Kraj sice oslovil ambulantní gynekology, z pětasedmdesáti jich ale podle radního pro zdravotnictví Václava Šimánka přislíbila pomoc přibližně třetina, což ale zdaleka nestačí.

Ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová zvažuje oslovit příhraniční kliniky. Potvrdila to ve čtvrtek v on–line rozhovoru na webových stránkách Deníku. Lékaři s ní vyjednávat nechtějí, požadují změnu systému po ministerstvu.

„Ještě jsem žádnou nemocnici neoslovila, je to jeden z nápadů, jak krizovou situaci řešit. Po bezvýsledném jednání gynekologů a neonatologů v Praze, je nejbližší další možností právě Německo,“ zvažuje Kunová. Podle ní je ale nutné v tomto směru jednat spíše s pojišťovnami.

Deník ve čtvrtek oslovil Cristiana Schmitze, mluvčího krajských nemocnic ve Zwieselu a Viehtachu, zda by některé české ženy mohly rodit u nich. „Rodit u nás mohou už od roku 2002, musí si to ale zaplatit. Vaše české lékaře tady však rádi uvítáme, práce tu pro ně je,“ uvedl Schmitz.

Ve středu se mohli čtenáři ptát jednoho z odcházejících lékařů neonatologie Jiřího Náhlovského. Nejčastěji je zajímalo, kolik hodin za kolik peněz pracuje a zda mu nevadí nechat novorozence na holičkách. Nejdelší doba, kterou prý lékař stráví nepřetržitě v práci, je víkendová služba.

„Přijdu do práce v sobotu ráno a odcházím v pondělí ve tři hodiny odpoledne. To je celkem 56 hodin. Připomínám, že do toho se většinou vejde jen asi šest až osm hodin přerušovaného spánku celkem,“ vysvětloval Náhlovský.

Razantně popírá, že by mu péče o novorozené děti na srdci neležela. „Právě naopak, na našem oddělení je stále více a více nedonošených dětí, protože se jich rodí každý rok více. Neonatologická společnost již pět let na toto upozorňuje, protože financování perinatologického programu se nyní zadrhlo na mrtvém bodě. Ministerstvo neraguje. My ale vidíme, že je pro nás stále obtížnější za současných podmínek zajišťovat takovou péči o nedonošené děti, která je potřeba,“ vysvětluje lékař.

I vedení kraje uznává, že největší problém, pokud lékaři opravdu 1. března nepřijdou do práce, bude s neonatologií. „To ale neumíme vyřešit,“ podotkl hejtman Milan Chovanec.

Potíže bude mít i interna v Rokycanech nebo chirurgie, ARO a neurologie v Klatovech. Zde se navíc zřejmě zavřou i porodní sály, ženy by tak musely rodit ve Stodě nebo v Plzni. „Připravili jsme i stavební úpravy, takže by některé porodnice zdvojnásobily svoji kapacitu – například ve Stodě nebo v Mulačově nemocnici v Plzni,“ potvrdil ředitel Zdravotnického holdingu Jiří Fojtík.

Kraj proto zřizuje krizové centrum, tedy jakýsi dispečink, který bude nepřetržitě monitorovat volné kapacity ve všech zdravotnických zařízeních v kraji. „Od 1. března bude v provozu i krizová linka, kde se lidé dozvědí, kam by měli jet,“ slibuje hejtman Chovanec. Informace o volných kapacitách budou prý k dispozici i na speciální webové stránce.

Takovéhle provizorní podmínky však můžou vydržet jen dočasně. „Lékaři mohou tohle tempo vydržet maximálně měsíc. Budou sloužit takřka nepřetržitě a jednou řeknou dost. Unavený lékař je možná chybující lékař,“ varuje radní Šimánek. „Je to jen hledání nejmenšího zla,“ podotkl Fojtík.