Od 1. listopadu je totiž v celé Plzni zakázán podomní prodej. Nařízení včera schválili městští radní. Zároveň také výrazně omezili prodejce a nabízeče všeho možného v centru města. „Pochůzkový prodej je zakázán v celém historickém jádru města, tedy na náměstí Republiky a v okolních ulicích včetně ul. B. Smetany, Martinské, Goethovy a Jungmannovy ulice," potvrdil ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

Náměstek tvrdí, že na neodbytné prodejce si stěžují zejména starší lidé. „Podomní prodejci zneužili například toho, že chceme nabídnout domácnostem ceny plynu, jako má město, a chodili s novinovými články po lidech," uvedl Zrzavecký. Obtěžování na ulici vadí i dalším lidem. Projít například ulicí B. Smetany bez toho, že by vám někdo nabízel různé sbírky nebo produkty, je téměř vyloučené.

Výjimku budou mít jen oficiálně povolené veřejné sbírky, jako například Květinový den na podporu boje proti rakovině nebo Tříkrálová sbírka. Město nezakazuje ani prodej časopisu Nový prostor, který zajišťuje příjem lidem sociálně slabým.

A co mají udělat podle radnice lidé, kterým budou prodejci vnucovat i přes zákaz ´výhodné´ služby? „Volat strážníky," říká Zrzavecký.

Plzeň už vyhláškou zakázala prostituci, žebrání a volné pobíhání psů. Uvažuje se i o zákazu pití alkoholu na veřejnosti nebo o rušení nočního klidu mezi 22. a šestou hodinou ranní. „Návrh jsme už poslali na radnici a chtěli bychom k němu vyvolat celoměstskou diskuzi," uvedl místostarosta Slovan Jan Fluxa (TOP 09).

Co se zakazuje

Pouliční prodej a nabízení služeb v historickém jádru města plus
v Martinské, Jungmannově a Goethově ulici. Podomní prodej, tedy nabízení zboží a služeb domácnostem v celém městě.