Poté Jiří Pospíšil třikrát zkusil štěstí ve volbě na jednoho ze čtyř místopředsedů občanských demokratů. Ani tam neuspěl. Do čtvrté volby už ani nenastoupil a demonstrativně odešel ze sálu. V nejužším vedení ODS tak Pospíšil končí po třech a půl letech.

„Mám nějakou sebeúctu. Některé velké regiony, které jsou řízené centrálně – jako jižní a severní Morava, část Prahy a střední Čechy, měly jasný pokyn mě nevolit a bylo zřejmé, že se ho budou držet i později," zdůvodňuje rozhodnutí odstoupit krajský šéf ODS Jiří Pospíšil. Dodal, že u některých delegátů dokonce zahlédl letáček „Nevolte Pospíšila".

Pospíšil je přesvědčen, že šlo o jednoznačnou snahu jeho osobu odstřihnout. „Lidsky se mě to dotklo, protože si myslím, že nedělám pro ODS špatnou práci," řekl Deníku. Tvrdí, že jde o trest například za to, že se pokoušel posílit nezávislost státních zástupců.

Navíc je přesvědčen, že tím občanští demokraté vyslali veřejnosti špatný signál. „ODS tím dává najevo, že stále rozhodují mocenské praktiky a nikoli kvalita a výsledky jednotlivých kandidátů. O nových tvářích to rozhodně nebylo, Jan Zahradil je v ODS mnohem déle než já," připomíná poslanec.

„Skvělý začátek, špatný konec dnešního dne. Jiří Pospíšil nebyl zvolen 1. místopředsedou ani místopředsedou ODS ani v opakovaných volbách. Kladu si otázky, proč tomu tak je…" napsal v sobotu večer na svém facebookovém profilu plzeňský primátor Martin Baxa, který byl také na kongresu v Olomouci.

V sobotu večer před čtvrtou volbou na post místopředsedy dokonce všech 36 delegátů z Plzeňského kraje opustilo jednací sál. „Nechtěli jsme se na této frašce podílet. Nebyla to důstojná volba a zavánělo to naprostým chaosem a neprofesionalitou. Tak nemá probíhat volba vedení konzervativní strany."

Jiří Pospíšil dostal od regionálního směnu nominaci také do výkonné rady ODS, i zde jej musí kongres zvolit. Náhradníkem na tento post za Plzeňský kraj byl plzeňský primátor Martin Baxa. „Uvidíme, zda bude pokračovat Pospíšilova zabijačka a nebudu zvolen ani tam. Je mi to líto. Těžko se dá racionálně zdůvodnit, proč končí lidé, kteří tvoří tváře ODS, jako jsem já nebo Miroslava Němcová," řekl Pospíšil Deníku před nedělní volbou do výkonné rady.

Jméno Jiřího Pospíšila nakonec volbou prošlo a 38letý politik z Plzně ve čtrnáctičlenné výkonné radě ODS usedne.

Plzeňský primátor Martin Baxa po skončení kongresu Deníku sdělil, že Pospíšilovo nezvolení do užšího vedení strany je chyba. Navzdory protipospíšilovské náladě na kongresu se od poslance jeho domovský region neodvrací. "Pro nás v Plzeňském kraji zůstává Jiří Pospíšil jedničkou a nejen proto, že je krajským předsedou ODS," řekl Baxa.