V pátek 23. května se ve Hvězdě uskuteční devátá Pecha Kucha Night, což je večer, během něhož se postupně představují tvůrci napříč obory. Svých dvacet fotografií, na jejichž komentář má autor vždy jen dvacet vteřin, tu promítne například režisér Bohdan Bláhovec, původem z Plzně, nebo grafický designér Zdeněk Ziegler. Ten desítky let navrhuje obálky a grafické úpravy knih pro několik nakladatelství, v současné době vyučuje na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni.

Organizátoři Pecha Kucha Night, což je celosvětově uznávaný formát, pro každé další konání hledají zajímavé prostory v Plzni, do nichž se lidé běžně nedostanou. V průběhu let se tato akce konala například v budově městských lázní, v sokolovně ve Štruncových sadech, v krajském policejním ředitelství či v bývalém kině Elektra. Teď je na řadě kino Hvězda. Večer neohrozil ani požár, který tu ve vietnamské tržnici v noci na 23. dubna řádil. Hasiči museli dokonce probourat část zdí u bývalých šaten, aby se dostali k ohnisku požáru. Předběžná škoda se vyšplhala na jeden a půl milionu korun.

„Hlavního sálu se požár nedotkl, hořela jeho sousední část. Jen toho teď máme k uklízení ještě víc,“ říká za organizátory Jitka Jirásková. Pořadatelé jsou domluveni s majitelem objektu na úklidu prostor – v průběhu let se ve Hvězdě nakupilo množství odpadu a suti. Během víkendu bude přistaven kontejner a dobrovolníci kino vyčistí. „Práce tam bude hodně. Na pódiu jsou třeba stará okna, která musíme vynosit,“ doplňuje Jirásková.

Páteční večer s afterparty není jedinou akcí, s níž organizátoři počítají. V sobotu 24. května se zde budou promítat dokumenty z festivalu Jeden svět. „V neděli pak nabídneme průřez tvorby režiséra, kameramana a producenta Víta Klusáka s besedou,“ zve zájemce Jirásková. Po celý víkend bude v kině fungovat bar s občerstvením. Už nyní jsou

známy termíny dalších večerů Pecha Kucha. Místo toho jubilejního desátého, který se uskuteční 19. září, organizátoři zatím prozradit nechtějí, letošní poslední akce tohoto typu se bude konat v gala. „Po všech ´ošklivých´ prostorách se přesuneme do Velkého divadla s afterparty přímo na jevišti,“ řekl Jakub Mareš.