Na rozdíl od jiných krajů v České republice je v Plzeňském kraji o služby duly daleko nižší zájem. Stejné informace nabízí i Gynekologicko porodnická klinika ve FN Plzeň.
„Zatím jsme se setkali pouze s jedinou rodičkou, která si k porodu přivedla dulu. Protože ale přijela již s velkým nálezem a hned po přijetí porodila, neměla dula ani čas se angažovat,“ říká porodní asistentka Světluše Špetová. Ženy si k porodu prý nejčastěji berou partnera, v některých případech i kamarádku nebo jiného příbuzného, například matku nebo sestru. „U porodu ale může být s rodičkou pouze jedna osoba, záleží, koho si vybere,“ dodává Špetová.
Toto omezení Vítovcovou udivuje. „Překvapuje mě, že tak velká klinika, jako je v Plzni, nepovoluje u porodu více osob. Dvě přitom dovoluje téměř každá jiná porodnice. Určitě je to možné v Klatovech, Domažlicích nebo v Berouně,“ uvádí příklady dula. Porodní asistentka vysvětluje, že o více osob u porodu rodičky zájem neprojevují. „Kdyby byla poptávka, určitě by to nemocnice řešila, musel by se ale upravit vnitřní řád,“ míní Špetová.
„Já bych po zkušenostech s porodem nechtěla mít u sebe vůbec nikoho, byla jsem ráda, že jsem v porodnici sama. I když jsem původně o tom, že si sebou vezmu kamarádku, uvažovala. Teď vím, že by mě tam kdokoli prostě vadil,“ popisuje vlastní zkušenost s porodem Lucie Sýkorová z Plzně.
Podle Vítovcové to každá žena vnímá jinak. „Já sama jsem tu potřebu také neměla, ale každý je jiný. Dula poskytuje nelékařskou pomoc, stará se o pohodlí a duševní pohodu rodičky během porodu,“ vysvětluje Vítovcová. Sama je dulou teprve od února letošního roku. Stala se jí poté, co prošla ročním výcvikem ČAD a absolvovala i kurz pro laktační poradce.
Řada maminek má prý o dulu u porodu zájem jen do té doby, než zjistí, že se jedná o placenou službu. „Zatím jsem byla pouze u jednoho porodu. Často si se mnou sjednají ženy schůzku, na které teprve poznají, o co vůbec jde, že neposkytuji lékařskou pomoc,“ říká Vítovcová. Plzeňský kraj je prý v tomto směru výjimkou. „Kolegyně jinde, například v jižních Čechách nouzi o klientky nemají. Největší zájem je asi v Praze. K nám to vždycky přijde všechno déle,“ míní Vítovcová. Jiné je to prý s laktačním poradenstvím. „O pomoc při kojení je zájem daleko vyšší, je vidět, že v porodnicích na vysvětlování nemají tolik času,“ dodává.
Co je porodní dula a kolik stojí
– Poskytuje ženě emocionální i fyzickou podporu a potřebné informace během těhotenství porodu a šestinedělí.
– Neposkytuje zdravotnické služby, nezasahuje do práce porodních asistentek a lékařů, spolupracuje s nimi stejně jako s otcem nebo dalšími členy rodiny
– Cena za doprovod a poradenství je v Plzeňském kraji 1500Kč až 3000 Kč, běžná cena jinde bývá asi 5000Kč