Druhá část zkoupaného zboží dokonce zlevnila. Důvodem jsou prý přehnané ceny potravin v závěru minulého roku. Podle ČSÚ zdražila v kraji v posledních dnech například minerální voda, rostlinné máslo, banány, rajské či papriky. U ovoce a zeleniny je ale novoroční nárůst cen tradiční. Naopak klesaly ceny vaječných těstovin, pečiva, cukru nebo másla. Například čerstvé máslo stálo v tomto týdnu v kraji v průměru 30,40 Kč za 250 gramů. V polovině prosince to přitom bylo lehce přes 35 korun.

„Zvýšení cen jsem si v lednu nevšimla. Myslím, že jsou pořád stejné. A to je dobře. Vždyť už se zdražovalo v říjnu. Nakupovat na Vánoce bylo letos hrozné,“ uvedla Plzeňanka Blanka Kovářová.

Podle obchodníků k novoročnímu nárůstu cen dojít ani nemohlo. „Na českém trhu je v potravinách taková konkurence, že ceny nejde měnit při každé příležitosti. Navíc čtyři procenta nejsou tak výrazným rozdílem,“ uvedl jednatel společnosti Globus Petr Vyhnálek. Podle něj se teď po Vánocích mělo dokonce rychle zlevňovat. „Nová daň vlastně způsobila jen to, že potraviny zlevnily málo nebo cenově stagnují,“ dodal.

Pokles cen potravin bez vlivu DPH vysvětluje Vyhnálek a plzeňský ekonom Jakub Půlpán poklesem poptávky. „V posledním čtvrtletí roku je poptávka vždy nejvyšší a v prvním kvartálu razantně klesne. Lidé si víc kupují jen ovoce a zeleninu, aby po svátcích hubli,“ dodává Vyhnálek. Podle Půlpána navíc poptávku před Vánoci ovlivnila Čína. „Tamní vláda v létě doporučila, aby lidé více jedli mléčné výrobky. Tradiční dodavatelé mléka Austrálie a Nový Zéland, ale nestačily na zvýšenou poptávku reagovat, tak čínský trh zásobovala i Evropa. Kvůli kvótám tu ale bylo najednou mléka málo, proto zdražilo mléko, máslo, tvaroh i jogurty,“ říká Půlpán, podle kterého se již situace v Číně zklidnila.

Přesto ale obchodníci nechtějí vývoj cen komentovat. „Vývoj trhu nelze odhadnout,“ říká mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Proč na podzim zdražily pečivo?

Zemědělci rozšiřují plochy, na nichž pěstují řepku pro výrobu biopaliv. Ubývá tak ploch, na nichž se pěstuje obilí. Po letošní slabší úrodě tak byl nedostatek obilí pro výrobu mouky a následně pečiva. Zdražení proto částečně ovlivnil pokles nabídky při mírném předvánočním nárůstu poptávky. Dále ceny ovlivnilo zdražování energií. Pekárenský průmysl je velice energeticky náročný, zejména na spotřebu plynu, elektřiny a také pohonných hmot při rozvozu zboží.

Proč na podzim rostly ceny mléčných výrobků?

Na evropském trhu byl nedostatek mléka. Evropští producenti totiž část výroby prodávaly na asijský trh a především do Číny a Indie. V obou zemích se stávají mléčné výrobky moderní složkou stravy. Tradiční dodavatelé mléka pro Čínu Austrálie a Nový Zéland ale letos v létě nestačili pokrývat zvýšené poptávky, proto se bralo mléko z Evropy. Jeho cena tedy celosvětově rostla.

Proč rostly před Vánocemi ceny i jiných druhů potravin?

Je to každý rok se opakující záležitost. Před svátky roste poptávka i spotřeba potravin. Letos nárůst poptávky ovlivnilo i předzásobování (jen trvanlivými druhy potravin) ovlivněné strachem ze zdražení potravin vlivem nárůstu snížené sazby daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent. Mimořádné nakupování někde v republice způsobilo i vykoupení některých druhů potravin, kdy v prodejnách byly občas prázdné regály.

Proč na přelomu roku začala mírně klesat cena čerstvého másla a růst cena rostlinného másla?

Situace s mlékem na asijském trhu se zklidnila. Zároveň kvůli prudkému podzimnímu zdražení čerstvého másla omezili spotřebitelé jeho nákup a začali více kupovat rostlinné máslo a margaríny.

Proč ceny potravin nezdražily kvůli zvýšení DPH?

V lednu se snižuje pravidelně poptávka po potravinách. Jejich ceny zpravidla proto klesají. To vyrovnává růst DPH. Dále se obchodníci bojí, že když plně promítnou do cen vliv DPH, ztratí pozice před konkurencí. Na českém trhu je ve srovnání s Evropou mimořádně vysoká konkurence řetězců. Jejím důsledkem je například fakt, že trh opustily Edeka, Carrefour nebo Delvita. Zároveň ale do Čech nově vstupuje Aldi.

Proč rostou ceny ovoce a zeleniny?

Jejich ceny ovlivňuje úroda a sezona. Po Novém roce ale i fakt, že po Vánocích roste poptávka po zdravém jídle, kdy si řada lidí dává předsevzetí, že bude hubnout. Vaří se více ze zeleniny.