Vězni přijeli do Štěnovic vypomáhat ve čtvrtek a v pátek, další dny jsou zatím otevřené. „Naplánovaná práce je od 7 do 14 hodin. Je tu deset odsouzených, kteří plní úkoly uložené jim představiteli obce. Tuto činnost vykonávají zdarma, v rámci tzv. extramorálních aktivit, což jsou aktivity, které je mají připravit na život na svobodě,“ vysvětlil vychovatel plzeňské věznice Tomáš Krňoul, který na místě na pracující vězně s kolegou dohlížel.

Potvrdil, že zájem o účast byl velký, ne každý ale mohl dostat šanci. „Pečlivý výběr osob provedla odborná komise, protože samozřejmě každý volný pohyb mimo věznici nese určité riziko,“ konstatoval Krňoul.

Odsouzení z plzeňské věznice pomáhají ve Štěnovicích s úklidem po povodních. | Video: Deník/Milan Kilián

Místní pomoc vězňů přivítali. „S úklidy v domech nám pomohli lidé z vesnice. Vězni pomáhají s úklidem kolem komunikací, což je důležité,“ pochvaloval si Zdeněk Soukup, jenž patří mezi obyvatele Štěnovic nejvíce postižených povodní.

Spokojeni byli i vězni, kteří plnili jeden kontejner za druhým. „Je to pro nás zpestření, je to lepší, než být na baráku. Děláme těch extramorálek víc, sekání trávy a podobně, nedávno jsem byl třeba uklízet v Plzni na Borech po feťácích,“ řekl Deníku Jaroslav, který si odpykává trest za ublížení na zdraví.

Právě zmíněná akce na Borech, které se tento muž, jenž v Plzni nejen „sedí“, ale i běžně žije, počátkem června zúčastnil, patřila také mezi ty povedené. Taktéž desítka odsouzených se vypravila uklízet zelený prostor ohraničený z jedné strany kruhovým objezdem, jenž se nachází mezi ulicemi Folmavská a Sukova, z druhé strany pak Borskou ulicí. Jde o území o celkové rozloze cca pěti hektarů. I přes nepřízeň počasí se podařilo naplnit nepořádkem tři kontejnery o obsahu 33 kubíků, což představuje zhruba šest tun odpadu. Nelezeno bylo i cca 150 kusů použitých injekčních stříkaček.

Náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar si nově navázanou spolupráci města s věznicí chválí. „Začali jsme letos v dubnu prvním zkušebním kolem, kdy tři odsouzení pomáhali s úklidem jižního břehu Velkého Boleveckého rybníka. Dopadlo to na výbornou. Domluvili jsme se proto na rozsáhlejší spolupráci při úklidu velmi znečištěného prostoru na Borech. Zajistili jsme pro odsouzené a jejich dozor autobus i oběd, dodali jsme pracovní nářadí, pytle a rukavice. Společnost Čistá Plzeň pak přistavila kontejnery na odpad. Ke spolupráci jsme přizvali také Městskou policii Plzeň, protože v místě byly dvě osady lidí bez domova,“ uvedl Tolar.

Obě strany se shodly, že spolupráce se osvědčila a bylo by dobré v ní pokračovat.