Až o třetinu klesá v současných vedrech dojivost skotu. Potvrdil to odborník na chov zvěře ze Střední odborné školy v Plasích Petr Svoboda. „Krávy potřebují určitou kapacitu vzduchu v kravíně, proto je nutné stále větrat. Na pastvinách musí být přístřešek, aby se skot mohl schovat do stínu,“ doplnil opatření, která zvířata chrání. U prasat se situace liší a někdy podle Svobody dochází i k infarktům, což se následně projeví na kvalitě masa.

Podle veterináře Radka Protivy snášejí zejména krávy vysoké teploty opravdu špatně. „Ideální pro krávu je teplota kolem nuly až minus pěti stupňů,“ vysvětlil veterinář.

Chovatelé pravidla znají, ne vždy na ně však mají peníze. „Nejdůležitější je mít vzdušné stáje, nejlépe s vysokou a izolovanou střechou. Je třeba, aby vzduch stále cirkuloval, toho docílíme větráky a ventilací. Dobytek se ve vedrech také může kropit. Všechna tato zaopatření jsou však finančně velice náročná a my sami na ně nemáme,“ uvedl například František Pešík, zootechnik Zemědělského družstva Štichovice.

Ve vedrech však trpí i domácí mazlíčci, k čemuž jejich majitelé často přispívají. „Největší chybu dělají lidé, když nechají psa v autě na parkovišti a jdou si třeba nakoupit. Stačí pět až deset minut a může dojít k přehřátí, u kterého není vyloučené ani úmrtí,“ varoval Protiva. „Důležitý je dostatečný přísun tekutin! Procházka se psem by měla být brzo ráno a pozdě večer, mezitím volte pouze krátké venčení. Dalším negativním faktorem ve vedrech je působení parazitů, například blech a klíšťat,“ doplnil Protiva.