Ke dvěma požárům způsobeným sazemi v komíně vyjížděli během včerejška hasiči. První byl v Horní Bříze na severu Plzeňska, druhý v Měcholupech na jihu.

Povinností každého majitele nemovitosti je udržovat spalinové cesty funkční a bezpečné, což znamená, že je třeba se starat o pravidelné čištění. To nařizuje i zákon. „Lidem, kteří nepředloží doklad o revizi komínu a my k nim musíme jet zasahovat, hrozí pokuta až 10 000 korun,“ sdělil mluvčí plzeňských krajských hasičů Petr Poncar.

„Moji stálí zákazníci samozřejmě komíny zkontrolované mají, ale jsou i případy kdy přijedeme a komín byl třeba 10 let nevyčištěný,“ řekl plzeňský kominík Zdeněk Hacaperka. „Teď nedávno jsme byli v domě, kde jsme z komína vyvozili dvě nebo tři popelnice sazí. Museli jsme do komína vniknout přes střešní prostor a prostě to z něj vyházet lopatou.“ Radek Tureček z Dolní Lukavice na Plzeňsku doplňuje, že za měsíc jeho kominická firma vyjížděla i k 250 kontrolám komínů. „Jedním z častých problémů je, že si lidé pořídí nový kotel, ale už si nepořídí nový komín. To může vést k usazování dehtu,“ sdělil Tureček.

FALEŠNÍ KOMINÍCI

Na intenzitě nabývá nešvar, který se rozmáhá především v posledních několika letech. Po domech obcházejí tzv. nájezdní kominíci, kteří ale nejsou vyučeni.

„Tyto spanilé jízdy dnes bohužel křižují celou zemi. Nájezdníci zneužívají důvěřivosti občanů a inkasují nezanedbatelné peníze za špatnou či vůbec žádnou práci. Důsledky mohou být katastrofální, od milionových škod na majetku po ztráty lidských životů. Hrát s lidmi ruskou ruletu kvůli vlastnímu obohacení je odporné,“ stěžuje si prezident Společenstva kominíků ČR Emil Morávek.