Od soboty v ní totiž sídlí vánoční pošta se schránkou pro Ježíška a také plzeňský betlém.

VÁNOČNÍ POŠTA

„Přání s ježíškovským razítkem nám maminka koupila, my jsme na něj nakreslili, co bychom si od Ježíška přáli, a teď mu to hodíme do schrán-ky,“ prozradili šestiletý Sebastien Tischler a jeho desetiletá sestra Claudie, kteří vánoční poštu v mázhausu plzeňské radnice navštívili v sobotu vpodvečer.

Pošmistrová Marie Muchová prozradila, že si pod pošťáckou perelinu musela vzít prošívanou bundu, protože v mázhausu rozhodně teplo není. Vánoční pošta bude otevřena až do 23. prosince.

„Budeme se v ní střídat spolu s kolegyněmi z našeho Turistického informačního centra a až do 22. prosince nás tady děti i jejich doprovod najdou vždy od 9 do 16 hodin, v neděli 23. prosince jen do 14 hodin,“ informuje Muchová.

PLZEŇSKÝ BETLÉM

„Vypravili jsme se na plzeňské vánoční trhy z Prahy. Líbí se nám a tenhle plzeňský betlém nás zaujal,“ prozradila Blanka Wenclová, která si spolu s Ivou Hofmanovou prohlížela osm stovek figurek, které čítá plzeňský betlém. Zabírá velkou část radničního mázhausu, k vidění je od uplynulé soboty až do Třech králů a je jisté, že do té doby se ještě o desítky figur rozroste.

Plzeňský betlém totiž stále vytvářejí sami Plzeňané. „Lidé nám do Muzea strašidel, které se nachází na náměstí Republiky v hotelu Central, mohou každý den nosit figurky, na kterých ztvárnili sami sebe. Dáme jim pořadové číslo, zapíšeme je do seznamu a figurku hned zasadíme do plzeňského betlému,“ říká Zdeněk Zajíček, který plzeňský betlém v roce 2000 založil a jeho figurka má pořadové číslo 1.

V mázhausu jsou ještě k vidění i jiné betlémy, ale jen na fotografiích. Plzeňská diecéze připravila výstavní panely, na nichž jsou fotografie betlémů z plzeňských kostelů a zajímavosti o nich. Návštěvník se například dozví, že betlém z kostelíku U Ježíška nechal v roce 1936 zhotovit Ladislav Lábek, první ředitel Národopisného muzea Plzeňska, a nazval ho Pošumavským betlémem.