„Kalhoty se šily doma, sháněly se džíny, začaly se nosit dlouhé vlasy. Byli jsme máničky, bigbíťáci, co dělali randál. Tehdy hrál i ten, kdo hrát neuměl, protože tak reagoval na tehdejší situaci,“ připomněl Jaroslav Šindelář, plzeňský akademický sochař a bratr nedávno zemřelého bubeníka Katapultu Jiřího ´Dědka´ Šindeláře. Plzeň byla big beatem vyhlášená v celé republice, dařilo se mu hlavně na Slovanech. „Jezdili sem i Pražáci. Doma muziku z venku nechytali, my jsme poslouchali Rádio Luxemburg,“ dodal Šindelář.
Právě Šindelář je autorem nového díla vytvořeného kameny sestavenými do pětimetrového průměru, na nichž má ležet dřevěný pták, který chce letět. Připomíná protiraketový znak míru, který nosili právě v 60. letech minulého století hippies. „Kameny a dřevo začouzené stejně jako doba, již oslavuje, by neměly vadit nikomu,“ podotýká další z autorů myšlenky na pomník Jaromír Lichtenberg.
Veškeré náklady si platí organizátoři sami, přátelskou částkou už jim přispěl například slovanský patriot a dřívější plzeňský primátor Jiří Šneberger nebo starosta Slovan Lumír Aschenbrenner. Podle jeho slov se mohou přidat další, i když Aschenbrenner ujišťuje, že nejde o žádnou oficiální sbírku.
Milník času – big beat, jak pomník jeho otcové nazývají, odhalí autoři na Prvního máje v poledne. Pozvali kamarády, řadu kapel a chystají na oslavu big beatu v Plzni koncert přímo u pomníku.
„Zahrají muzikanti například z Regenerace, na zahájení jsme pozvali pražské Rolling Stones Revival. Originálové by mi nepřijeli,“ smál se Lichtenberg.
Na 1. květen zve do Chvojkových lomů všechny příznivce pořádného big beatu.