Černé stopy po pneumatikách na historické dlažbě, třísetkilometrová rychlost na dálnici nebo zablokování Nuselského mostu v Praze. Triky, kejkle a vylomeniny. Těmito slovy charakterizuje noční driftování v českých městech jeden ze spoluzakladatelů skupiny Prague_Brikule, jejíž členové vzbudili před několika dny pozdvižení, když se svými silnými auty driftovali v Jičíně o půlnoci po historické dlažbě Valdštejnova náměstí a po dálnici se proháněli třísetkilometrovou rychlostí, přičemž ohrožovali ostatní řidiče. Svým nočním řáděním vzbudili vlnu negativních reakcí a otázek. Policisté totiž ani v jednom případě nezasáhli, za což sklidili kritiku veřejnosti.

Zdroj: Deník/ Kateřina CHládková

„Kde je policie? Uvědomujete si, že že tam lidi bydlí a spí a že toto prostranství není určené k těmto zábavám?" ptá se například v komentářích pod videi na sociálních sítích rozhořčeně Miluše Gratzová. Přidávají se i další naštvaní obyvatelé Jičína. „Díky za bezva noc. Dvacet pět minut průjezd Panskou, stažená okýnka, urvané výfuky, zvuk střelby, pískání pneumatik. Policie nikde," píše Šárka Chlumská.

Organizátor nočních tuningových jízd ale nepřipouští možnost, že by účastníci akcí ohrožovali ostatní řidiče, když například jedou po dálnici více než třísetkilometrovou rychlostí. Prý proto, že jsou výborní šoféři a mají auta na takovou jízdu upravená.

„Já si myslím, že každý je samozřejmě dospělý , kdo na ty akce jezdí. Všichni jsou svéprávní a musí počítat s následky. Tedy že mohou být pokutovaní nebo třeba i soudně popotahovaní. Nikdo do toho není nucený. Každý to dělá na vlastní triko," říká zástupce organizátora, kterého Deník oslovil a který odmítl sdělit své jméno.

Jiří Glänzner u Okresního soudu Plzeň-sever.
Nedal si říct, v 74 letech tak ´chronický řidič´ půjde do vězení

A proč jezdí své kejkle a vylomeniny dělat do českých měst? „Jezdíme po městech, protože nám chodí stovky zpráv na naši stránku a lidé prosí, ať navštívíme města, kde bydlí. Ne každý může na naše akce v Praze a okolí. Tak jim plníme jejich přání a dojíždíme my za nimi," vysvětluje zástupce skupiny Prague_Brikule.

Nyní na svém instagramovém účtu zveřejnili organizátoři další cíl své jízdy. V sobotu 9. března jím bude Plzeň. Jak se na případnou tuningovou párty rychlých aut město připravuje, se Deník zeptal radního pro bezpečnost a prevenci kriminality Jiřího Winkelhöfera.

„Samozřejmě informaci o chytané akci máme a chystáme v nejbližších dnech schůzku se zástupci Policie ČR a Městské policie, kde budeme koordinovat společný postup. Více podrobností v tuto chvíli pochopitelně prozrazovat nemohu," říká městský radní.

Vážná dopravní nehoda u Vochova.
Mladý řidič sešrotoval auto o strom, museli ho vystříhat

„Ano, víme o tom a ve spolupráci s Policií ČR připravujeme bezpečnostní opatření,“ potvrzuje slova radního Winkelhöfera mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová.

Na rozdíl od Jičína nebo Prahy budou tedy plzeňští strážci zákona ve střehu.