V úterý dopoledne více než dvoumetrové ručičky nasadí na hodinový strojek hodinář Jindřich Klinger. „Montáž je jednodušší než demontáž. Ta byla dost náročná. Hlavně na severní a západní straně byly spoje hodně zarezlé, takže šly dost obtížně sundat,“ připomněl hodinář, který má na starost všechny plzeňské veřejné hodiny.

Ještě před nasazením na strojek se ale musí ručičky pořádně vyvážit, hodiny se promažou a teprve poté přichází nasazování pozlacených rafiček. „Nejdříve se dává hodinová ručička, pak jde na řadu teprve minutová,“ vysvětlil Klinger.

Pozlacení kovaných ukazatelů času prováděl umělecký restaurátor Miroslav Zvonař. „Měsíční práce byla sice dost náročná, ale já jsem byl rád, že jsem se k ní dostal. Je to pochopitelně i prestižní záležitost. Nové pozlacení by mělo vydržet 50 let,“ prozradil pozlacovač z Meclova. Zvonař po odmaštění a natření ručiček základní barvou nalepil zlaté plátky speciálním lepidlem.

„Když vyjdu na náměstí, jsem nervózní, protože nevím, kolik je hodin. Takže se moc těším, až budou ručičky konečně na svém místě,“ popsala v pondělí s úsměvem své pocity šéfka Národního památkového ústavu Ludmila Drncová.

Právě ona hrála v procesu navrácení pozlacených ručiček na katedrálu sv. Bartoloměje důležitou roli. Památkáři totiž museli pozlacení schválit. „Když půjde všechno podle plánu, potrvá schvalování asi hodinu. Musíme zkontrolovat, jestli byl dodržen správný technologický postup,“ vysvětlovala Drncová.

Stotisícovou opravu uhradilo město prostřednictvím Nadace 700 let města Plzně.