Termín rekonstrukce mezi Pražskou ulicí a náměstím Republiky, jež vyšla téměř na 88 milionů korun, se kvůli oslavám posouval. „Chtěli jsme, aby bylo hotovo ještě dříve, ale nakonec je to jen týden před začátkem oslav," řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Oficiálně se prostor otevře zítra.

Druhou velkou změnou v centru města jsou divadelní terasy u Velkého divadla. Zde se stále ještě pracuje, jde však už jen o poslední úpravy. V pátek 1. května tu bude odhalen nový památník generálu Pattonovi a tehdy už musí být roční zkrášlovací kúra, při níž zmizel mimo jiné komín staré výtopny a schody za divadlem, zcela dokončená.

Do konce dubna bude hotova i rekonstrukce Lochotínského parku.

Do Lochotínského parku se po letech vrátil Artušův stůl. „Rekonstrukce parku hotová bude, ale víme, že budeme mít připomínky. Firma bude odstraňovat nějaké nedodělky nebo chyby, nelíbí se nám například kvalita povrchu pěších cest," upřesňuje Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku.

Se začátkem oslav se také spustí provoz všech fontán a chrličů, včetně tří zlatých kašen na náměstí Republiky. „V současné době probíhá zkušební provoz, kdy firma zjišťuje, co je třeba po zimě doladit, případně opravit," potvrdila Hana Hrdličková. To je případ i Mlýnské strouhy, kam v průběhu tohoto týdne rybáři znovu vysadí okrasné ryby – koi kapry a ostroretky.

Od loňských Slavností svobody se výrazně změnily i dvě ulice přiléhající k centru – Dominikánská a Riegrova. Obě byly zrekonstruovány loni, částečně z peněz Evropské unie. Z Riegrovy ulice je dnes pěší zóna, kam v dohledné době přibudou sochy. Po generální opravě se také otevřel Wilsonův most na Americké třídě, jeho rekonstrukce a s tím i zavření pro pěší i dopravu trvalo rok a půl.

⋌Pokud vloni někdo přijel na plzeňské oslavy osvobození vlakem, mohl vidět nově zrekonstruovanou budovu hlavního nádraží. Dorazí-li turisté vlakem i letos, zřejmě je překvapí podoba nádraží. A možná budou mít dojem, že se ocitli v roce 1945. Kvůli probíhající rekonstrukci nástupišť to tu trochu vypadá jako po bombardování. Zmizely některé budovy, stará nádraží jsou bez střechy a prohání se tudy bagry. Modernizace hlavního nádraží za 1,68 miliardy korun potrvá do konce roku, investorem je Správa železniční dopravní cesty.

Nejbližší dokončenou plzeňskou rekonstrukcí tak zůstává lochotínský amfiteátr. Ten musí být hotový do konce května, už od 5. do 7. června ho rozduní Metalfest. Vyměňují se tu mimo jiné všechny lavičky ve spodní části, z horní části lavičky zcela zmizí. Přibude nová projekční obrazovka s připojením na internet.

V březnu začaly práce v Borské ulici, díky rekonstrukci za 39 milionů korun bude silnice rozšířena a úpravy se dočkají i přilehlé křižovatky. Jde o největší letošní investici města. „Vzhledem k tomu, že je Plzeň letos kulturním městem, domluvili jsme se, že v centru k žádným stavebním pracím letos nedojde. Například i teplárna chtěla dělat v centru přeložku, ale odložila ji," dodal náměstek Šindelář.