Akademický senát jej zvolil nakonec jen z pěti možných kandidátů. Získal dvanáct z osmnácti hlasů. Karla Eliáše, dočasně pověřeného vedením fakulty, jasného favorita a takzvaného koně bývalého děkana a současného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, volilo pouze pět senátorů.
V předvolebních projevech kandidáti stříleli ostrým kalibrem. Předháněli se ve svých titulech, funkcích, zásluhách pro akademickou obec i sliby do budoucna. „Mám přislíbenou finanční částku od univerzity v případě, že tedy budu zvolený já,“ nabízel například senátu Eliáš možnost jak překlenout složité finanční období, kterému fakulta čelí. Nebyl jediný, kdo s podobným výrokem předstoupil.
Eliáš ale zvolen nebyl. Jak tedy hodlá nový děkan, kterého chce rektor univerzity Josef Průša jmenovat co nejdříve do funkce, vyjít se sníženým rozpočtem? „Rozhodně snížím platy vedení fakulty, tam ušetříme velké peníze,“ předpokládá Růžička, který se kvůli funkci vzdá i úvazku na Právnické fakultě Karlovy univerzity.
Na rozdíl od Eliáše, chce být mírnějším ke studentům, které prozatímní vedení ze studia vyloučilo. Podle dostupných informací by se mělo jedna zhruba o čtyři stovky studentů. „Pravidla by se neměla během roku měnit. Dal bych jim ještě šanci v podobě přezkoušení,“ říká Růžička.
Rektor univerzity přiznává, že je výsledkem překvapen. „Nečekal jsem to, nemyslím si ale, že v tomto případě by se jednalo o krok zpět. Ještě uvidím, zda je možné jmenovat nového děkana od 15. října nebo se své funkce ujme od 1. listopadu,“ říká Průša.
Ještě před volbou se dobrovolně vzdaly své kandidatury dva z šesti kandidátů Karol Hrádela a Lukáš Valeš. Protože Valeš nebyl přítomen, na volebním lístku proto zůstal, nedostal ale ani jeden hlas.
Eliáš za zvolením Růžičky prý cítí bývalé vedení, stejný názor měla i jedna z přítomných studentek. „Je to kůň Daniela Teleckého,“ uvedla.