Adepty na zrušení jsou podle jedné z variant všechna zařízení, v nichž se narodí méně než 800 dětí za rok. Tento limit je přitom likvidační pro všechna zařízení v kraji kromě plzeňské fakultní nemocnice. Její vedení tvrdí, že je FN Plzeň na nápor rodiček z celého regionu připravena.

„Ministerstvo s dětmi zachází jako s houskami na krámě a jen licituje se zdravím. Delší dojezdy rodiček můžou mít jediné důsledky - víc komplikací,” varuje krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD), podle něhož není plánované rušení akutních lůžek koncepční.

Ze čtyř krajských porodnic je co do počtu porodů nejúspěšnější Domažlická nemocnice. Ročně se zde rodí přibližně sedm set dětí, přesto by i ona mohla sítem propadnout. „Chápu, že je třeba zrušit oddělení, která nemají takovou výkonnost a obložnost, to ale není náš případ,” tvrdí ředitelka Domažlické nemocnice Alena Vyrutová. Argumentuje i tím, že je zde vysoký počet porodů na jednoho lékaře - přibližně 150. Zdejší nově zrekonstruované porodnické oddělení se navíc otevíralo teprve před šesti lety. Limit by zřejmě nesplnila ani Klatovská nemocnice, která bude oddělení v nové budově otevírat v příštím roce.

Na podporu Stodské nemocnice, o níž se v souvislosti s omezováním péče mluví nejčastěji, už vznikly petiční akce. A to nejen na jižním Plzeňsku, ale zejména na Tachovsku.

Počty porodů

Nemocnice - rok 2009 - 2010
FN Plzeň - 3435 - 3296 (2011 - 2720 k 1. listopadu)
Domažlická - 702 - 701 (2011 - 333 k 31. červenci)
Klatovská - 545 - 494 (2011 - 276 k 31. červenci)
Rokycanská - 528 - 408 (2011 - 252 k 31. červenci)
Stodská - 392 - 428 (2011 - 229 k 31. červenci)

„Čtyřicet procent pacientů Stodské nemocnice totiž pochází z Tachovska,” podotýká Šimánek. Podobná petiční akce probíhá i na Rokycansku.

V krajských zařízeních přijde ročně na svět více než dva tisíce dětí, dalších několik set v Mulačově nemocnici v Plzni. „Nedovedu si představit, že by se všechny rodičky přesunuly do fakultky,” říká Ivana Polanková z Klatovska, která loni rodila v Domažlicích. Už teď se totiž počty porodů ve FN Plzeň pohybují kolem tří a půl tisíc ročně. „To by se přece nedalo zvládnout. Ne vinou lékařů by byla kvantita na úkor kvality,” míní maminka, která plánuje i druhého potomka přivést na svět v Domažlicích.

Ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová je však přesvědčena, že porodnice na Lochotíně nápor dalších maminek zvládne a zavírání je nevyhnutelné. „Porodnost neustále klesá a z ekonomického hlediska se menší porodnice nevyplatí. Individuální přístup, kdy každý každého zná, je dobrý, ale je nutné si říct, zda na to stát má,” tvrdí ředitelka. Vzhledem k tomu, že veškeré rizikové porody z Plzeňského i Karlovarského kraje řeší právě FN Plzeň, je těžké srovnávat počty porodů na lékaře. „U komplikovaných porodů musí být více odborníků,” vysvětluje Kunová.

„Jak by se maminky dostaly v zimě po silnicích II. a III. tříd včas do porodnice, když bude ne dvacet, ale šedesát kilometrů daleko?” kroutí hlavou hejtman Milan Chovanec (ČSSD) s tím, že by tak logicky porodů v autech a sanitkách zřejmě opět přibylo.

Ministerstvo zdravotnictví avizuje rušení až 6500 akutních lůžek v republice, nic bližšího však vedení kraje dosud neví. „Koncem roku vypoví pojišťovny smlouvu se všemi nemocnicemi a příští rok nás čeká těžká licitace s pojišťovnami,” doplnil radní Šimánek. Ministerstvo si ohledně rušení porodnic vyžádalo posudek od České gynekologické a porodnické společnosti, ani ta zatím konkrétní čísla, kolik porodů musí porodnice mít, nepřinesla. Mluví se o 500, 800, ale i o tisíci porodech ročně. Vybrané porodnice by zůstaly zavřené zřejmě od 1. ledna 2013.