O změnu územního plánu na obchodní plochu požádala město společnost Brown Ray, která vlastní pozemky i pod budoucím tramvajovým kolejištěm. S radnicí je už domluvena na směně tak, že je vyčenžuje právě za část parcely pod budoucím obchodním domem a připraví je pro investora. „Zatím je předčasné mluvit o konkrétním obchodu, jednáme například s francouzským prodejcem sportovních potřeb,“ potvrdil člen představenstva Brown Ray Pavel Basl. V představenstvu firmy figuroval donedávna i i plzeňský právník Pavel Eret, který žádal před časem město o směnu Luftovy zahrady za část Papírenského parku na Slovanech, tehdy za společnost Black Ray.

Podle technického náměstka Petra Runda (ODS) není na dalším marketu v sousedství dvou podobných zařízení na Borských polích nic divného. „Nynější územní plán tam počítal s bytovou výstavbou a výstavnictvím. Nikdo tam ale nechtěl stavět,“ prohlásil Rund. K marketu by prý mohl za čas přibýt i akvapark, radnici se už měl přihlásit zájemce, jenž ho chce stavět. „Západočeská univerzita se vedle s kampusem a studentskými kolejemi ještě vejde, je tam dost prostoru,“ míní Rund.

Pozemky pod budoucí trať už má město podle Runda téměř všechny buď vykoupené nebo je připravená směna. Zbývá jediný, jehož majitel se s městem odmítá domluvit a radnice hrozí vyvlastněním. I tom budou dnes zastupitelé jednat. „Majitel pozemku neustále mění požadavky, naposledy chtěl za parcelu činžák v Nerudově ulici a na Belánce 1,“ uvedl Rund. I to mu prý nakonec připadalo málo. Proti změně územního plánu na obchodní zařízení se ostře postavil Miroslav Zábranský z Plzeňské aliance. „Považuji to za degradaci této rozvojové lokality. Její podoba by se měla znovu probrat jako celek a ne rozhodovat o každém kousku zvlášť,“ řekl Zábranský. Poukazuje na to, že tramvajová trať se staví pro obsluhu univerzity a vedle by mělo stát něco, co na ni logicky navazuje a ne další obchodní dům. Rovněž Správa veřejného statku upozorňuje v souvislosti s další nákupní plochou na zvýšenou dopravní zátěž v Sukově ulici.

Proti marketu se včera vyslovila i strana TOP 09, která postavila kandidátku do říjnových voleb. „Další obchodní zástavba do prostor vedle univerzity nepatří, protože v budoucnu by mohla bránit i jejímu dalšímu rozvoji. Oblast by měla být i nadále předurčena rekreačním, sportovním a volnočasovým aktivitám,“ uvedl lídr TOP 09 Ondřej Ženíšek. Dodal, že navrhovaná změna budí i snahu o lepší zhodnocení pozemků, kterých se to dotýká. „Zastupitelstvo by se mělo před nadcházejícími volbami zdržet tak významných rozhodnutí,“ míní Ženíšek.

Tramvajová trať dlouhá 1,3 kilometru bude stát přes půl miliardy korun, asi 100 milionů má dát město, zbytek půjde z peněz EU.