Ve čtvrtek v podvečer začala s jejich instalací odborná firma. Obří jeřáb, který usazoval na místo žulové nádoby, do nichž bude z chrličů padat voda, poutal pozornost všech kolemjdoucích. Někteří si jej i natáčeli a fotografovali. Podívat se přišli také Plzeňáci Jiří a Miloslava Zörklerovi. „Takovou událost jsme si nemohli nechat ujít. Hlavně obdivujeme obrovskou sílu jeřábu. Tak veliký jsem snad ještě nikdy neviděla,“ řekla paní Miloslava.

Jeřáb nejprve usadí na místo nádoby a také další vnitřní části kašen, pozlacené chrliče přijdou na řadu asi za dva týdny. Práce jsou totiž naplánovány až do konce července.

Město už se připravuje na to, že kašny vzbudí pozornost vandalů. „Počítali jsme s tím, že instalace pozlacených kašen vyrobených z černé žuly pro město znamená vyšší nároky na jejich zabezpečení. Kašny by měly být chráněné speciálním nátěrovým systémem. O konkrétním výběru technologie, kterou využijeme, zatím jednáme,“ vysvětlil technický náměstek primátora Petr Rund (ODS). Město také kvůli kašnám zvažuje navýšení počtu kamer, které monitorují náměstí Republiky. Kolik peněz bude zabezpečení stát, zatím není jasné.

Za to, že kašny nikdo nezničí, bude spoluzodpovídat i městská policie. „Zaměří se na ně strážníci v terénu i policisté, kteří sledují záběry z kamerového systému. Už teď totiž kamery zabírají i místa, kde kašny budou,“ řekl velitel Městské policie Plzeň Marek Šilhan.

Rozhodování, jak budou kašny vypadat, nebylo jednoduché. Kolem Císlerova návrhu se poté, co s nimi architekt vyhrál soutěž, strhly vášnivé debaty. Plzeňané i městští zastupitelé se rozdělili na dva tábory, jeden je odsuzoval, druhý chválil. Odborníkům se většinou velmi líbily. Hlasováním v městském zastupitelstvu prošlo jejich vybudování jen těsně a až na podruhé.

Jedním z jejich odpůrců byl i plzeňský primátor Pavel Rödl. Tehdy jako jediný ze zastupitelů ODS hlasoval proti. A svůj názor od té doby nezměnil. „Mám proti nim v této podobě značné výhrady. Jsou to pouhá umělecká díla, která ale náměstí nijak neoživují. Voda z nich bude padat ze čtyř metrů, což určitě nesplňuje představu kašen, u nichž se můžete osvěžit či odpočívat,“ říká primátor. Pro kašny na náměstí by byl ale musely by být podle něho naprosto jiné. Jako příklad uvádí například kašnu u Západočeského muzea v Plzni. „Když se tam půjdete podívat v parném dni, vždycky si tam někdo alespoň smáčí nohy, to v případě těch na náměstí možné nebude,“ dodává.

Trojice chrličů se objeví ve třech rozích náměstí. Ve čtvrtém rohu náměstí je morový sloup. Kašny budou vysoké asi pět metrů. Až do slavnostního odhalení ale zůstanou ohrazené.