Laicky řečeno už nebylo možné ovládat přítok či odtok. V noci do kraje přijíždějí na pomoc hasiči a vojáci z celé republiky. Nad ránem začíná evakuace plzeňské čtvrti Roudná a také stavění valů z pytlů s pískem na Anglickém nábřeží v Plzni.

20 let od ničivých povodní.20 let od ničivých povodní.Zdroj: Deník/Jan Lakomý

Elektrárna hlásí problémy s dodávkami proudu do některých plzeňských čtvrtí. V 7 hodin už je bez proudu 2000 domácností v západních Čechách. V celém kraji jsou také problémy s dopravou. Mnohé silnice jsou nesjízdné, ke kolapsu se schyluje i v neprůjezdné Plzni.

V západočeské metropoli už nejezdí tramvaje ani trolejbusy, odříznutou Doubravku spojuje s centrem pouze vlak. V úterý dopoledne je plně zatopen Švihov, Úhlava zalila nejen náměstí, ale i okolí vodního hradu. V 11 hodin Plzeňany vyděsila rychle se šířící falešná zpráva, že se protrhla nýrská přehrada. Před polednem už stoletá voda v Plzni omezuje téměř všechny – provoz omezují nemocnice, neteče teplá voda.

Kolem 15. hodiny jsou pod vodou Roudná, Denisovo i Anglické nábřeží, Štruncovy sady. Voda sahá k náměstí Republiky. Odpoledne nevydržela hráz rybníka Kačerna u Merklína, hasiči museli evakuovat další ohrožené lidi, mj. i ve Štěnovicích, Přešticích nebo Příchovicích. Kolem 22. hodiny už se lepší situace na Klatovsku, voda začala klesat, přesto Otava i Úhlava zůstávají na 3. povodňovém stupni.

Více k povodním na Plzeňsku najdete ZDE>>>