Pošťák doručí zásilky adresátovi domů a zároveň u něj má být možné zaplatit složenku nebo podat dopis. To je ale podle mnohých zaměstnaných lidí k ničemu. „Motohlídka je jen pro ty, co jsou doma celý den,“ shodují se.

„Poštu využívá poměrně dost lidí, ať už k posílání dopisů nebo vybírání peněz. Bude určitě škoda, jestli ji zruší,“ mínil František Košan z Měcholup. Souhlasil s ním i zastupitel Luboš Havlík. „Na poště sice lidi dlouhé fronty nestojí, ale většinou když tam přijdu, stojí u přepážek tři čtyři lidé. Hlavně starší, pro něž je to pohodlnější než jet do Nepomuka,“ řekl Havlík. „Osobně mě překvapuje, že Česká pošta nemá peníze na udžení poboček, ale na nákup nových drahých aut ano,“ dodal.

Měcholupská poštovní pobočka má otevřeno ve všední dny od 8.00 do 9.00 hodin a od 14.00 do 16:00 hodin. Stejně tak jako je v provozu přepážka v Roupově. Z ukončení jejího provozu si dělá vrásky například Jiří Kropáček. „Chodím si na poštu vybírat důchod, otevírací hodiny mi k tomu stačí bohatě. Kdybych ale měl jezdit jinam, třeba do Přeštic, bylo by to obtížné – hlavně v zimě,“ postěžoval si.

Manželé Karel a Anna Bozděchovi se o to, že má roupovská pošta skončit, dozvěděli až včera od nás. „Vím, že budou končit z televize, ale tohle slyším poprvé,“ divil se muž. „Na poště platíme plyn, inkaso a další věci. Kromě místních tam ale chodí i lidi z okolních vesnic – třeba z Vřeskovic, i když to už je vlastně Klatovsko. Rušit by se neměla,“ dodala žena.

S tím, že pošta v obci končí, se nechce smířit ani starosta Krs Jan Orosz. „Pokusíme se s tím ještě něco udělat. Nejbližší pošta je deset kilometrů daleko. Rušení pošt je dalším omezováním života na vesnicích ze strany státu. Před volbami budou opět všichni mluvit o rozvoji venkova, ale tomu už snad nikdo nemůže věřit,“ svěřil se Orosz.

Pošta navrhuje zmíněné pobočky zrušit kvůli jejich nevytíženosti a značným ekonomickým ztrátám. Podle mluvčí České pošty Dity Václavíkové by mohla pošta v daných místech v kamenné budově zůstat, pokud by zde například podnikatel na vlastní náklady poskytoval pod záštitou České pošty stejné služby. Další navrhovanou možností je sdílení nákladů na provoz pošty obcí. To si ale podle starostů mohou dovolit těžko.

„Pošta nám nabídla, že by obec nesla ztrátové náklady. Ovšem je to tolik, že bychom neměli na údržbu, opravy a rozvoj mateřské a základní školy. Navrhoval jsem, že by obec odpustila poště nájem, ale tomu se jen zasmáli, protože to jsou tři tisíce korun ročně. Rozhodně bychom tu ale poštu chtěli. Svaz měst a obcí vymýšlí další možný postup, takže pokud s něčím přijde, například s peticí za zachování poboček, určitě se připojím,“ uvedl starosta Vrčeně Petr Mašek.

„Stálo by to 200 až 250 tisíc korun ročně, což si obec nemůže dovolit do pošty dát, takže jsme byli v podstatě postaveni před hotovou věc. Ještě jednáme o tom, zda by se pošta v budově nemohla zachovat, a ta mobilní obsluha by se tam na půl hodiny zastavila,“ řekl starosta Měcholup Václav Janoch. Podle něj je zrušení pošty v obci škoda i proto, že mají místní obyvatelé účty v Poštovní spořitelně.

Po novém roce pravděpodobně budou muset chodit vybírat peníze jinam. „Se spořitelnou jednáme a uvidíme, jaké budou alternativy. Poštovní spořitelna pod Českou poštu nepatří, je to pouze partner, který poskytuje služby v našich pobočkách. Bude zřejmě záležet na poptávce a na tom, jestli se spořitelně vyplatí hledat způsob, jak v obcích, kde by se mohla pošta rušit, zůstat,“ sdělila Václavíková.

Části zaměstnanců pošt, které budou zrušeny, bude podle Václavíkové nabídnuta možnost přejít na jinou pobočku, části pak do motorizovaných hlídek. „O velké propouštění se jednat nebude, protože na těchto pobočkách pracoval jen jeden zaměstnanec. Část zaměstnanců půjde do důchodu, na pobočkách pracovali jen na částečný úvazek,“ řekla.