Krajský lídr občanských demokratů a jediný zástupce ODS ve Sněmovně za Plzeňský kraj jel do Olomouce coby kandidát na 1. místopředsedu strany. Věřil, že porazí europoslance Jana Zahradila. „Já na rozdíl od svého kolegy nebudu v Bruselu, nekandiduji do Bruselu, jsem připraven být každý den v Praze nebo někde v regionu a pracovat pro ODS," řekl před volbou Pospíšil. Ve volbě však získal pouze 193 hlasů, jeho protivník o stovku více.

Po tomto výsledku Jiří Pospíšil oznámil kandidaturu na jednoho ze čtyř místopředsedů. V prvním kole byli zvoleni pouze Evžen Tošenovský a Martin Kupka. Ve druhém kole byl zvolen Miloš Vystrčil s 310 hlasy, následovalo třetí kolo, v němž se mělo rozhodnout mezi Petrem Sokolem a Jiřím Pospíšilem.

Jenže ani třetí kolo čtvrtého místopředsedu nepřineslo a na řadě byla další volba. Ve hře bylo nakonec pět nominovaných, Pospíšil ale mezi nimi chyběl. Nabídku kandidovat odmítl, čímž po třech a půl letech končí v nejužším vedení strany.

"Skvělý začátek, špatný konec dnešního dne. JUDr. Jiří Pospíšil nebyl zvolen 1. místopředsedou ani místopředsedou ODS ani v opakovaných volbách. Kladu si otázky, proč tomu tak je…" napsal na svém facebookovém profilu plzeňský primátor Martin Baxa, který je také na kongresu v Olomouci.

Podrobnosti připravujeme.