Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pospíšil: Do premiérského křesla se necpu

Plzeň – Místopředseda ODS a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil tvrdí, že po Nečasově křesle neprahne a počká si na volební kongres ODS.

17.6.2013 8
SDÍLEJ:

Jiří PospíšilFoto: DENÍK/Miroslava Tolarová

Premiér Nečas padnul. Ve hře jsou teď dvě jména, kdo by ho mohl nahradit. Martin Kuba a Jiří Pospíšil. Budete se ucházet o post premiéra a také o post šéfa ODS?
Co se týče postu premiéra, tak já ctím post Martina Kuby jako prvního místopředsedy ODS. Připadá mi správné respektovat pozici šéfa. Co se bude dít dál, uvidíme. Mým cílem je, aby ODS rychle vybrala v klidu svého kandidáta na post premiéra a ne, aby se strhl vnitrostranický boj, kdy proti sobě půjdou jednotlivé frakce. Během podzimu bude pravděpodobně volební kongres a uvidíme, jaká bude v tu chvíli aktuální situace. Rád bych opět kandidoval do vedení ODS a na jakou pozici, se teprve ukáže.

Ptám se, protože vy vyhráváte na rozdíl od Martina Kuby různé žebříčky oblíbenosti politiků, lidé vám tedy nejspíš důvěřují. Zato ODS je ve stavu, kdy už jí snad nikdo nemůže věřit ani boj proti korupci ani bezúhonnost a její šance na obrodu s novými skandály pořád klesá.
Děkuji. Ale opakuji, že není v zájmu pravice, ani ODS, aby se uvnitř přetahovali kandidáti o post předsedy ODS, respektive premiéra, a média budou spekulovat, který má menší či větší šance.

ODS v Plzeňském kraji premiéra Nečase nepodpořila. Nemůže to být tak trochu odveta za to, jakým způsobem vás premiér odvolal z postu ministra spravedlnosti a vyhnal vás z vlády?
To s tím v žádném případě nesouvisí. Naši zástupci ve výkonné radě prostě dospěli k závěru, že situace je takto neudržitelná a že setrvání premiéra ve funkci bude dále poškozovat ODS a pravici v ČR. Já jsem se s panem premiérem vypořádal v krajských volbách. Tím, že mě Plzeňáci podpořili a volby jsem vyhrál, to byla moje odpověď premiérovi na to, že mě vyhnal z vlády. Tím je to pro mě uzavřená věc.

Co konkrétně bylo hlavním důvodem nepodpořit Nečase?
Poslední kapkou bylo, že se během víkendu ukázalo, že argumentace pana Nečase ve vztahu ke sledování osob je nepravdivá. Že informace, které byly otištěny v internetových médiích v sobotu a v neděli, byly odlišné od toho, co pan premiér říkal. Rozpor mezi jeho argumentací a tím, co o víkendu převzala a zveřejnila média, rozhodly o tom, že jsme si řekli, že takhle to dál nejde a že nemůžeme premiéra podporovat. Viděli jsme, že krize se prohlubuje a spíše se rozšiřuje než zužuje a není možné dál setrvat v této situaci.

Mělo jít o vládu proti korupci, vy jste byl na billboardech focen s tímto sloganem. I když teď je tolik občanských demokratů obviněno, koalice se snaží udržte zuby nehty. Proč vlastně? Co konkrétně je tak důležitého, co ještě chce prosadit a ČSSD, která by se zřejmě pak chopila vesla, by to bojkotovala?
Já jsem svým voličům hlavně slíbil prosazení nového občanského zákoníku. Jsme teď u úplného konce, je třeba dokončit doprovodnou legislativu a udělat vše proto, aby celý tento soubor zákonů začal od příštího roku platit. Pokud padne vláda a nevznikne obdobná pravostředová vláda, bude buďto úřednická vláda, nebo dokonce předčasné volby, pak je velké riziko, že tento projekt spadne pod stůl. Sociální demokracie se netají tím, že z politických, bohužel ne věcných důvodů, s občanským zákoníkem nesouhlasí a nechce ho podporovat. A to je problém české politiky. Že se permanentně mění ministři a vlády a začínají se stále znovu různé reformy a různé projekty, ale žádné se nedokončí. Stále se pak točíme v kruhu, takže já budu rád, když tahle vláda neskončí. Už proto, aby tři roky, kdy něco připravovala, nebyla ztracená léta. Ať dojde k obměně vládní garnitury, ale ať se dokončí začaté reformy.

Ve vazbě jsou lidé z vrcholového managementu ODS. Obvinění, i když v jiné kauze, ale čelí i členové ODS v Plzni. To není nejlepší nálepka pro občanské demokraty. Má strana ještě šanci, aby jí lidé dál věřili?
Je to dvousečné. Ano, jsou zde obvinění, i když ještě ne odsouzení. Na druhé straně se do funkcí dostali lidé jako Pavel Zeman na post nejvyššího státního zástupce nebo Lenka Bradáčová na post vrchního státního zastupitelství. Když se začalo konečně po letech pořádně šetřit, tak teď ty kauzy budou vyplavávat. Bohužel to bude bolestivé a to období, kdy se budeme o dalších dozvídat. Musíme to prostě vnímat tak, že jde v zásadě o pozitivní trend. Ukazuje se, že státní zastupitelství koná a že se konat nebojí. A pokud se ty věci i odsoudí, pak nastane doba, že se určití lidé budou bát páchat protiprávní činnost, protože uvidí, že nejsou beztrestní. Samozřejmě musíme počkat, zda to trestná činnost skutečně byla. A zda jednání některých státních zástupců nebyla účelová, což také nelze vyloučit. Aby to nevypadalo, že jsou státní zástupci a policisté andělé. Já znám některé kauzy, třeba obvinění náměstka Steinera považuji za účelové. Celkově si ale myslím, že trend jde správnou cestou. Je vidět, že i mocní podléhají právu a to je dlouhodobě velmi důležitý signál.

Autor: Dana Veselá

17.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Vánoční strom na náměstí Republiky v Plzni

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Skřítek Zdravínek

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Rána hodinu po večerce. Zamykají se cely na noc?

Skupina vězňů vnikla do nezamčené cely, úder poškodil zrak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení