Čerti, andělé a Mikuláš mívají totiž každý rok velmi napilno a návštěvy si plánují předem. „Už teď máme domluveno asi patnáct rodin po celé Plzni, ale předpokládám, že nás někdo ještě odchytí přímo na ulici,“ řekl Pavel Zajíček, který se k „čertování“ dostal úplnou náhodou. „Loni mi kamarád zavolal den předem, že druhý den musím jít. Tak jsem si přes noc spíchl kostým a bylo,“ dodal Zajíček.

Rodičů, kteří chtějí postrašit a následně za básničku odměnit své potomky, je stále dost. „Každý rok chodíme do sídliště a hledáme nějaké čerty. Já jdu napřed, předám andělům sladkosti pro dceru a potom je jako náhodou potkáme,“ prozrazuje Martina Rubriciusová, maminka osmileté Kačky, a dodává, že domů pozvali Mikuláše jenom jednou, a moc se to nevyvedlo. „Dcerce byly čtyři roky a Mikuláše dělaly děti z našeho baráku. Kačka se nejdřív trochu bála, pak ale prohlásila ‘Jé, to je Verča’ a bylo po strachu,“ směje se maminka.

O strachu a respektu ví své i studentka Tereza Čížková, která chodí v mikulášském plášti a s berlou už třetí rok. „Loni jsme byli v rodině a jejich chlapeček se příšerně bál anděla. Brečel a brečel a nešlo ho zastavit. Po něm už jsme samozřejmě žádnou básničku nechtěli,“ popisuje Čížková.

Před přílišným strachem a následnými traumaty varuje i Blanka Veselá z pedagogicko-psychologické poradny. „Mikuláš je pro děti hezký zážitek, ale rodiče by měli dohlédnout, aby čert nebyl moc divoký. A rozhodně to nesmí nechat dojít až k nějakým hysterickým záchvatům,“ radí Veselá, podle níž by rodiče měli v některých případech raději dát punčochu se sladkostmi za okno. „Pokud je dítě citlivé a nemá rádo překvapení, je to rozhodně lepší,“ doplňuje psycholožka.

Pokud nemáte podomácku vyrobené kostýmy, není dnes chození v převlečení za Mikuláše nebo jeho věrné nohsledy žádná levná záležitost. Celé kostýmy se dají koupit přibližně od tisícovky, levnější možnost je vypůjčení. „Máme u nás 35 Mikulášů, stejný počet čertů i andělů a půjčení celé sady vyjde na 1100 korun,“ uvádí majitelka plzeňské půjčovny kostýmů Markéta Karlová. Podle ní je o půjčování velký zájem už od října. „Letos volala paní dokonce na konci září, poslední kusy jsme pak zamlouvali minulý pátek. Teď už musíme zájemce odmítat,“ doplnila Karlová.