Původně tu mělo vzniknout bydlení pro 34, posléze až pro 58 osob se zdravotním postižením z Domova sociálních služeb (DSS) Liblín, jenže se ukázalo, že je objekt pro tento účel nevhodný. Vynaložených dvaatřicet milionů korun tak přijde vniveč.

„Z jedné strany sousedí objekt s hnojištěm, na druhé straně je jen několik metrů od budovy hlavní tah Rokycany – Most. A zahrádka také téměř žádná,“ vysvětloval důvody hejtman Milan Chovanec (ČSSD). Upozornil také na to, že investici rozjeli už předchůdci současného vedení.

„Přiznejme, že investice byla špatná a jsou to promrhané peníze. Jestli někdo rozhodl, že je to vhodné místo pro sociální zařízení, ptejme se, jak je to možné,“ dodal náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Zastupitel Pavel Karpíšek (ODS), který v minulosti zastával post radního a do jehož resortu sociální oblast spadala, připomněl, že minulá rada měla k dispozici analýzu, která místo a budovu doporučila. „Nebyl důvod nevěřit názoru předchozího vedení Liblína, že rekonstrukce zásadním způsobem zlepší úroveň bydlení,“ řekl Karpíšek. Kontroval také otázkou, proč současné vedení v rekonstrukci pokračovalo, když byla podle nich špatná. „Mohli jste investici skrečovat mnohem dříve,“ dodal.

Po volbách 2008 vedla sociální resort Dagmar Terelmešová (ČSSD). „Některé další investice byly vynucené. Musela se například dokončit kotelna, aby se budova mohla temperovat a nechátrala,“ argumentuje Terelmešová, která kritizovala ´nedotažení plánů´. „Nebylo vyřešeno praní prádla, v plánech nebyla kuchyně, takže by se jídlo muselo dovážet. Byla to moje noční můra,“ doplnila zastupitelka, která na funkci radní rezignovala kvůli odchodu do Senátu.

Nedostačující kapacitu DSS Liblín a havarijní stav jeho ubytovací části by měl vyřešit nový pavilon v prostorách liblínského zámku, který má vzniknout na místě stávající truhlářské dílny a skladů. „Věc byla projednána s památkáři a je přislíben předběžný souhlas se stavbou,“ píše v žádosti o ukončení prací v Kozojedech ředitel DSS Liblín Petr Kounovský.

Rekonstrukce Kozojed měla kraj stát ještě téměř padesát milionů korun. Zastupitelé nakonec ukončení investice podpořili napříč politickým spektrem, pouze čtyři z přítomných 41 členů se zdrželi.

Vývoj kauzy v Kozojedech

Červen 2007 – Krajští zastupitelé schválili výkup pozemků a budov v Kozojedech.
Rok 2008 – Byla zpracována projektová dokumentace I. a II. etapy, koncem roku byla zahájena I. etapa (ubytovací část a jídelna) za 20 milionů korun. V říjnu proběhly krajské volby a vyměnilo se vedení kraje.
Únor 2009 – Ředitelé všech krajských sociálních ústavů byli odvoláni a na jejich místa byla vypsána výběrová řízení. V dubnu byl do funkce jmenován nový ředitel Petr Kounovský.
Květen 2009 –Projekt je rozšířen o III. etapu, která měla kapacitu navýšit na 58 osob, později vznikla také projektová dokumentace.
Listopad 2009 – Zahájeny práce na II. etapě.
Květen 2010 – Stavební firma se dostala do insolvence, v konkurzu se následně ocitla i další stavební firma – právní nástupce původního zhotovitele.
Říjen 2010 – Termíny dokončení se posouvají na červen 2012. Rada schvaluje nutnost ukončení I. a II. etapy, vyčíslení neprovedených prací a vyhlášení výběrového řízení na dostavbu všech tří etap.
Rok 2011 – Probíhají stavební práce na kotelně a čističce odpadních vod. I. a II. etapa nebyla nikdy dokončena, práce na III. etapě ani nezačaly.
Červen 2011 – Ředitel DSS Liblín žádá radu o ukončení prací v Kozojedech, a to zejména z ekonomických důvodů a také kvůli nevhodnému umístění budovy.
Prosinec 2011 – Ukončení rekonstrukce schvalují také krajští zastupitelé, celkem kraj a DSS Liblín stála více než 32 milionů korun.