„V létě vždycky chodí méně lidí. V těchto dnech jsme skoro na čtvrtině obvyklé návštěvnosti. V největších vedrech pravidelně docházejí jen skalní cvičenci,“ říká Jan Zavadil, majitel fitnessu na náměstí T. G. Masaryka. Ani ostatní tělocvičná centra na tom nejsou o moc lépe. „Návštěvnost pochopitelně klesla, jsme na polovině té obvyklé. Lidé jezdí na dovolenou, venku je hezky, tak zkrátka nechodí cvičit,“ uvedla Anna Burianová, majitelka fitnessu na Americké třídě.
Přesto však i v největších vedrech pár svědomitých nadšenců ke strojům a na tréninky dorazí. „Při tropických vedrech chodí lidé hlavně brzy ráno nebo pozdě večer,“ vysvětluje majitel fitnessu v Kleisslově ulici David Holík.
Podle cvičitelů jsou nejčastěji posilovanými partiemi u mužů paže a ramena a u žen vrchní část nohou, zadek a břicho. Obecně se zákazníci fitnessů snaží zpevnit partie, které jsou v létě nejvíce vystaveny, a tudíž nejvíce okukovány okolím. „Obecně se posilují všechny části těla, ale v letní sezoně například ženy chtějí zpevnit zejména všechny problematické části těla,“ řekl Michael Navrátil z fitnessu ve Vondruškově ulici.
Nejoblíbenějšími stroji nebo aktivitami jsou v teplých dnech například trampolíny, aerobic, tancování, kola, pásy, činky, fitbox nebo crossy.
Ovšem někomu se může cvičení na poslední chvíli zdát beznadějné. Kdo však začne hledat záchranu u liposukcí a dalších plastických operací, měl by se zamyslet nad tím, zda se mu krátkodobé a drahé zákroky vyplatí. Majitelé i zaměstnanci fitness center se shodují, že beze změny stravování nebo životních návyků se kila stejně vždycky vrátí a daná osoba buď do posilovny zavítá nebo opět absolvuje další zákrok. „Máme zákazníky, kteří chtějí shodit a zpevnit hned a bez čekání, ale cvičení je určitě lepším řešením než zákrok. Záleží ale na každém, co si vybere,“ míní Marcela Besťáková z fitnessu v Lábkově ulici.
Místo drahého zákroku lze navštívit posilovny od 55 korun za vstup a svědomitým cvičením si zajistit pěknou figuru ne jen na pár měsíců.
Eliška Hřebenářová