A to i přesto, že výběrové řízení na provoz bufetu vyhrála Milena Hertlová. Starosta byl tehdy překvapen, smlouvu prý obvod uzavřel pouze s Hertlovou. Od té doby uběhlo šest týdnů, ale nic se nezměnilo.

„Podnět jsem předal oddělení kontroly, které zjistí všechny okolnosti. Výsledky bychom měli znát během září,“ ujišťuje Strobach. Na dotaz, zda není na místě razantnější krok, starosta odpověděl, že není třeba. „Pro mě je důležité, že nájemce platí a že na bistro nejsou stížnosti. Mám i jiné starosti a úkoly,“ doplnil starosta.

Ve smlouvě je přitom jednoznačná klauzule o tom, že vítěz tendru nesmí pronajímat prostory nikomu dalšímu bez písemného souhlasu obvodu. Ani starosta navíc neví, jaký je vztah mezi Hertlovou a společností Extra Multi Colore, která před několika lety koupila areál Poděbradka od třetího městského obvodu bez výběrového řízení a provozuje také občerstvení u Mlýnské strouhy v centru Plzně.

Ačkoli tato firma figuruje na účtence restaurace ve Škodalandu, provozní bistra je právě Milena Hertlová. Ta včera telefon nezvedala. Podle Strobacha je ona tím, kdo platí nájemné. „Platby chodí od toho, kdo s námi uzavřel smlouvu,“ podotýká starosta.

Jasné odpovědi od vedení centrálního obvodu očekává i opoziční TOP 09, která na podivný pronájem Mileně Hertlové upozorňovala už dříve. „Celé je to podezřelé. Do tendru se přihlásila jako jediný zájemce s nabídkou osm tisíc měsíčně. A obvod se s tím spokojil, přestože do otevření areálu zbývalo ještě půl roku,“ argumentoval předseda kontrolního výboru na trojce Radoslav Škarda. Jeho spolustraník Ondřej Ženíšek ujišťuje, že bude vedení obvodu interpelovat. „Odpovědět nemůže být tak složité, stačí se podívat do smlouvy, kterou obvod musí mít,“ míní zastupitel trojky.

Oddělení kontroly teď podle starosty ověřuje, kdo bistro u borské přehrady skutečně provozuje, a vyžádá si i vyjádření podnikatelky Hertlové. „Také zkontroluje smlouvu a zda došlo k jejímu porušení,“ slibuje Strobach. Teprve na základě výsledku si trojka vyžádá právní posouzení a přijme nějaká opatření.