Zastupují nás ve Sněmovně, před deseti dny složili poslanecký slib. Pět z nich se do Sněmovny vrací, šest z nich jsou naprostými nováčky. S čím všichni do politiky jdou? Kdo je nejbohatší a kdo naopak movitými ani nemovitými statky příliš neoplývá? Deník všechny poslance za Plzeňský kraj oslovil a požádal je o majetkové přiznání.

Bezesporu nejbohatším z nich je kníže Jaroslav Lobkowicz (TOP 09). Peníze si nevydělal v politice, z velké části jde o rodový majetek, který se dědí z generace na generaci.

„Jde zhruba o sedm set nemovitostí v deseti katastrech, největší je křimický zámek," uvedl Lobkowicz.

Spoustu majetku vlastní i Josef Vozdecký (ANO 2011), dlouholetý ředitel staroplzeneckého Bohemia Sektu. Ve Starém Plzenci má tři domy a byt, další byt vlastní na Špičáku. Kromě toho disponuje také pozemky na Břeclavsku a lisovnou vína ve Znojmě.

Poslanci za ANO patří mezi nejbohatší zákonodárce za Plzeňský kraj. Místostarosta Chodové Plané Jan Volný vlastní dva byty (jeden v Praze, druhý v Karlových Varech), jeden rodinný dům a také podíly ve firmách. V několika společnostech figuruje rovněž poslední poslanec za toto hnutí – Pavel Šrámek.

V tomto ohledu si s nimi nezadá ani socialista Václav Votava, který přiznal podíl ve stavební firmě a nemovitosti na Tachovsku. Hejtman a zároveň poslanec Milan Chovanec (ČSSD) má zase 1,8 milionu korun v cenných papírech, kromě toho vlastní rodinný dům v Černicích a bytový dům v Plzni.

Poslanec za ODS Jiří Pospíšil přiznává movitý majetek do tří milionů korun a nemovitost v Plzni na Valše.

Komunista Jiří Valenta, je hrdý, že nemá téměř nic. „Bohužel spíše však naštěstí, žádný movitý majetek nevlastním," podotkl Valenta. Nemá auto, od matky dostal byt 2+1 na Lochotíně. Zdůrazňuje, že sice nemá majetek, ale nemá ani dluhy.

Pospíšil přiznal obrazy, kníže spočetl okenní tabulky v zámku

Plzeňský kraj – Stojíte na začátku volebního období, ve Sněmovně budete zastupovat skoro 600 tisíc lidí z Plzeňského kraje. Řekněte jim tedy, s čím do politiky jdete, jaký je váš majetek. Hned po volbách Deník oslovil všech jedenáct nových poslanců a požádal je o neformální, ale zato podrobné majetkové přiznání.

Největší drahoty dělali úplní nováčci ve Sněmovně – poslanci za ANO 2011 Andreje Babiše. „Myslíte si, že je to tak lehké spočítat? Majetková přiznání dáme až po složení slibu," vysvětloval Pavel Šrámek.

Skutečně to udělali, soupisy svých majetků vyvěsili tuto neděli na internetu, všechno ale stejně nepřiznali. Když je Deník požádal o doplnění například o úspory, výši úvěrů a hypoték či vyčíslení cen nemovitostí, odmítli. „Vše bylo zveřejněno. Navíc už můžu přiznat jen mikrovlnnou troubu nebo myčku," dodal Šrámek.

Zcela bez okolků podklady dodali topkaři a také komunisté. Ostatní se odkazovali na oficiální majetková přiznání, která musí podávat.

Opravdu velkoryse soupis svého majetku pojal Jaroslav Lobkowicz z TOP 09. „Vlastním 70 modřínových kádí na zelí, dvacet párů bílých gumovek, bílé zástěry, tři krouhačky na zelí, tři váhy normální a jednu mostovou váhu, dvě registrační kasy, jeden fekální vůz a mnoho dalších předmětů," vypočítával kníže. Přesně také spočetl všech 130 oken a 3000 okenních tabulek na svém zámku v Křimicích. I on měl však výhrady ke zveřejnění všech svých finančních údajů.

To zdůraznil také Václav Votava (ČSSD). „Může to být dobrým návodem pro zloděje či k vydírání," upozornil politik, který je ve Sněmovně už od roku 2002. Podobně nekompromisní byli zpočátku i jeho straniční kolegové Igor Jakubčík a Milan Chovanec, nakonec ale Deníku alespoň základní informace sdělili.

Oficiální majetková přiznání politiků jsou zpravidla plná čísel a údajů o nemovitostech či nákupech aut. Výjimkou je Jiří Pospíšil z ODS, který v něm uvedl i darovaný obraz od Medy Mládkové v hodnotě 200 tisíc korun nebo grafický list za 150 tisíc Kč od Galerie Zdeněk Sklenář.

Na co se Deník nových poslanců ptal

1. Plánujete, že i v době výkonu mandátu poslance budete mít jiný pravidelný finanční příjem, definujte v jaké výši a za co?
2. Jakou aktuální výší finančních úspor disponujete (vy, vaše rodina). Kdy a jakým způsobem jste k těmto prostředkům přišel?
3. Jaká je aktuální přibližná hodnota vašeho movitého majetku a které jeho součásti jsou nejcennější, specifikujte je s uvedením přibližné hodnoty (např. auto Audi A4, 5 let staré, hodnota cca 800 tis. Kč, kolekce míšeňského porcelánu atd.)
4. Jakým nemovitým majetkem (vy, vaše rodina) disponujete? Popište každou z jednotlivých nemovitostí, o jaký typ (dům, být, rekr. zařízení, pozemek atd.) se jedná. Kdy a jakým způsobem jste nemovitost nabyl, v případě společného vlastnictví jak vysoký je váš majetkový podíl, jakou má v současnosti nemovitost orientační tržní hodnotu.
5. Máte majetkový podíl v některé z firem (české i zahraniční), případně fondu? O jakou společnost (fond) se jedná a jak vysoký podíl to je.
6. Máte vy (vaše rodina) dluh, např. úvěr, nevyplacenou směnku atd.? Jaká je jeho aktuální výše a jakým způsobem jej hodláte nadále splácet?

Pavel Šrámek (ANO)

49 let, rozvedený, 3 děti, Všeruby
Podnikatel a novopečený poslanec Pavel Šrámek má podíly hned v několika firmách. 50procentní obchodní podíl vlastní ve společnostech Milknatur International, P&N agency, Brizard a Active Immuno Systems, kromě toho mu patří ještě 46 ks akcií firmy Zemědělská výroba Milknatur. Z nemovitostí politický nováček uvedl rodinný dům ve Všerubech, na nějž má hypotéku, dále dva byty v Plzni a pětinový podíl u tří pozemků na katastru Kornatic. Vlastní osobní automobil Škoda Felicia, jezdí však Volkswagenem Tiguan. „Ten je předmětem operativního leasingu," upozorňuje Šrámek.

Josef Vozdecký (ANO)

68 let, ženatý, 2 děti, Starý Plzenec
Vinař a nyní také poslanec za ANO 2011 svou celoživotní profesi nezapře ani v majetkovém přiznání. Patří mu mimo jiné lisovna k vinnému sklepu ve Znojmě a zemědělské pozemky ve Šitbořicích na Břeclavsku. Kromě toho je ale Josef Vozdecký majitelem tří rodinných domů ve Starém Plzenci, bytu a garáže i s pozemkem tamtéž a také bytu na Špičáku. Z movitých věcí přiznal dva roky starý osobní automobil BMW X3. Aktuální úspory, vedlejší příjmy či podíly ve fondech, Vozdecký neuvedl.

Jan Volný (ANO)

54 let, ženatý, 4 děti, Chodová Planá
Místostarosta Chodové Plané, který poprvé usedl i ve Sněmovně, vlastní dva byty a jeden rodinný dům. Zatímco dům včetně garáže stojí v Chodové Plané, jeden byt (2+1) má v Karlových Varech – Dvorech, druhý (2+kk) v Praze 5 Motole. Za poslední jmenovanou nemovitost splácí hypotéku. Kromě toho mu patří ještě louka (pastvina) v Michalových Horách. Z movitého majetku přiznal Jan Volný pouze Škodu Fabii, rok výroby 2009. Vlastní také 51procentní podíl ve společnosti JJV 99, dále 49procentní část firmy Vypex a 37 procent společnosti Sport-Servis ML.

Jiří Valenta (KSČM)

47 let, rozvedený, 1 dítě, Plzeň
Vlastní byt má i Jiří Valenta, poslanecký nováček. Patří mu byt 2+1 v paneláku na Severním Předměstí, který mu darovala matka asi před pěti lety. Bylo to v době, kdy byly takové dary ještě osvobozeny od daně. Jiné nemovitosti nevlastní a prý ani vlastnit nepotřebuje. Nemá auto ani jiný movitý majetek, uvedl velkou sbírku knih o Plzni (za cca 30 tisíc Kč) a numismatickou sbírku zanedbatelné hodnoty (do 20 tis. Kč). Svoje úspory vyčíslil na cca 150 tisíc korun, nemá dluhy ani úvěry. Jiří Valenta, který dosud pracoval jako vychovatel, lektor a metodik v Domově mládeže v Plzni na Slovanech, uvedl, že značné finanční prostředky věnoval svému systematickému vzdělávání.

Karel Šidlo (KSČM)

56 let, ženatý, 2 děti, Bezděkov u Klatov
Karel Šidlo, který je poslancem už od roku 2006, vlastní polovinu rodinného domu v malé obci na Klatovsku, nemovitost získal společně s manželkou od jejích rodičů. Hodnotu domu odhadl na 3,5 milionu korun. Své úspory odhaduje na cca 100 tisíc korun. Dále vlastní osobní automobil Škoda Octavia vyrobený v roce 2003, jeho současná hodnota je odhadnuta pojišťovnou na 80 tisíc korun. Karel Šidlo přiznal úvěr u České spořitelny, jeho aktuální výše je 550 tisíc korun.

Jiří Pospíšil (ODS)

38 let, svobodný, bezdětný, Plzeň
Poslanec, který ve Sněmovně zasedá už od roku 2002, má rád výtvarné umění. V majetkovém přiznání pro Deník uvedl, že jeho movitý majetek je 2-3 miliony. Další podrobnosti neuvedl, je ale velmi pravděpodobné, že jde hlavně o umělecká díla. Například v roce 2011 mu jeho blízká přítelkyně Meda Mládková, s jejímž Museem Kampa úzce spolupracuje, věnovala obraz v hodnotě dvou set tisíc korun, o rok později získal taktéž darem grafický list v ceně 150 tisíc Kč. Pospíšil říká, že nemá žádné finanční úspory a jedinou nemovitostí, kterou vlastní, je dům v Plzni na Valše. „Jde o rodinný majetek, který v 70. letech minulého století získal můj dědeček," řekl. Podle poslaneckého majetkového přiznání si v uplynulých letech Jiří Pospíšil vzal několik úvěrů – tři hypoteční v celkové výši téměř 1,5 milionu korun a dva spotřební na dalších čtvrt milionu korun. Tyto dluhy průběžně splácí ze svého poslaneckého platu, jiné příjmy podle svých slov nemá. Aktuální výši dluhu neuvedl.

Igor Jakubčík (ČSSD)

46 let, ženatý, 2 děti, Klatovy
Už podruhé zasedne v poslanecké lavici Igor Jakubčík, poprvé se zákonodárcem stal letos v lednu, do té doby byl náměstkem ředitele Klatovské nemocnice. Se svojí manželkou vlastní byt 3+1 v paneláku v Klatovech. Na tento byt splácí úvěr u banky, aktuálně nepřesahuje ale zdaleka ani 100 tisíc korun. Jiné nemovitosti nevlastní. Zhruba před rokem si pořídil starší osobní vůz Hyundayi, tehdy za něj zaplatil cca 370 tisíc korun.

Milan Chovanec (ČSSD)

43 let, ženatý, 2 děti, Plzeň
Hejtman Plzeňského kraje a nově také poslanec Parlamentu ČR vlastní s manželkou bytový dům se sedmi byty, který pořídil v roce 2010 za 3,9 milionu korun. Kromě toho je Milan Chovanec vlastníkem rodinného domu v Černicích: část zdědil po rodičích a část od nich odkoupil. Cenu nemovitosti s pozemkem tisíc čtverečních metrů odhadl na zhruba čtyři miliony korun. Z majetkových přiznání, které vyplnil na Krajském úřadě také vyplývá, že v minulých letech nakupoval a prodával akcie, v současné době vlastní cenné papíry v hodnotě přibližně 1,8 milionu korun. Úspory odmítl sdělit. Chovanec vlastní také ojetý vůz Volvo, který koupil v roce 2009 za 820 tisíc korun. Do kolonek příjmů uvádí kromě platu i peníze za pronájmy, v roce 2011 to bylo cca 194 tisíc korun, o rok později 159 tisíc korun.

Václav Votava (ČSSD)

57 let, ženatý, 2 děti, Stříbro
Poslancem je od roku 2002, ale sdělování citlivých osobních údajů jako výši úspor nebo movitý majetek do médií nepovažuje ´za šťastné´. „Může se stát dobrým návodem pro zloděje či k vydírání kohokoliv vč. rodinných příslušníků," uvedl a trval na tom, aby bylo toto jeho vyjádření zveřejněno. Odmítl proto sdělit například výši úspor, k vlastnictví nemovitostí sdělil, že domy, které mu patří v podílovém vlastnictví, se nacházejí na Tachovsku a jsou uvedeny v katastru. V souvislosti s informacemi o úvěrech či svých majetkových podílech v některé z firem odkázal na své majetkové přiznání v poslanecké sněmovně. To odevzdal poprvé za rok 2007, kde uvedl příjem za nájem nemovitosti ve výši 70 tisíc korun a úvěry ve výši necelých 1,4 milionu korun. O rok později v oznámení přiznal dar od dcery v podobě jedné čtvrtiny obytného domu s nebytovými prostory, hodnotu daru vyčíslil na 750 tisíc korun. Ve stejném roce prodal podle přiznání nemovitost za cca 4,8 milionu korun, v roce 2009 si pořídil z vlastních prostředků Volkswagen Passat za 990 tisíc korun. Jako příjem opět uvedl v obou letech nájemné z nemovitosti ve výši 81,5 tisíce korun a 75,8 tisíce korun. Votava vypsal ve svém prohlášení několik úvěrů v řádech statisíců korun, které splácí. V roce 2010 zrekonstruoval bytový dům částečně z vlastních prostředků (5,7 milionu korun), částečně 300tisícovým úvěrem. V přiznání sděluje, že je společníkem ve firmě IB Interbau.

Marek Ženíšek (TOP09)

34 let, ženatý, 1 dítě, Plzeň
Dva a půl milionu korun. Takovými penězi podle údajů aktuálně disponuje Marek Ženíšek, nový poslanec za topku. Část je ze stavebního spoření, zbytek jsou úspory rodiny. „Obojí aktuálně slouží k financování stavby rodinného domu," ujišťuje novopečený poslanec. Na tento dům, který staví v Plzni na Lochotíně na zahradě domu manželčiných rodičů, si Ženíšek letos vzal hypotéku ve výši 3,5 milionu korun. Rodina Ženíškova disponuje dvěma auty – manželka vlastní Peugeot Expert, jehož odhadovaná hodnota je 450 tisíc Kč, Marek Ženíšek má starší Peugeot 307 v ceně 40 tisíc Kč. Teď prý jej ale prodává. Ženíšek devátým rokem učí na katedře politologie a mezinárodních vztahů, kde má zkrácený úvazek. Ten si ponechá i jako poslanec, na rozdíl od postů ve správních radách či představenstvech některých pojišťoven, která budou postupně ukončena. Je také členem krajského výboru pro zdravotnictví a sociální věci.

Jaroslav Lobkowicz (TOP09)

71 let, ženatý, 3 děti, Plzeň
Nejvíc nemovitostí co do počtu vlastní jednoznačně Jaroslav Lobkowicz. „Jde o 700 položek na deseti katastrálních územích, a to o velikosti od 1 m2 až po 50 hektarů," říká kníže, který zatím ve Sněmovně strávil jedenáct let. Část těchto nemovitostí patří jen jemu, o část se dělí se svými příbuznými. Největší jeho nemovitostí je křimický zámek, který byl rodině vrácen v roce 1994, vyklizen ale až o 14 let později. „Byl v dezolátním stavu – všech cca 3000 okenních tabulek bylo rozbito," připomněl Lobkowicz. I z toho důvodu neuvádí žádné úspory, veškeré peníze prý vkládá do svého majetku, na opravy zámku, na výplaty zaměstnanců či rozvoj firem. Majetkový podíl má ve dvou společnostech – zemědělské firmě Lobkowicz – Křimice a v Plzeňských štěrkopíscích (v obou 20 %). Mimo to provozuje Křimickou zelárnu a Křimické zahradnictví, o něž se stará jeho syn. V majetkovém přiznání pro Deník Lobkowicz důkladně rozepsal i svůj movitý majetek – toto je jen seznam vozového parku: osobní auto Suzuki Liana pro osobní potřebu, Ford Transit pro zahradnictví, dodávka Iveco pro rozvoz zelí, dodávka Pick-up pro dovoz obědů zaměstnanců, bagr, fekální vůz či malý traktor na sekání trávy za cca 60 tisíc korun. K tomu všemu je třeba připočíst také movitý majetek, některý se v rodině dědí už od roku 1830 – sem patří i různé sochy a knihy. Lobkowicz pobírá kromě poslaneckého platu i dva důchody – český a německý. V Německu poslanec 21 let pracoval. „Nevěděl jsem, kolik vydělá můj pracovní soused a myslím, že je to tak správné. Jen v Čechách se mluví o výplatě. Moje žena je z Francie a před svatbou jsme o jejím budoucím nebo tehdejším majetku nemluvili, to se zkrátka nedělá," míní Lobkowicz.