Investor chce nahradit stávající hlavní tribunu zcela novou stavbou, čímž by se kapacita stadionu zvedla o dva a půl tisíce míst. Dostavět hodlá i dvě věže v rozích stadionu.

V jedné z nich by měli zázemí hráči a funkcionáři klubu a nechyběla by v ní síň slávy klubu. Švýcaři chtějí totiž prostor v přízemí tribuny využít pro služby a pro zábavu.

Fotbalový chrám by konečně splnil požadavky pro odehrání zápasů v Lize mistrů. Podle UEFA stadionu nejvíce schází místa pro VIP hosty a pro novináře. S těmi se počítá na hlavní tribuně.

Na stole leží varianta, že by město do rekonstrukce stadionu neinvestovalo ani korunu a stadion by po dostavbě investorovi dlouhodobě pronajalo. Podle náměstka primátora Petra Runda se město k nabídce vyjádří do konce ledna. „Celý systém spolupráce se soukromým investorem musí být pro město výhodný. Jedna z výhod musí být i finanční úspora pro město na provozních výdajích," řekl Rund. Náměstek uvedl, že nemíní stadion prodávat, ale chce najít cestu, jak ho nejlépe využít pro společenské akce.

Podle Runda se stále ladí otázky ohledně pronájmu. Investora totiž zajímá pronájem především hlavní tribuny, v jejímž přízemí by měly být restaurace, relaxace či rehabilitace. „Z ní bude mít výnos. Zbytek je mu k ničemu, ostatní ochozy nic nenesou," tvrdí náměstek.

Rund má pochybnosti o tom, zda jsou Štruncovy sady vhodnou lokalitou pro komerční provozovny, které by Švýcarům vydělávaly. Problémem by bylo také řešení parkování, které navrhují ve dvou patrech pod zemí. „Ale to je jejich podnikatelské riziko," uvedl náměstek.

Mluvčí HRS Real Estate Claudia Marra vzkázala, že s ohledem na probíhající jednání nechce společnost poskytovat jakékoliv informace.

Pro případ krachu se švýcarskou firmou má město připravenou alternativu. „Spolupráci se soukromým investorem, která by vedla k dostavbě bez nároku na rozpočet města. Potenciální úspora by byla předmětem soutěže. Jednalo by se o výběrové řízení na partnera, který dostaví stadion a bude ho provozovat," doplnil Rund.

Úředníci plzeňské radnice vyhodnotí, jestli projekt HRS Real Estate vyhovuje územnímu plánu, dopravnímu napojení, sítím, vzhledem, rozsahem i náplní. „Došlo by ke stržení hlavní tribuny a jeden rok by tak Viktorka neměla standardní zázemí. Je navrženo dočasné řešení v prostoru sousedního hokejbalového hřiště, kde by byly šatny a kanceláře," sdělil Rund.

Podle náměstka by se rekonstrukce stadionu musela naplánovat tak, aby nehrozilo zrušení domácích zápasů. Ideálně na květen, kdy končí sezona. Jaké je to hrát na staveništi, si fotbalisté zkusili na začátku minulé sezony.

Rund uklidnil fanoušky, že ani společenské akce nenaruší harmonogram fotbalových utkání. Rekonstrukce stadionu včetně podzemního parkoviště má stát více než miliardu korun.

Roman Bakala, šéf fanouškovského sdružení Pfans, přivítal nabídku investora jako velkou příležitost dodělat stadion v moderní fotbalový stánek. „Zvedne se jeho kapacita, což je ideální, a určitě je dobře, že stadion bude žít i mimo zápasy a že si do areálu najdou cestu lidé, kteří na fotbal nechodí," pochvaloval si Bakala.

Obchodní a marketingový manažer Viktorky Jaromír Hamouz uvedl, že klub vítá dostavbu a tím pádem vylepšení stadionu. „Zatím nevíme, do jaké míry je to reálné," konstatoval Hamouz.

HRS Real Estate AG už vybudovala například ústředí FIFA v Curychu a ve stejném městě také fotbalový stadion pro mistrovství Evropy, postavený na střeše obchodního centra. Staví i hokejové haly.