Pestrý festival současného tance se koná již po čtyřiadvacáté v Praze. V letošním roce zavítá také do deseti českých a moravských měst a Plzeň je jedním z nich.

„ Moc si vážím toho, že s Plzní spolupracujeme tak dlouho, máme tu výborné zázemí a ke všemu přibývají nové a netradiční prostory, které taneční vystoupení skvěle doplní," vysvětluje hlavní organizátorka festivalu Yvona 
Kreuzmannová.

Zatímco již téměř tradiční scénou, která festival Tanec v Plzni hostí, je budova bývalého nádraží na Jižním Předměstí, Moving Station, letos přibude zcela nový prostor nazvaný Pap-rna.

Objekt bývalé papírny se postupně proměňuje v centrum současného umění.

„Pomalu ten jednoznačně industriální objekt měníme v taneční scénu. Výhodou je, že nabízíme prostor až tisíc metrů čtverečních, takže diváci mohou vidět představení, která by se do Moving Station jednoduše nevešla," popisuje výhody nové scény Jaroslav Bláha z Pap-rny.

Právě v tomo objektu celý festival odstartuje tanečním vystoupením pro nejmenší diváky.

„Francouzský soubor přiveze představení ZigZag, které je určeno předškolákům. Pracuje s animovaným filmem, tancem a jeho nedílnou součástí je také interaktivní dílna," zve Kreuzmannová.

Další představení jsou již určená dospělým divákům.

„Rozhodně bych pozvala na vystoupení švédské tanečnice Charlotty Öfverholmové, i když pro někoho může být až příliš kontroverzní. Divácky vstřícnější je pak vystoupení Pavla Maška," uvádí Kreuzmannová.

Novinkou se v letošním ročníku stanou tzv. taneční workshopy. „Je mnoho tanečníků, kteří si nemohou dovolit zaplatit zahraniční lektory a oni sem nyní přijedou za námi," vypráví nadšeně Petra Parvoničová z taneční školy DC Eagle,v níž dílny proběhnou.

Program festivalu Tanec Plzeň

Pondělí 4. 6. francouzský soubor Compagnie Étantdonné, ZigZag – představení pro nejmenší diváky, Pap-rna
Pátek 8. 6. švédská choreografka Charlotta Öfverholm & Compagnie Jus de la Viesyrové taneční divadlo s živou hudbou, Moving Station
Neděle 10. 6. české choreografky Andrea Miltnerová, Lenka Bartůňková, Tereza Lenerová, Moving Station
Středa 13. 6. český taneční soubor DOT504 & Lenka Vágnerová & Pavel Mašek, duet na téma hon, Pap-rna
Pátek 15. 6. Plzeňsko si tančí, komponovaný večer současného tance z regionu, taneční škola DC Eagle a taneční skupina NoTa, Moving Station