Pratur z Nýřan u Plzně se zabydlel v nové rezervaci. Pratur z Nýřan si užívá nový domov. Má tam kamaráda a dostal i jménoPratur z Nýřan u Plzně se zabydlel v nové rezervaci. Pratur z Nýřan si užívá nový domov. Má tam kamaráda a dostal i jménoZdroj: Správa NP Podyjí/Robert StejskalSpráva NP Podyjí se společností Česká krajina do rezervace ke skupince divokých koní z Exmooru přivezly dvojici praturů. Jde o mladé býky plemene Tauros, které odborníci zpětně šlechtí tak, aby se co nejvíce přiblížilo vyhubenému praturovi. Podyjí se tak stalo jednou z několika málo lokalit u nás, kde se tento mohutný kopytník chová v přírodě blízkých podmínkách.

Komě již zmíněného krasavce z Nýřan dorazil i býk, jenž přicestoval ze známé rezervace u Milovic. Ten je o něco mladší, je mu přibližně rok a půl. Pratuři se nejprve aklimatizovali v menší ohradě s napajedlem a přístřeškem, aby si na nové prostředí snadněji zvykli. Začátkem dubna jim byl umožněn volný přístup na hlavní pastvinu. „Po navázání kontaktů s koňmi, které proběhlo naprosto bez problémů, se oba býci vydali na průzkum okolí. Nyní se pohybují volně po ohrazené pastvině,“ popsal ředitel NP Podyjí Tomáš Rothröckl. „Díky spolupráci s naší partnerskou Základní školou v Mašovicích býčci dostali i svá jména. Při nedávné exkurzi na místo pastvy pojmenovaly zdejší děti oba pratury. Hnědý dostal jméno Miki a ten černý se jmenuje Niko,“ doplnil.

Plzeňská zoo už má nového velbloudího samce Jafara.
Nový plzeňský velbloud je z Německa, jmenuje se Jafar

Mašovická střelnice tak bude spásána hned dvěma druhy velkých kopytníků, což by mělo přinést ještě pestřejší prostředí. „Zkušenosti ze zavádění přirozené pastvy ukazují, že právě kombinací různých typů velkých kopytníků vzniká potřebná mozaika,“ uvedl ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.