreditů ve školním roce,“ říká Pospíšil.

Prozatímního děkana čeká na právech ještě spousta práce. Kromě toho, že fakultu navštíví 23. října Akreditační komise ČR, která zde provede důkladnou kontrolu, se škola potýká i s příliš vysokým počtem pedagogů. „Právnická fakulta v Plzni má nejvíce pedagogů na jednoho studenta, například jednou tolik než práva v Brně. Plat učitele tady je ale v průměru o polovinu nižší než plat učitele na brněnských právech. Musíme prověřit, kdo je zde přínosem, a s těmi, kteří zde mají malý pracovní úvazek nebo zde prakticky neučí, se rozloučíme. Odhaduji, že se bavíme o zhruba 20 až 25 procentech,“ říká Pospíšil. Na právech nyní vyučuje více než 150 pedagogů.